ΑΠΟΕΛ - Φλόρα Ταλίν 5-0: Πεντάρα και βλέπει Ισραήλ (vid)

Το αποτέλεσμα δεν δίνει περιθώρια στους Εσθονούς

Τεράστια νίκη για τον ΑΠΟΕΛ ο οποίος επιβλήθηκε της Φλόρα Ταλίν με 5-0. Οι «Γαλαζοκίτρινοι» ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και δίκαια έφθασαν στην νίκη που ουσιαστικά τους στέλνει στον επόμενο γύρο, όπου θα αντιμετωπίσουν την Χάποελ Μπερ Σεβά η οποία ηττήθηκε με 5-0 απ’ την Δυναμό Ζάγκρεμπ. Για τους «Γαλαζοκίτρινους» σκόραραν οι Ταβάρες, Σόουζα, Μοράις, Σάλαϊ και Ντελατόρε.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α’ ημίχρονο

Με το καλημέρα οι «Γαλαζοκίτρινοι» έδειξαν τη διάθεση τους για να βρουν το τέρμα. Μόλις στο 4’ ο Ποτέ έπιασε την κεφαλιά μετά από κόρνερ, με τη μπάλα να φεύγει λίγο έξω. Τρία λεπτά αργότερα ο Σόουζα πήρε πάνω του ένα σουτ από αρκετή απόσταση, με τον πορτιέρο της Φλόρα να σώζει δύσκολα. Στο 12’ ήρθε η απάντηση της Φλόρα με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καμς, και τον Βάτερμαν να σώζει με υπερένταση. Στο 15’ ο Εφραίμ έβγαλε τη γλυκιά μπαλιά στην περιοχή, ο Ποτέ έπιασε την σκαστή κεφαλιά με τον Τομ να του λέει όχι. Στο 23’ ο Καρλάο δοκίμασε ένα φιλόδοξο σουτ από μακριά, αναγκάζοντας τον Τόμ να διώξει σε κόρνερ. Απ’ το κόρνερ ο Ταβάρες με κεφαλιά έγραψε το 1-0. Στο 25’ μάλιστα ο Σάλαϊ δοκίμασε επίσης το πόδι του, με τη μπάλα να περνά μόλις δίπλα απ’ το αριστερό δοκάρι του Τομ. Στο 34’ και πάλι ο Ούγγρος πέρασε από δυο ποδοσφαιριστής, πάτησε περιοχή, έκανε και το σουτ, αλλά ήταν κακό και η μπάλα έφυγε έξω. Η πίεση του ΑΠΟΕΛ συνεχίστηκε και στο 37’ ο Εφραίμ με μια απίθανη ντρίμπλα (ποδιά) βρήκε το χώρο που ήθελε για το σουτ, με τη μπάλα να φεύγει μόλις έξω. Στο 39’ και στο 40’ ο Βάτερμαν χρειάστηκε να κάνει δυο πολύ καλές επεμβάσεις και να σώσει την εστία του ΑΠΟΕΛ. Στο επόμενο λεπτό ο Εφραίμ πάτησε όμορφα στον Ποτέ, που γύρισε πυροβόλησε όμως ο Τομ είπε όχι. Στο 44’ όμως μετά από μπαλιά του Νικόλα Ιωάννου ο Σόουζα με το κεφάλι έγραψε το 2-0. Ο καλύτερος τρόπος να κλείσεις ένα ημίχρονο

Β’ ημίχρονο

Όπως τελείωσε το πρώτο ημίχρονο έτσι ξεκίνησε και το δεύτερο ο ΑΠΟΕΛ. Δηλαδή με γκολ. Ο Σάλαϊ στο 46’ κέρδισε το πέναλτι όταν πήγε για το ψαλιδάκι και τον έσπρωξε ο αντίπαλος αμυντικός. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μοράις, ο οποίος ήταν εύστοχος και έγραψε το 3-0. Στο 49’ ο Ζαχίντ πέρασε με μαγικό τρόπο ένα αντίπαλο, έκανε και το πλασέ, με τον Τομ να του λέει όχι. Οι «Γαλαζοκίτρινοι» έπρεπε πλέον να διαχειριστούν το παιχνίδι. Στο 57’ ο Εφραίμ δοκίμασε με το κεφάλι να σκοράρει, όμως ο Τομ ήταν στη σωστή θέση. Στο 63’ το ψαλιδάκι του Σόουζα έφθασε εύκολα στα χέρια του Τομ, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Βάτερμαν είπε όχι στον Σαππίνα. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ζαχίντ βρέθηκε στην περιοχή έκανε μια μαγική ντρίμπλα όμως αποφάσισε να δώσει πάσα αντί να τελειώσει τη φάση μόνος και έχασε τεράστια ευκαιρία. Στο 73’ ο Σάλαϊ με δυνατό σουτ έγραψε το 4-0, ενώ στο 78’ ο Ζαχίντ έδωσε με τακουνάκι μαγική ασίστ για τον Ντελατόρε σκόραρε και αυτός για το 5-0. Το παιχνίδι ήταν πλέον τυπικής διαδικασίας μιας και το 5-0 είναι σκορ πρόκρισης. Στο 89’ ο Νεκτάριος Αλεξάνδρου έβγαλε μια πολύ ωραία μπαλιά, με τον Ντελατόρε να κάνει την κεφαλιά και τον Τομ να λέει και πάλι όχι.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

ΑΠΟΕΛ (Μπαλταζάρ): Βάτερμαν, Ιωάννου (81' Αλεξάνδρου), Καρλάο, Ταβάρες, Μιλάνοφ, Σόουζα, Μοράις, Ζαχίντ, Εφραίμ (76' Τάμαρι), Σάλαϊ, Ποτέ (66' Ντελατόρε)

Φλόρα Ταλίν (Χεν): Τομ, Κάμς, Βίχμαν, Λόρενζ, Αλόε, Ντιμιτρίεφ, Σλέιν, Αϊνσάλου (70' Πομ), Γκούσεβ (76' Λίβακ), Αλίκου, Σαππίνεν

Σκόρερς: Ταβάρες (26'), Σόουζα (45'), Μοράις (48'), Σάλαϊ (73'), Ντελατόρε (78') / -

Κίτρινες Κάρτες: - / -

Κόκκινες Κάρτες: - / -

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

Μπαλταζάρ (ΑΠΟΕΛ): Ο Μπρούνο Μπαλταζάρ παρέταξε την ομάδα του με μια διαφορετική σύνθεση από το 4-4-2 του προηγούμενου αγώνα με την Σουντούβα, αφήνοντας τον Ποτέ στην κορυφή της επίθεσης προτιμώντας ένα σχηματισμό 4-4-1-1. Οδηγία που δόθηκε από τον προπονητή της ομάδας ήταν να γίνονται δυνατά σουτ εκτός περιοχής ούτως ώστε να ανοίγει η αμυντική γραμμή των Εσθονών και να επωφεληθεί ο ΑΠΟΕΛ από τυχόν ριμπάουντ.

Χεν-Πάιπερς (Φλόρα): Οι δυο προπονητές της Φλόρα παρουσίασαν την ομάδα τους όπως αναμενόταν. Αμυντικά σε ένα σχήμα 4-1-4-1 και εκμεταλλευόμενοι αρκετές φορές την ταχύτητα από τους γρήγορους εξτρέμ τους όταν έβγαιναν στην αντεπίθεση.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

ΑΠΟΕΛ: Πολύ καλή παρουσία από τον Ταβάρες που εκτός από το γκολ με το οποίο άνοιξε το σκορ ήταν θετικός στην άμυνα και είχε κάποιες καλές μεταβιβάσεις. Κινητικός ήταν και ο Ιωάννου ο οποίος μοίρασε την ασίστ στο δεύτερο γκολ του Σόουζα και συνέχισε εκεί που έμεινε στον αγώνα με την Σούντουβα πριν τραυματιστεί.

Φλόρα: Ο Γκούσεβ από τα αριστερά ήταν επικίνδυνος με την μπάλα και ταχύτατος στις αντεπιθέσεις δημιουργώντας πολλές φορές ρήγματα από την πλευρά που αμυνόταν ο Μιλάνοφ. Γενικότερα η Φλόρα σε όλο το πρώτο ημίχρονο επιτιθόταν ή προσπαθούσε να δημιουργήσει προϋποθέσεις από την αριστερή πτέρυγα.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

ΑΠΟΕΛ: Από την δεξιά πτέρυγα ο Μιλάνοφ έδειχνε να υποφέρει με τον Γκούσεβ να κάνει συνεχώς επελάσεις στο πρώτο μέρος.

Φλόρα: Οι ποδοσφαιριστές της Φλόρα φάνηκε να υστερούν συνολικά σε ποιότητα από τον ΑΠΟΕΛ και μοιραία ηττήθηκαν.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ:

Ο διαιτητής της αναμέτρησης ο Γερμανός Μάρκο Φριτς στάθηκε αρκετά καλά στην αναμέτρηση. Αμφίβολη η φάση στο 18’ με το πέσιμο του Ποτέ στην περιοχή, όπου οι πρωταθλητές μας ζήτησαν πέναλτι. Στο 47’ στο πέσιμο του Σάλαϊ ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα ορθά και ο Μοράις έκανε το 3-0.