ΑΠΟΕΛ: Ένα όμορφο βράδυ με αισιόδοξα μηνύματα και δόση ιστορίας

Η Ελληνική Τράπεζα και το 24sports μαζί στο Κυπριακό Ποδόσφαιρο.

Από πού να ξεκινήσεις και από πού να τελειώσεις με όλα αυτά που έγιναν απόψε στο ΓΣΠ στην επικράτηση του ΑΠΟΕΛ με 4-0 επί της Αλκής. Μια επικράτηση που συνοδεύτηκε από πολλά γεγονότα που είναι όλα θετικά.

Ο Γιώργος Δώνης επανάφερε το σχήμα του σε 4-4-2 ρίχνοντας στην μάχη τον Πολιάκοφ που έκανε το επίσημό του ντεμπούτο αγωνιζόμενος και τα 90 λεπτά. Ο Λευκορώσος ξεκίνησε δεξί μπακ ενώ στα στόπερ ήταν ο Μερκής με παρτενέρ τον Νούνο Μοράις που σήμερα έγραψε ιστορία αφού κατέγραψε την 300η του συμμετοχή στο πρωτάθλημα με την φανέλα του ΑΠΟΕΛ. Στο αριστερό άκρο ήταν ο Ρομπέρτο Λάγο που επέστρεψε στο αρχικό σχήμα μετά την ίωση που τον ταλαιπώρησε. Επίσης θέση στην εντεκάδα πήρε και ο Στάθης Αλωνεύτης ενώ στο δεξί φτερό ήταν ο Σάλαϊ. Στο κέντρο ο Ζαχίντ κινείτο λίγο πιο μπροστά από τον Σόουζα ενώ στην επίθεση ο Εμπεσίλιο έπαιζε σε πιο ελεύθερο ρόλο πίσω από τον Ντε Καμάργκο.

Στο πρώτο ημίχρονο οι «γαλαζοκίτρινοι» ήταν καταιγιστικοί και μόλις στο 10’ άνοιξαν το σκορ με άλλη μια γκολάρα του Εμπεσίλιο που δείχνει να είναι On Fire και να διανύει την καλύτερή του περίοδο στον ΑΠΟΕΛ. Μέχρι το 37’ το σκορ ήταν στο 4-0 ενώ θα μπορούσε να είναι και ακόμη μεγαλύτερο αν οι ποδοσφαιριστές του Γιώργου Δώνη είχαν πιο καθαρό μυαλό μπροστά στην εστία. Μάλιστα ο Νούνο Μοράις βρήκε για άλλη μια φορά δίχτυα από την άσπρη βούλα σημαδεύοντας έτσι τις 300 του συμμετοχές με γκολ ενώ δίχτυα βρήκε και πάλι και ο Ντε Καμάργκο. Επίσης ο Σάλαϊ έψαχνε εδώ και λίγες αγωνιστικές το γκολ και τελικά το βρήκε σήμερα από ασίστ του Πολιάκοφ. Ο Λευκορώσος έκανε πολύ καλό ντεμπούτο και ήδη έδωσε και την πρώτη του ασίστ στο πρωτάθλημα.

Στο β’ μέρος οι εντάσεις έπεσαν και ο ΑΠΟΕΛ πήρε την νίκη στα χαλαρά. Ο Γιώργος Δώνης έδωσε άλλα τριάντα λεπτά στον Γιώργο Εφραίμ που έδειξε να χρειάζεται ακόμη χρόνο προκειμένου να μας θυμίσει τον παλιό καλό του εαυτό. Παρόλα αυτά η πιο σημαντική στιγμή του παιχνιδιού ήταν στο 70’ όταν ο Νικόλας Ιωάννου πέρασε στο παιχνίδι ως αλλαγή και έκανε την επανεμφάνισή του στα γήπεδα μετά τον σοβαρό τραυματισμό του στην προετοιμασία του καλοκαιριού. Μαζί με τον «Νικ» στο γήπεδο πέρασε και ο Αλεξάνδρου και πέτυχε ακριβώς το ίδιο επίτευγμα με τον Νούνο Μοράις και έτσι οι δύο αρχηγοί του ΑΠΟΕΛ έγραψαν μαζί το όνομά τους στα βιβλία της ιστορίας των «γαλαζοκιτρίνων».

Η νίκη ανεβάζει τον ΑΠΟΕΛ στους 39 βαθμούς, ένα μόλις πίσω από την ΑΕΚ και την Ανόρθωση. Η ομάδα του Γιώργου Δώνη δείχνει να έχει την απαραίτητη δυναμική για να σκαρφαλώσει σύντομα στην κορυφή ενώ οι επόμενοι αγώνες προσφέρονται γι’ αυτό. Μοναδικό «άσχημο» στοιχείο της βραδιάς ήταν η απουσία του κόσμου ωστόσο τα παιδάκια που βρέθηκαν στο ΓΣΠ έδωσαν τον δικό τους παλμό στο γήπεδο.
Πλέον η ομάδα του Γιώργου Δώνη ετοιμάζεται για τον αγώνα κυπέλλου απέναντι στον Ερμή και στόχος θα είναι η νίκη και το βήμα πρόκρισης.

ΑΠΟΕΛ: Τελευταία Ενημέρωση