ΑΠΟΕΛ-ΑΕΛ 1-0: Έσπασε την κατάρα με Μερκή!

Κατέκτησε το SUPER CUP μετά από 6 χρόνια!

Ο ΑΠΟΕΛ είναι η ομάδα που θα σηκώσει το φετινό τίτλο του SUPER CUP, για πρώτη φορά μετά το 2013! 5 χαμένους τελικούς έδωσε από τότε, μέχρι να καταφέρει να σηκώσει ξανά την κούπα!

Αν και οι πρωτευουσιάνοι κινήθηκαν γενικότερα στην μετριότητα, είχαν την ουσία και βγήκαν νικητές από την σημερινή μονομαχία. Ο Μερκής έδωσε τη λύση στους πρωταθλητές, συνεχίζοντας από εκεί που έμεινε κόντρα στην ΕΝΠ τη Δευτέρα. Η ΑΕΛ στάθηκε αρκετά καλά στον αγώνα, προσπάθησε, πίεσε ανά διαστήματα όμως είχε προβλήματα στην τελική πάσα και στο τελείωμα των φάσεων.

Α’ Ημίχρονο

Σε ένα υποτονικό πρώτο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με το προβάδισμα. Η ΑΕΛ προσπαθούσε να πάρει τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτο 15λεπτο, είχε την κατοχή χωρίς όμως να κάνει κάτι το ουσιαστικό. Στο 16’ ένα φάουλ για την ΑΕΛ από αριστερά εκτελέστηκε χαμηλά, η μπάλα πήγε στον Αβραάμ, αυτός όμως δεν κατάφερε να τελειώσει σωστά τη φάση. Το ΑΠΟΕΛ στην πρώτη του καλή φάση στο ματς κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκόρ. Ένα φάουλ από δεξιά εκτέλεσε εξαιρετικά ο Μάτιτς, βρήκε το κεφάλι του Μερκή ο οποίος ανενόχλητος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έγραψε το 1-0. Μετά το γκολ ο ΑΠΟΕΛ ισορρόπησε τον αγώνα και από πλευράς κατοχής, όπου η ΑΕΛ υπερτερούσε στο πρώτο 20λεπτο. Στο 31’ μια σέντρα-σουτ του Τάμαρι δεν απείλησε την εστία της ΑΕΛ, αφού ήταν πολύ αδύναμη η προσπάθεια. Στο 37’ ο Αβραάμ εκτέλεσε το κόρνερ, βρήκε τον Μάε που όμως δεν κατάφερε να πιάσει δυνατά την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε έξω. Η μεγαλύτερη ευκαιρία για την ΑΕΛ ήρθε στο 44’, όπου ο Τόρες μπήκε στην περιοχή από δεξιά, έκανε το δυνατό σουτ με το αριστερό αλλά η μπάλα πέρασε μόλις έξω. Έτσι οι ομάδες πήγαν για το 15λεπτο διάλειμμα με το 1-0 υπέρ των πρωταθλητών.

Β’ Ημίχρονο

Η ΑΕΛ μπήκε με διάθεση να κυκλοφορήσει την μπάλα και να ψάξει το γκόλ, δεν έβρισκε όμως εύκολα χώρους. Στο 52’ μια επέλαση του Τάμαρι δεν κατάφερε να εξελιχθεί σε κάτι απειλητικό για την εστία της ΑΕΛ. Η ΑΕΛ έκανε μια καλή φάση στο 56, όπου μετά από μπαλιά από τα δεξιά ο Αβραάμ χρησιμοποίησε το χέρι και δόθηκε επιθετικό φάουλ. Το επόμενο λεπτό, ο Βιντιγκάλ έπιασε ένα δυνατό σουτ, η μπάλα όμως πέρασε άουτ. Στο 63’ η μπάλα στρώθηκε στον Αβραάμ που επιχείρησε το δυνατό σουτ, αλλά ο Βάτερμαν ήταν σε ετοιμότητα. Σε ένα γύρισμα του Τόρες στο 72’ ,δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την ευκαιρία ο Χουράδο και να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα. 10 λεπτά αργότερα η ΑΕΛ απείλησε δις, πρώτα με τον Αβραάμ και τον Μερκή να απομακρύνει και ακολούθως με σουτ του Μαρκόφσκι που απόκρουσε ο Βάτερμαν. Μετά το 80 ο ρυθμός ανέβηκε. Η ΑΕΛ προσπαθούσε να πιέσει και ταυτόχρονα ο ΑΠΟΕΛ ήταν απειλητικός στις αντεπιθέσεις αφού έβρισκε κενούς χώρους. Στο 86’ το σουτ έπιασε ο Χουράδο, το οποίο μπλόκαρε ξανά ο Βάτερμαν. Στο 90’ ο ΑΠΟΕΛ απειλεί μετά από ώρα με το δυνατό σουτ του Τάμαρι να καταλήγει έξω. Ο Βιντιγκάλ απείλησε στο 92’ με τον Γκοντάλ να απομακρύνει προ του Χαλένιους.

Διακρίθηκαν: Δεν θα μπορούσε να λείπει από τη λίστα ο σκόρερ Γιώργος Μερκής. Συνέχισε από εκεί που έμεινε στο «Τάσος Μάρκου» ο σέντερ μπακ του ΑΠΟΕΛ. Ο Μάε της ΑΕΛ είχε πολύ καλά πατήματα, όμως η μπάλα δεν έφθανε συχνά με αξιώσεις προς το μέρος του. Θετικός και ο Βάτερμαν όπου χρειάστηκε να επέμβει.

Κοουτσάρισμα:

Τόμας Ντόλ (ΑΠΟΕΛ): 4-3-3 η επιλογή σχηματισμού του, απέδωσε αρκετά καλά, χωρίς όμως να εντυπωσιάσει και με τις κινήσεις του υπερασπίστηκε το υπέρ του προβάδισμα σε όλο τον αγώνα. Στο Β μέρος προσπαθούσε να απειλεί κυρίως με αντεπιθέσεις.

Ντούσαν Κέρκεζ (ΑΕΛ): Με 4άδα στην άμυνα παράταξε την ομάδα του, κατάφερε να έχει καλή κατοχή της μπάλας όμως η ομάδα δεν μπορούσε να βρει χώρους για την τελική πάσα.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Μιχαϊλοβιτς, Μερκής, Σάβιτς, Ζοαζίνιο, Γκέντζογλου, Άλεφ(60' Μπέζιακ, 80' Χαλένιους), Μάτιτς, Βιντιγκάλ, Τάμαρι, Πάβλοβιτς(68' Γιάκολις)

ΑΕΛ: Πρότσεκ, Τζούνιορ, Μεντόγιεβιτς, Γκαστανιάγκα, Μεντόγιεβιτς(59' Αγκάνοβιτς), Αβραάμ, Γκαζαριάν(71' Χουράδο), Μάε(77' Μαρκόφσκι), Τόρες, Γκοντάλ, Γουίλερ, Ν.Τεσέιρα

Σκόρερς: Μερκής 26'/-

Κίτρινες Κάρτες: Μιχαϊλοβιτς / Ν. Τεσέιρα