«Καμπανάκι» η προϊστορία

Σάββας Λαζανιάς

lazaniass@sppmedia.com

Ο ΑΠΟΕΛ αντιμετωπίζει την ερχόμενη Τετάρτη εκτός έδρας την ρουμανική Βιτορούλ, στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ.

Αυτή είναι μόλις η δεύτερη φορά που θα βρουν ομάδα από τη Ρουμανία στο δρόμο τους οι «γαλαζοκίτρινοι». Η πρώτη ρουμανική ομάδα που αντιμετώπισε ο ΑΠΟΕΛ στην Ευρώπη ήταν η Argeş Piteşti την περίοδο 1981-82 για τον πρώτο γύρο του κυπέλλου UEFA. Οι «γαλαζοκίτρινοι» έφεραν ισοπαλία 1-1 στην έδρα τους και γνώρισαν μια βαριά στη Ρουμανία με σκορ 4-0.

Γενικά, η προϊστορία των κυπριακών ομάδων απέναντι σε ομάδες της Ρουμανίας δεν είναι καθόλου καλή. Σε δέκα «κυπρορουμανικές μάχες» στην Ευρώπη, οι ομάδες μας μετρούν δυο προκρίσεις και οκτώ αποκλεισμούς. Μόνο ο Απόλλωνας και η Ανόρθωση κατάφεραν να αποκλείσουν ομάδες από τη Ρουμανία. Την περίοδο 1991-92 οι «κυανόλευκοι» της Λεμεσού πέταξαν εκτός του Κυπέλλου Πρωταθλητριών την Craiova. Νίκησαν με 3-0 στον επαναληπτκό στην Κύπρο και ανέτρεψαν το σκορ του πρώτου αγώνα, όπου είχαν ηττηθεί με 2-0.

Η ομάδα της Αμμοχώστου απέκλεισε την Κλουζ στον 2ο προκριματικό γύρο του Κυπέλλου UEFA της περιόδου 2007-08 με μια ισοπαλία και μια εκτός έδρας νίκη (0-0, 3-1).