ΑΠΟΕΛ: Αλίμονο να μην κέρδιζε σήμερα

Η Ελληνική Τράπεζα και το 24sports μαζί στο Κυπριακό Ποδόσφαιρο.

Ο ΑΠΟΕΛ μπορεί να καρδιοχτύπησε για να πάρει την νίκη με 2-1 ωστόσο ήταν πέρα για πέρα δίκαιη με το αποτέλεσμα να μην είναι καθόλου αντιπροσωπευτικό. Οι «γαλαζοκίτρινοι» έπαιξαν κατά διαστήματα εξαιρετικό ποδόσφαιρο και μπορούσαν να καθαρίσουν το παιχνίδι πολύ πιο νωρίς, ωστόσο λίγο ο Τσούκκας και λίγο η ατυχία δεν τον άφησαν.

Ο Γιώργος Δώνης συνέχισε με το 3-4-3 και οι ποδοσφαιριστές του έδειξαν ότι παιχνίδι με παιχνίδι το αφομοιώνουν καλύτερα το συγκεκριμένο σύστημα. Ο Εμπεσίλιο, ο καλύτερος ποδοσφαιριστής σήμερα στο γήπεδο, χρειάστηκε μόλις 5 λεπτά για να σκοράρει ένα όμορφο γκολ. Ωστόσο ο Ερμής στην πρώτη και μοναδική του ευκαιρία στον στόχο ισοφάρισε ένα λεπτό αργότερα. Οι «γαλαζοκίτρινοι» στη συνέχεια ήταν καταιγιστικοί και σύμφωνα με τον Γιώργο Δώνη έκαναν το καλύτερό τους ημίχρονο από τότε που ήρθε για την δεύτερή του θητεία στην ομάδα. Οι ποδοσφαιριστές του ΑΠΟΕΛ γίνονταν απειλητικοί από παντού ωστόσο έλειπε η αποτελεσματικότητα. Ο Τσούκκας έβαλε το λιθαράκι του για να μην είναι και τόσο ήρεμοι οι ποδοσφαιριστές του ΑΠΟΕΛ αφού έκλεινε τα μάτια σε σκληρές παραβάσεις των παικτών του Ερμή. Μάλιστα σε μια από αυτές ο Εμεγκάρα τραυμάτισε τον Καρλάο που μάλλον χάνει τον αγώνα με την Τότεναμ μιας και αποχώρησε με πατερίτσες από το γήπεδο. Και δεν έφτανε αυτό ο διαιτητής έκλεισε και τα μάτια του σε καθαρό πέναλτι στο 38’ όταν έγινε χέρι στην περιοχή. Έτσι το 1-1 έμεινε ως σκορ του ημιχρόνου.

Στο β’ ημίχρονο ήταν λογικό το άγχος να αυξάνεται όσο κυλούσε ο χρόνος και ο ΑΠΟΕΛ δεν έβρισκε γκολ. Ο Γιώργος Δώνης βλέποντας ότι ο Ερμής δεν είχε καν πρόθεση να επιτεθεί έριξε όλα του τα επιθετικά όπλα στο παιχνίδι βγάζοντας έξω τον Αντωνίου και τον Βούρο. Ο Τσούκκας όμως αρνήθηκε και δεύτερο πέναλτι στον ΑΠΟΕΛ σε σπρώξιμο στον Ντε Καμάργκο στην περιοχή. Οι ποδοσφαιριστές του ΑΠΟΕΛ παρέμειναν ψύχραιμοι και κάπου στο 80’ μίλησε η κλάση του Σάλαι που με ένα κεραυνό μέσα από την περιοχή έκανε το 2-1 και ξέσπασε με όλο το ΓΣΠ σε πανηγυρισμούς. Τα δεκαπέντε, μαζί με τις καθυστερήσεις, λεπτά που απέμεναν δεν ήταν αρκετά για να δούμε κάτι άλλο στον αγώνα εκτός από τον ΑΠΟΕΛ να διαχειρίζεται το υπέρ του σκορ.

Έτσι ο ΑΠΟΕΛ σήμερα πήρε μια νίκη που σίγουρα θα του δώσει τεράστια ψυχολογική ώθηση με τον τρόπο που ήρθε αφού όλα ήταν εναντίων του. Στα αρνητικά καταγράφεται ο τραυματισμός του Καρλάο που μάλλον χάνει την Τότεναμ ενώ τραυματισμό αποκόμισε και ο Ζαχίντ από το παιχνίδι και υπάρχει μεγάλη αγωνία για το αν θα προλάβει τον αγώνα με την Τότεναμ.
Πλέον ακολουθεί το δύσκολο παιχνίδι στο Λονδίνο εκεί που οι «γαλαζοκίτρινοι» πρέπει να κάνουν ένα ποδοσφαιρικό άθλο και να πάρουν την πρόκριση. Οι ποδοσφαιριστές το πιστεύουν αφάνταστα και είναι χαρακτηριστική η δήλωση του Εμπεσίλιο που είπε ότι όποιος δεν πιστεύει καλύτερα να μείνει Λευκωσία. Η ίδια πίστη υπάρχει και στις τάξεις του κόσμου που θα βρεθεί μαζικά στο Λονδίνο για να στηρίξει την ομάδα του.

Ξεκινάει λοιπόν από απόψε το βράδυ η προετοιμασία για ένα αγώνα που ίσως αποδειχθεί ιστορικός.