ΑΠΟΕΛ: Έχασε την κούπα στα πέναλτι η Χάποελ Μπερ Σεβά (vid)

Νέο κάζο για την αντίπαλο των «γαλαζοκιτρίνων»

Η Χάποελ Χάιφα κατέκτησε το Super Cup Ισραήλ, επικρατώντας με 5-4 στα πέναλτι της Χάποελ Μπερ Σεβά, αντιπάλου του ΑΠΟΕΛ στον 3ο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ.

Η κανονική διάρκεια του αγώνα είχε λήξει 1-1. Η Χάποελ Μπερ Σεβά προηγήθηκε στο 25ο λεπτό με αυτογκόλ του Dilmoni και η Χάποελ Χάιφα ισοφάρισε στο αμέσως επόμενο λεπτό με τον Tamas.

Μετά το τέλος του 90λεπτου δεν υπήρξε παράταση. Οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν απευθείας στη διαδικασία των πέναλτι. Οι παίκτες της Χάποελ Χάιφα ήταν πιο εύστοχοι και κατάφεραν να κατακτήσουν τον πρώτο τίτλο της χρονιάς.

Η αντίπαλος του ΑΠΟΕΛ ήταν το μεγάλο φαβορί της αναμέτρησης όμως δεν κατάφερε να κατακτήσει την κούπα απέναντι στην περσινή κυπελλούχο.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο με φάσεις μπροστά από τις εστίες και των δυο ομάδων. Οι παίκτες του Μπαράκ Μπακχάρ ήταν εμφανώς επηρεασμένοι από την πεντάρα που δέχτηκαν πριν από λίγες μέρες από την Ντιναμό Ζάγκρεμπ, την οποία θα αντιμετωπίσουν ξανά την ερχόμενη Τρίτη.