ΑΠΟΕΛ: Αναμένει αν θα είναι τελικός ή φιέστα

Ο ΑΠΟΕΛ πήρε το τρίποντο απέναντι στην ΑΕΛ και διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας

Μία αρκετά αγχωτική νίκη πήρε ο ΑΠΟΕΛ χθες (5/5) απέναντι στην ΑΕΛ με 2-1, αφού σε αντίθεση με το πρώτο ημίχρονο που ήταν πολύ καλός αγωνιστικά και είχε τις πρωτοβουλίες των κινήσεων, στο δεύτερο δεν ήταν καθόλου κινητικός, ενώ μάλιστα κινδύνευσε να δεχτεί κάποιο γκολ σε 2-3 περιπτώσεις.

Παρά την δυσκολία της νίκης, η ουσία είναι ότι ο ΑΠΟΕΛ πήρε το τρίποντο, σκαρφάλωσε στους 83 βαθμούς της βαθμολογίας, διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας και περιμένει τον σημερινό αγώνα του Απόλλωνα απέναντι στην ΑΕΚ για να δει τι χαρακτήρα θα έχει ο τελευταίος αγώνας της χρονιάς απέναντι στην Ανόρθωση το επόμενο σαββατοκύριακο.

Αν ο Απόλλων νικήσει για δεύτερη φορά την ΑΕΚ την τρέχουσα σεζόν στο Τσίρειο, ο αγώνας του ΑΠΟΕΛ απέναντι στην Ανόρθωση θα έχει χαρακτήρα ενός «τελικού», αφού θα χρειάζεται μόνο τη νίκη για να πάρει το πρωτάθλημα. Σε αντίθετη περίπτωση, που ο Απόλλων ηττηθεί από τους Λαρνακείς, οι γαλαζοκίτρινοι θα κατακτήσουν μαθηματικά το 27ο πρωτάθλημα στην ιστορία τους και ο αγώνας απέναντι στην Ανόρθωση θα αποκτήσει χαρακτήρα «φιέστας» για τους οπαδούς των γαλαζοκιτρίνων.

Υπάρχει βέβαια και το ενδεχόμενο της ισοπαλίας του Απόλλωνα με την ΑΕΚ. Στην περίπτωση αυτή ο ΑΠΟΕΛ θα χρειάζεται (τουλάχιστον) την ισοπαλία απέναντι στην Ανόρθωση για να σηκώσει την Κούπα, οπόταν η στέψη πάλι παίρνει παράταση. Ό’τι και αν γίνει στον αγώνα Απόλλων – ΑΕΚ, είναι σίγουρο ότι οι φίλοι των γαλαζοκιτρίνων θα κατακλύσουν το ΓΣΠ με την προσμονή να δουν την ομάδα τους, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, να σηκώνει το πρωτάθλημα.