ΑΠΟΕΛ: Η αγωνιστική αποσύνθεση στο μεγαλείο της

Μια αμυντική γραμμή που παραπαίει και θύμισε κάτι από τον καλοκαιρινό εφιάλτη της Σούντουβα

Μόνο η λέξη αποσύνθεση μπορεί να περιγράψει την αγωνιστική εικόνα του ΑΠΟΕΛ στο παιχνίδι με τη Δόξα. Οι «γαλαζοκίτρινοι» παρότι ξεκίνησαν δυνατά στα πρώτα δυο-τρία λεπτά, δείχνοντας όρεξη, το γρήγορο γκολ του Σαντίκ τους αποδιοργάνωσε και ποτέ δεν βρήκαν την αντίδραση. Το 0-3 του πρώτου ημιχρόνου δεν άφηνε και πολλά περιθώρια στον ΑΠΟΕΛ στη συνέχεια.

Το παράδοξο είναι όμως ότι από το πρώτο γκολ που δέχθηκαν οι «γαλαζοκίτρινοι» η ψυχολογία τους πήγε στο ναδίρ. Έτσι ο δείκτης του σκορ μέχρι το 27’ είχε φτάσει στο 0-3 και θύμιζε λίγο από τον εφιάλτη της Σούντουβα. Οι παίκτες του Γιώργου Κωστή σήμερα δεν υπήρχαν μέσα στο γήπεδο και έχασαν με κατεβασμένα τα χέρια.

Για να ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα όμως, ο τελευταίος που ευθύνεται για το αγωνιστικό χάλι του ΑΠΟΕΛ είναι Γιώργος Κωστή, παρόλο που ανέλαβε πλήρως την ευθύνη για τον αγώνα και δήλωσε ότι είναι 100% μαζί με τους παίκτες του στη διάσκεψη Τύπου μετά το τέλος της αναμέτρησης.

Η αμυντική λειτουργία του ΑΠΟΕΛ ήταν ένα σεμινάριο για το πως απαγορεύεται να λειτουργεί μια ομάδα, μιας και κάθε φάση της Δόξας μύριζε (αλλά και έμπαινε) γκολ. Ο Ιωάννου έχασε τον Σαντίκ στο τέρμα του 4’ και απ’ εκεί ξεκίνησε η κατρακύλα. Δεν υπήρχε καμιά συννενόηση για το πώς να μαρκάρονται οι γρήγοροι στο τρανζίσιον παίκτες της Δόξας. Ο Μιλάνοφ δεν είχε επιστροφές στην άμυνα, όταν κατέβαινε για να βοηθήσει επιθετικά και οι αντιδράσεις του Βάτερμαν στο πρώτο τουλάχιστον ημίχρονο ήταν το δείγμα της ψυχολογίας που είχε πιάσει πάτο…

Ο τεχνικός του ΑΠΟΕΛ έπρεπε να ρισκάρει απ’ την αρχή αποσύροντας τον Βούρο για να ρίξει τον Αλωνεύτη (24’) και αυτό δεν του βγήκε, κυρίως γιατί η ψυχολογία των ποδοσφαιριστών ήταν τόσο κακή που ούτε καν τα βασικά δεν μπορούσαν να κάνουν στο γήπεδο.

Λανθασμένες πάσες, κακά τελειώματα εξαιρετικά άστοχα, ήταν το σκηνικό που είδαν όσοι παρακολούθησαν τον αγώνα. Όσοι άντεξαν δηλαδή, γιατί ο δείκτης του σκορ ήταν ταπεινωτικός για τους «γαλαζοκίτρινους». Μάλιστα, κατά τη διάρκεια του αγώνα οι οπαδοί του ΑΠΟΕΛ αποδοκίμαζαν την διοίκηση της ομάδας, και κάθε ενέργεια των ποδοσφαιριστών τους, ενώ στο τέλος γιούχαραν ξανά παίκτες και διοίκηση και χειροκρότησαν την προσπάθεια της Δόξας.

Ο Γιώργος Κωστή, στο δεύτερο μέρος απέσυρε και τους Ιωάννου, Μιλάνοφ σε μια προσπάθεια να τα παίξει όλα για όλα βάζοντας μέσα Κασίνι και Σόουζα. Ο τελευταίος σκόραρε και ένα πανέμορφο γκολ αλλά χωρίς καμία σημασία. Το 2-5 ήταν βαρύ και η αυτοκριτική που θα γίνει θα πρέπει να είναι σε όλα τα επίπεδα όπως τόνισε και ο Γιώργος Κωστή που θα μιλήσει με τη Διοίκηση για να δει τι φταίει και ο ΑΠΟΕΛ παραπαίει αγωνιστικά.

Η επόμενη μέρα θα βρει τον ΑΠΟΕΛ σε πολύ δύσκολη θέση και ίσως παρθούν πολύ δραστικά μέσα που αγγίζουν σε διάφορους τομείς την ομάδα…