ΑΠΟΕΛ - Απόλλων 0-4: Τεσσάρα και κορυφή στη Λεμεσό – Τραγικοί «Γαλαζοκίτρινοι»

Στην κορυφή ο Απόλλων

Ένας τραγικός ΑΠΟΕΛ, και ένας Απόλλων με αποτελεσματικότητα καλαθοσφαιριστών κατάφερε κερδίσει με 0-4 τον ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ. Μέχρι το 14’ ο Απόλλων προηγήθηκε με τέρματα των Ζελάγια, Γιάκολις και Παπουλή, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο ο Μάγκλιτσα έβαλε το κερασάκι στην τούρτα. Τραγικός ο ΑΠΟΕΛ στα αμυντικά του καθήκοντα και όχι μόνος, εξαιρετικός σε όλα ο Απόλλων.

Α’ ημίχρονο

Δυνατά μπήκαν οι δυο ομάδες στο γήπεδο. Η πρώτη φάση καταγράφηκε στο 2’ όταν η κεφαλιά του Ποτέ πέρασε έξω. Η απάντηση του Απόλλων ήρθε στο 4’ με τέρμα, όταν ο Ζελάγια από διαγώνια θέση στην περιοχή νίκησε τον Πέρεθ για το 0-1. Αυτό ήταν μόνο η αρχή καθώς στο 10’ από ίδια θέση στην περιοχή, ο Γιάκολις έγραψε το 0-2. Και ενώ ο ΑΠΟΕΛ έψαξε να κερδίσει λίγα μέτρα, στο 14΄ένα λάθος του Μοράις έφερε τον Γιάκολις στην περιοχή να σερβίρει τον Παπουλή για το 0-3. Ο Δώνης άμεσα άλλαξε σύστημα με τρεις αμυντικούς και έπειτα μετακίνησε τον Μοράις στο δεξί άκρο της άμυνας για να παίξει και πάλι ο ΑΠΟΕΛ με 4αδα στην άμυνα. Στο 37’ μάλιστα ο Γιώργος Δώνης προχώρησε σε αλλαγή με τον Εφραίμ να παίρνει τη θέση του Λάγο, και τον Ορ να πηγαίνει στο αριστερό άκρο της άμυνας. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου ο Απόλλων κλείστηκε αρκετά στην περιοχή του ώστε να σταματήσει τις προσπάθειες του ΑΠΟΕΛ, και έφευγε σε αντεπιθέσεις.

Β’ ημίχρονο

Με τέρμα για τον Απόλλων ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο. Μετά από κάθετη πάσα του Παπουλή ο Μάγκλιτσα πλάσαρε σωστά τον Πέρεθ και έγραψε το 0-4. Στο 53’ ο Άλεφ δοκίμασε το πόδι του, με τον Ισπανό τερματοφύλακα του ΑΠΟΕΛ να λέει όχι. Στο 66’ μετά από ωραία ανάπτυξη, και όμορφες ανταλλαγές πασών (για πρώτη φορά στον αγώνα), ο Γιώργος Εφραίμ τελείωσε τη φάση με ένα άστοχο σουτ. Στο 79’ ο Εμπεσίλιο δοκίμασε το πόδι του, όμως η μπάλα έφυγε έξω. Στο 86’ ο Μοράις έφυγε σε τετ α τετ με τον Βάλε να του λέει όχι. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του αγώνα με τον Απόλλων να κερδίζει εύκολα, άνετα και δίκαια.

ΑΠΟΕΛ (Δώνης): Πέρεθ, Λάγο (37' Εφραίμ), Βούρος, Μερκής, Μοράις, Σόουζα, Εμπεσίλιο, Ζαχίντ, Σάλαϊ (62' Αλωνεύτης), Ορ (62' Ιωάννου), Ποτέ

Απόλλων (Αυγουστή): Βάλε, Ζάντερ, Ζ. Πέδρο (77' Στυλιανού), Γιούστε, Ρομπέρζ, Άλεφ, Σακέτι, Παπουλής (73' Άλαν), Μάγκλιτσα (63' Σκέμπρι), Ζελάγια, Γιάκολις

Σκόρερς: - / Ζελάγια, Γιάκολις, Παπουλής, Μάγκλιτσα

Κίτρινες Κάρτες: Μερκής, Βούρος, Ιωάννου, Ζαχίντ / Ζελάγια, Σακέτι (8η), Μάγκλιτσα

Κόκκινες Κάρτες: - / -