ΑΠΟΕΛ: Διάθεση και ουσία παρά τα αμυντικά κενά

Δεν απέφυγε τα λάθη στην άμυνα, αλλά κράτησε το μηδέν και πήρε την ουσία

Εφραίμ Γεωργίου

georgioue@sppmedia.com

Πολύ σημαντική η νίκη του ΑΠΟΕΛ στο σημερινό ντέρμπι αιωνίων. Οι «Γαλαζοκίτρινοι» είχαν μεγάλη πίεση στο σημερινό παιχνίδι μιας και βρέθηκαν στη δεύτερη θέση μετά από τη χθεσινή νίκη του Απόλλων. Τελικά οι ποδοσφαιριστές του Γιώργου Δώνη βρήκαν τη λύση και πήραν τους τρεις πολύτιμους βαθμούς.

Λίγη ήταν η ώρα που παίχτηκε ανοιχτό ποδόσφαιρο καθώς υπήρχαν πολλά φάουλ και σφυρίγματα από τον διαιτητή. Ελάχιστες φάσεις και έλλειψη καθαρού μυαλού ήταν τα χαρακτηριστικά στα πρώτα λεπτά. Με την πάροδο του χρόνου ο ΑΠΟΕΛ ανέβαζε την απόδοση του και στο τέλος του ημιχρόνου ήρθε και η πρώτη καλή στιγμή, όταν μετά από μπαλιά του Ζαχίντ, ο Ποτέ έπιασε την κεφαλιά όμως έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι. Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ ήταν καλύτερος, έχασε ευκαιρίες και στο τέλος δίκαια έφθασε στη νίκη με 2-0 με τέρματα των Σόουζα και Ντελατόρε. Βέβαια το καθαρό μυαλό και συγκέντρωση δεν υπήρχαν σε όλη τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου και οι «Γαλαζοκίτρινοι» μπορούσαν να το πληρώσουν απ’ τη στιγμή που δεν καθάρισαν νωρίς το παιχνίδι. Τελικά όμως ήρθε η νίκη και οι τρεις βαθμούς.

Προβλήματα υπήρχαν και πάλι στην απόδοση της ομάδας. Ο Πολιάκοφ ήταν μέτριος σε ακόμη ένα παιχνίδι, σε μια θέση που δεν τον συνηθίσαμε και φάνηκε πως δεν είναι η φυσική του. Μέτριος ήταν και ο Νούνο Μοράις, με τον Πορτογάλο να μην είναι στα καλά του τον τελευταίο καιρό. Από την άλλη στα θετικά οφείλουμε να σημειώσουμε την απόδοση του Σόουζα που με δικό του τέρμα άνοιξε το σκορ, ενώ θετικός ήταν και ο Ζαχίντ ο οποίος όμως θα μπορούσε και έπρεπε να σκοράρει σε μια απ’ τις ευκαιρίες που βρήκε. Παράλληλα ο Ντελατόρε δείχνει πως βρίσκει το ρόλο του στο γήπεδο και είναι πολύ σημαντικό.

Ο ΑΠΟΕΛ αυτή τη φορά δεν πλήρωσε τα λάθη του στην άμυνα που έγιναν και πάλι και έτσι μετά από 9 παιχνίδια στη σειρά οι «Γαλαζοκίτρινοι» κράτησαν το μηδέν στην άμυνα. Τα λάθη όμως έγιναν και γι’ αυτό και ο Δώνης εξέφρασε με πλάγιο τρόπο παράπονα στη διάσκεψη τύπου. Από την άλλη όμως δεν μπορούμε να αγνοήσουμε πως στην επίθεση για ακόμη μια φορά οι «Γαλαζοκίτρινοι» βρήκαν δίχτυα.

Συνολικά απ’ το παιχνίδι οι «Γαλαζοκίτρινοι» πρέπει να κρατήσουν την όρεξη και τη διάθεση που έδειξαν ανά διαστήματα στο γήπεδο. Παράλληλα το μηδέν στην άμυνα είναι μια θετική εξέλιξη, όμως τα λάθη υπήρχαν και χρειάζεται δουλειά. Πλέον απομένουν 9 τελικοί και η σκληρή δουλειά στον «Αρχάγγελο» πρέπει να συνεχιστεί.