ΑΠΟΕΛ-Δόξα 2-0: Κέρδισε με Ποτέ και αλλαγές

Η Ελληνική Τράπεζα και το 24sports μαζί στο Κυπριακό Ποδόσφαιρο.

Ο ΑΠΟΕΛ παίζοντας καλά το πρώτο ημίχρονο κατάφερε να πάρει την νίκη με 2-0 χάρις σε γκολ του Μίκαελ Ποτέ και του Ίγκορ Ντε Καμάργκο. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και δίκαια πήραν την νίκη. Η Δόξα προσπάθησε κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο να βρει το γκολ της ισοφάρισης.

Ζαχίντ σέρβιρε, Ποτέ κέρασε

Το πρώτο ημίχρονο στο ΓΣΖ ήταν αρκετά καλό από πλευράς ρυθμού και φάσεων. Ο ΑΠΟΕΛ ήταν η ομάδα που πίεζε για το γκολ ωστόσο είχε και η Δόξας τις φάσεις της. Στο 2’ ο Φαρίας έκανε ένα σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να φεύγει λίγο έξω. Η Δόξα στο 6’ και στο 8’ έκανε δύο διαδοχικά σουτ με Κιφουετί και Ιωάννου με την μπάλα να φεύγει και στις δύο περιπτώσεις έξω. Στο 22’ ο ΑΠΟΕΛ άρχισε να χάνει μεγάλες ευκαιρίες. Ο Αλωνεύτης έβγαλε συρτή μπαλιά στον Βούρο που έκανε σουτ στην κίνηση με τον Γκρέμσλ να αποκρούει σε κόρνερ. Στην εκτέλεση του κόρνερ ο Στάθης Αλωνεύτης πήρε την μπάλα και επιχείρησε ανάποδη σέντρα και ο Σόουζα ανάποδο ψαλίδι σε μια ωραία φάση αλλά η άμυνα της Δόξας απομάκρυνε. Στο 26’ ο Αλεξάνδρου μπήκε στην περιοχή και αν και είχε πολλές επιλογές τελείωσε μόνος τη φάση με σουτ με τον Γκρέμσλ να αποκρούει εύκολα. Στο 30’ ήρθε το γκολ όταν ο Ζαχίντ πέρασε πολύ ωραία κάθετη πάσα στον Ποτέ και αυτός πέρασε ψύχραιμα τον Πίντο και πλάσαρε σωστά τον Γκρέμσλ για το 1-0. Ο ΑΠΟΕΛ συνέχισε να πιέζει για να πετύχει και δεύτερο γκολ ωστόσο δεν έφτιαξε κάποια άλλη κλασσική ευκαιρία. Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το δίκαιο 1-0.

Το σκότωσαν οι αλλαγές

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ μπήκε δυνατά και πίεζε ψηλά την Δόξα θέλοντας να βρει το γκολ που θα καθάριζε την νίκη. Οι πρωταθλητές μας δυσκολεύονταν να βρουν τον χώρο και να περάσουν την μπάλα σωστά στον Ποτέ. Στο 58’ ο Στάθης πέρασε ωραία στην περιοχή και έβγαλε σέντρα με τον Ποτέ να πηδά ψηλά αλλά να στέλνει την μπάλα με κεφαλιά έξω. Στο 62’ ο Φαρίας έκανε μια σέντρα σουτ στην περιοχή αλλά η μπάλα κτύπησε σε σώμα αμυντικού και έφυγε ξυστά έξω πριν ο Σόουζα προλάβει να κάνει την προβολή. Η Δόξα μετά το 70’ πήρε χώρους στο γήπεδο και προσπάθησε να κυκλοφορήσει την μπάλα για να βρει κάποιο γκολ που θα της έδινε την ισοφάριση. Ο Γιώργος Δώνης έριξε στον αγώνα τους Εμπεσίλιο, Μακρή και Ντε Καμάργκο φρεσκάροντας έτσι την ομάδα του. Στο 87’ ο ΑΠΟΕΛ σκότωσε το παιχνίδι όταν ο Εμπεσίλιο έβγαλε μια ωραία σέντρα στην περιοχή και ο Ντε Καμάργκο έκανε κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Γκρέμσλ. Στο 89’ ο Κάστρο από καλό σημείο στην περιοχή έκανε το σουτ αλλά ο Βάτερμαν έδιωξε με τα ακροδάχτυλά του σε κόρνερ. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του αγώνα με τον ΑΠΟΕΛ να παίρνει πολύτιμη νίκη με 2-0.

Σκόρερς: 30' Ποτέ, 87' Ντε Καμάργκο /
Κίτρινες: / 27' Ρεδόνδο, 64' Γκόμες