ΑΕΚ-ΑΠΟΕΛ 1-3: Έσπασε την κατάρα και βλέπει τον «τελικό» (vid)

Στο κυνήγι του πρωτοπόρου Απόλλωνα παρέμεινε ο ΑΠΟΕΛ

Την πρώτη νίκη στην ιστορία του στην «Αρένα» πέτυχε ο ΑΠΟΕΛ ο οποίος είχε καλύτερη εικόνα από το μεσοβδόμαδο ημιτελικό του κυπέλλου, φροντίζοντας να πάρει νωρίς κεφάλι στο σκορ με δράστη τον Μοράις. Η ομάδα του Ιμανόλ Ιδιακέθ έβγαλε αντίδραση παρά τις πολλές αλλαγές που πραγματοποίησε ο Βάσκος τεχνικός καταφέρνοντας να μειώσει προσωρινά σε 1-2, ωστόσο το γκολ του Ζαχίντ στο 78ο λεπτό ήταν η χαριστική βολή. Έτσι οι γαλαζοκίτρινοι έχουν την ευκαιρία να ανακτήσουν την πρωτοπορία στη βαθμολογία σε μια εβδομάδα, υποδεχόμενοι τον Απόλλωνα.

ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με διάθεση να επιτεθεί από την αριστερή πτέρυγα ξεκίνησε ο ΑΠΟΕΛ ο οποίος στο 4ο λεπτό απείλησε με κεφαλιά του Ποτέ η οποία δεν βρήκε στόχο. Δύο λεπτά αργότερα ο Τολεμές επιχείρησε να συνδυαστεί με τον Ρουσιά ανεπιτυχώς, ενώ οι φιλοξενούμενοι έστησαν την μπάλα στην άσπρη βούλα στο 11ο λεπτό μετά από χέρι του Νέλσον στην προσπάθειά του να ανακόψει μπαλιά του Βούρου. Ο Μοράις δεν λάθεψε ανοίγοντας το σκορ και κάνοντας το 0-1, με τους κιτρινοπράσινους να ψάχνουν άμεσα την ισόφαριση με τον Τολεμές να μην μπορεί να νικήσει τον Πέρεζ.

Ο Γάλλος επιθετικός απείλησε εκ νέου στο 21ο λεπτό με σουτ εκτός περιοχής ωστόσο ο τερματοφύλακας του ΑΠΟΕΛ είχε ξανά τη λύση, ενώ τελική προσπάθεια εκδήλωσε και ο Μαλόκου με κεφαλιά, τέσσερα λεπτά αργότερα. Στο 32ο λεπτό ο Τολεμές νίκησε κατά κράτος και Πολιάκοφ και Πέρεζ ωστόσο ο Βούρος με υπερένταση ανέκοψε πριν η μπάλα περάσει την τελική γραμμή, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Ιμανόλ Ιδιακέθ έχασε με τραυματισμό τον Μόισοφ. Ο Κολίνας στο 36ο λεπτό σταμάτησε την προσπάθεια του Ζαχίντ από αριστερά, ενώ με την είσοδο στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου, ο Τολεμές είδε την προσπάθειά του να σταματά στο στήθος του Καρλάο. Οι γαλαζοκίτρινοι φλέρταραν με δεύτερο γκολ ωστόσο στο 43ο λεπτό η προβολή του Ποτέ μέσα από τη μικρή περιοχή, ήταν άστοχη.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στο 49ο λεπτό της αναμέτρησης ο Λάγο ανέλαβε την εκτέλεση ενός φάουλ με τον Κολίνας να απομακρύνει σε κόρνερ με υπερένταση, με την εκτέλεση του οποίου να φέρνει το δεύτερο γκολ για τον ΑΠΟΕΛ καθώς ο Σάλαϊ με κοντινό πλασέ έκανε το 0-2. Ο Λαμπάν με εκτέλεση φάουλ από δεξιά δεν κατάφερε να απειλήσει τον Πέρεζ, όπως και ο συμπατριώτης του Τολεμές στο 57ο λεπτό. Με της συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού ο Τομάς έκανε το πλασέ από το ύψος του πέναλτι με τη μπάλα να κτυπά σε αμυντικό και να παίρνει ύψος και μετά από κακό υπολογισμό του Πέρεζ κατέληξε στο πλεκτό για το 1-2. Στο 65ο λεπτό ο Λάγο δέχθηκε κάρτα που του στερεί το δικαίωμα συμμετοχής από τον επερχόμενο αγώνα με τον Απόλλωνα, με τους προπονητές των δύο ομάδων να αντικαθιστούν τους κεντρικούς τους επιθετικούς πριν την είσοδο στο τελευταίο εικοσάλεπτο του αγώνα.

Στο 71ο λεπτό ο Ρουσιάς δοκίμασε το πόδι του εντός της μεγάλης περιοχής ωστόσο ο Πέρεζ ήταν σε ετοιμότητα, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο δραστήριος Νέλσον απείλησε με σουτ ωστόσο ο τερματοφύλακας του ΑΠΟΕΛ είχε ξανά τη λύση. Μια αντεπίθεση που εκδηλώθηκε υποδειγματικά στο 78ο λεπτό έφερε το τρίτο γκολ για τους γαλαζοκίτρινους με τον Ινσούε να τροφοδοτεί τον Ζαχίντ ο οποίος με πλασέ έκανε το 1-3. Οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ έδειξαν να μην μπορούν να αντεπξέλθουν στα δεδομένα που διαμορφώθηκαν εις βάρος τους, απειλώντας στο 86ο λεπτό με σουτ του Τέτε εκτός περιοχής. Στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας της αναμέτρησης ο Ντε Καμάργκο σκόραρε ωστόσο υποδείχθηκε ορθά σε θέση οφσάιντ.

ΔΙΑΚΡΙΘΗΚΑΝ

Υψηλό βαθμό ανταπόκρισης σε ένα δύσκολο παιχνίδι είχε ο Τολεμές, παίρνοντας φανέλα βασικού μετά από δύο μήνες. Ο Γάλλος κεντρικός επιθετικός έφτασε κοντά σε γκολ σε τουλάχιστον δύο περιπτώσεις και αποτέλεσε τον πηλώνα γύρω από τον οποίον οι Λαρνακείς προσπάθησαν να αντεπιτεθούν, ιδιαίτερα μετά το γρήγορο γκολ που δέχθηκαν.

Αδιάκοπο τρέξιμο και μια ασίστ είχε στο ενεργητικό του ο Ινσούε ο οποίος είχε περισσότερη ελευθερία κινήσεων καθώς ο Βούρος κάλυψε το δεξί άκρο της άμυνας. Ο Ισπανός ανέλαβε αρκετές πρωτοβουλίες κουβαλώντας μπάλα, ενώ με την ταχύτητά του έδειξε να μπορεί να απειλεί ανά πάσα στιγμή, όπως έπραξε στη φάση του τρίτου γκολ.

ΥΣΤΕΡΗΣΑΝ

Δύσκολο έργο είχαν οι Πάνκοφ και Μαλόκου οι οποίοι επιστρατεύτηκαν σε ένα παιχνίδι με υψηλό βαθμό δυσκολίας και η αποχή τους από την ενεργό δράση φάνηκε. Ο κεντρικός αμυντικός της ΑΕΚ ολιγώρησε στη φάση του τρίτου γκολ των γαλαζοκιτρίνων επιτρέποντας τον Ζαχίντ να πλασάρει ανενόχλητος, ενώ ο Αλβανοκροάτης αποτέλεσε απλή αναφορά στο φύλλο αγώνος.

Παρόλο που είχε στο ενεργητικό του τουλάχιστον δύο καθοριστικές επεμβάσεις, ο Πέρεζ υστέρησε σημαντικά στη φάση που έφερε τη μείωση του σκορ από πλευράς ΑΕΚ. Ο Ισπανός τερματοφύλακας έκανε κακή εκτίμηση και δέχθηκε ένα εύκολο γκολ, ενώ σκούρα απέναντι στον Τολεμές τα βρήκε και ο Πολιάκοφ ο οποίος δεν μπόρεσε να αντεπεξέλθει απέναντι σε έναν ποδοσφαιριστή που προερχόταν από τραυματισμό.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

Οκτώ αλλαγές πραγματοποίησε ο Ιμανόλ Ιδιακέθ σε σχέση με τον μεσοβδόμαδο αγώνα για το κύπελλο, γεγονός που επηρέασε τη συνοχή της ομάδας του ιδιαίτερα στα πρώτα στάδια της αναμέτρησης. Παρόλ’ αυτά μετά τα πρώτα 20 λεπτά του αγώνα και κυρίως λόγω της διάθεσης του Τολεμές, οι κιτρινοπράσινοι στάθηκαν στο ύψος των περιστάσεων, με μελανό σημείο την απώλεια του Μόισοφ με τραυματισμό στο 35ο λεπτό.

Τα δυνατά του όπλα επιστράτευσε ο Μπρούνο Μπαλταζάρ διατηρώντας στο αρχικό σχήμα μόνο τους Σάλαϊ και Ζαχίντ σε σχέση με τα όσα παρουσίασε πριν ένα πενθήμερο. Η τοποθέτηση του Ινσούε σε ένα πιο προωθημένο ρόλο επέτρεψε και στον Βούρο να ανεβαίνει από δεξιά κερδίζοντας και το πέναλτι στο 11ο λεπτό, ενώ ο ίδιος ο Ισπανός είχε συμμετοχή στο τρίτο γκολ της ομάδας του.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Η φάση του 11ου λεπτού κατά την οποία ο Γιώργος Νικολάου έδειξε την άσπρη βούλα, συζητήθηκε και θα συζητηθεί καθώς δεν είναι ευδιάκριτο το κατά πόσον ο Νέλσον έπαιξε τη μπάλα με το χέρι όντας εντός ή εκτός της μεγάλης περιοχής. Μετά το τρίτο γκολ του ΑΠΟΕΛ ο αρχηγός του, Μοράις χειρονόμησε προς την κερκίδα των οπαδών της ΑΕΚ φέρνοντας αντίδραση και ρίψη αντικειμένων με την ενέργειά του αυτή να μένει ατιμώρητη.

ΑΕΚ (Ι. Ιδιακέθ): Κολίνας, Σόρια, Τρουγιόλς, Μόισοφ (35' Καταλά), Τομάς, Λαμπάν, Μαλόκου (55' Τέτε), Τολεμές (68' Γιάννου), Νέλσον, Πάνκοφ, Ρουσιάς

ΑΠΟΕΛ (Μ. Μπαλταζάρ): Πέρεζ, Ινσούε, Λάγο, Ποτέ (70' Ντελατόρε), Ζαχίντ (82' Ντε Καμάργκο), Σάλαϊ, Πολιάκοφ, Μοράις (88' Φαρίας), Βούρος, Καρλάο, Σόουζα

Διαιτητές: Γεώργιος Νικολάου, Ιωάννης Λαζάρου, Παύλος Γεωργίου

Σκόρερς: 60' Τομάς/11' Μοράις, 50' Σάλαϊ, 78' Ζαχίντ

Κίτρινες κάρτες: Τρουγιόλς, Μόισοφ, Τομάς, Σόρια/Καρλάο, Σάλαϊ, Λάγο (3η)

Ακολουθήστε τον πιο κάτω σύνδεσμο για να δείτε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του αγώνα.