ΑΠΟΕΛ: Ανάγκη για απόκτηση (2) γκολτζήδων φορ

Τρομάζουν τα στατιστικά στην επίθεση

Έντονες είναι οι συζητήσεις που αναπτύχθηκαν το τελευταίο διάστημα στα ποδοσφαιρικά στέκια όσον αφορά την επιθετική δυστοκία των περσινών πρωταθλητών. Η «μουρμούρα» από τους φίλους του ΑΠΟΕΛ για την αναποτελεσματικότητα θεωρείται δικαιολογημένη μιας και σε συνδυασμό με την γενικότερη κακή αγωνιστική εικόνα που παρουσιάζουν οι «γαλαζοκίτρινοι» δεν θυμίζουν σε τίποτα την ομάδα που κυριάρχησε στα τελευταία χρόνια.

Δεν χρειάζεται να προβούμε σε αναλύσεις για να εξάγουμε το συμπέρασμα πως η επιθετική γραμμή του ΑΠΟΕΛ είναι αδύναμη και αντιμετωπίζει τεράστια προβλήματα κόντρα σε οργανωμένες άμυνες. Πιο κάτω θα παραθέσουμε μια σύγκριση των δυο περσινών κεντρικών επιθετικών των «γαλαζοκιτρίνων», Μίκαελ Ποτέ και Ντε Καμάργκο με τους δύο βασικούς επιθετικούς Ρέζα και Ντελατόρε μέχρι και την 10η αγωνιστική της σεζόν που διανύουμε.

Την περίοδο 2017/18 ο ΑΠΟΕΛ είχε στο ρόστερ του τον 33χρονο Μίκαελ Ποτέ και τον 34χρονο Ίγκορ Ντε Καμάργκο. Με το πέρας των πρώτων δέκα αγωνιστικών ο ΑΠΟΕΛ είχε καταφέρει να σκοράρει σε όλα τα παιχνίδια που έδωσε πλην του ντέρμπι με την Ανόρθωση στο ΓΣΠ που δέχτηκε την ήττα με 0-1. Ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε σε σύνολο 10 αγώνων να σκοράρει 23 τέρματα εκ των οποίων τα 10 προήλθαν από τους δύο επιθετικούς των «γαλαζοκιτρίνων» οι οποίοι πέτυχαν από πέντε τέρματα.

Πολύ διαφορετικά είναι τα στατιστικά των δυο φετινών επιθετικών που διαθέτει στο ρόστερ του ο ΑΠΟΕΛ. Ρέζα και Ντελατόρε σκόραραν συνολικά δυο από τα 18 τέρματα που πέτυχε μέχρι στιγμής η ομάδα του Πάολο Τραμετσάνι. Σκόρερ και των δυο τερμάτων ήταν ο Ρέζα ο οποίος συμπλήρωσε 230 λεπτά αφλογιστίας (61’ στο ντέρμπι με την Ομόνοια, 8’ λεπτά με την Πάφο, 84’ με την ΕΝΠ και 77’ λεπτά στο ντέρμπι με την ΑΕΚ). Ο Ντελατόρε δεν κατάφερε να σκοράρει κάποιο τέρμα στον λίγο χρόνο συμμετοχής που είχε.

Εν κατακλείδι βλέπουμε να υπάρχει μεγάλη διαφορά ως προς το σύνολο των τερμάτων που σκόραρε ο ΑΠΟΕΛ πέρσι σε σύγκριση με φέτος αλλά και οι επιθετικοί της ομάδας στις δύο χρονιές. Τα στατιστικά μιλούν από μόνα τους!

Κάνει εντύπωση πάντως το ότι ο Ρέζα πέτυχε 29 τέρματα σε δυο χρονιές με τα χρώματα της Χέρενβεν στο Ολλανδικό πρωτάθλημα και στο δικό μας μόνο δύο σε δέκα αγωνιστικές. Είναι εμφανέστατο πως δεν βρήκε τα πατήματα του ακόμη και χρειάζεται περισσότερο χρόνο προσαρμογής. Ίσως να φταίει σε κάποιο βαθμό και ο τρόπος που παίζει η ομάδα και τα προβλήματα της στο δημιουργικό κομμάτι.Ο σοβαρός τραυματισμός του Ντελατόρε που θα τον αφήσει εκτός δράσης μέχρι το τέλος της σεζόν σε συνδυασμό με την δυστοκία του Ιρανού φορ κάνουν επιτακτική την ανάγκη για προσθήκη δύο επιθετικών τον ερχόμενο Ιανουάριο που να μπορούν να δώσουν λύσεις με πολλά τέρματα. Ο Τέτι και ο Τραμετσάνι δεν έχουν την πολυτέλεια να κάνουν λανθασμένες επιλογές.