24 sports

Έχουμε ακόμη δρόμο

Δεν ανέδειξε πρωταθλητή ο αγώνας μεταξύ του ΑΠΟΕΛ και της ΑΕΚ αφού οι δύο ομάδες έμειναν ισόπαλες στο 0-0. Από ένα ημίχρονο είχαν οι δύο ομάδες ωστόσο δεν κατάφεραν να απειλήσουν ιδιαίτερα. Η απόσταση του ΑΠΟΕΛ από την ΑΕΚ παρέμεινε στους 4 βαθμούς ενώ ο Απόλλωνας μείωσε στους 5. Για πρώτη φορά ο ΑΠΟΕΛ δεν σκόραρε στην έδρα του την φετινή σεζόν.

Εκπληκτική κατοχή από ΑΕΚ, λίγες φάσεις

Το πρώτο ημίχρονο δεν μας χάρισε πολλές φάσεις ωστόσο η ΑΕΚ ήταν η ομάδα που είχει την κατοχή της μπάλας και ήταν καλύτερη. Το πρώτο δεκάλεπτο ο χρόνος αναλώθηκε σε κάποιες αναγνωριστικές κινήσεις από τις δύο ομάδες. Στη συνέχεια η ομάδα της Λάρνακας απόκτησε την κατοχή και τον έλεγχο του παιχνιδιού και με τις επελάσεις των full-back προσπαθούσε να απειλήσει ωστόσο χωρίς αποτέλεσμα. Η ΑΕΚ σε ορισμένες περιπτώσεις άλλαζε εκπληκτικά την μπάλα με τους ποδοσφαιριστές του ΑΠΟΕΛ να παρακολουθούν. Στο 32’ ήρθε και η μόνη μεγάλη φάση του παιχνιδιού όταν ο Μπόλιεβιτς έπιασε μακρινό σουτ με την μπάλα να κοντράρει στα πόδια ποδοσφαιριστή του ΑΠΟΕΛ και να φεύγει λίγο έξω. Η φάση αυτή φαίνεται ότι ξύπνησε τον ΑΠΟΕΛ που προσπάθησε να πάρει τον έλεγχο. Ωστόσο οι «γαλαζοκίτρινοι» το μόνο που κατάφεραν ήταν να δημιουργήσουν μια επικίνδυνη κατάσταση στα καρέ της ΑΕΚ μετά από εκτέλεση κόρνερ. Έτσι ο Γιώργος Νικολάου έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με την ΑΕΚ να είναι αυτή που δικαιούτο κάτι παραπάνω.

Ο ΑΠΟΕΛ την υπεροχή

Το δεύτερο ημίχρονο είχε ακριβώς την ίδια εικόνα με το πρώτο με μόνη διαφορά ότι ο ΑΠΟΕΛ ήταν αυτός που είχε τον έλεγχο και την κατοχή της μπάλας. Η αλλαγή του Τόμας Κρίστιανσεν που έβγαλε έξω τον Εμπεσίλιο και έβαλε τον Αλωνεύτης λειτούργησε. Ωστόσο οι «γαλαζοκίτρινοι» αν και ήταν απειλητικοί δεν δημιουργούσαν φάσεις. Η μεγαλύτερη φάση του αγώνα ήρθε στο 66’ όταν ο Αλωνεύτης έδωσε στον Πιέρο στην περιοχή αυτός σταμάτησε και έκανε το σουτ με τακουνάκι αλλά ο Πάμπλο μάζεψε εύκολα. Ο ΑΠΟΕΛ συνέχισε να έχει τον έλεγχο αλλά δεν απειλούσε. Η ΑΕΚ κατάφερε να κάνει μια φάση στο 78’όταν ένα σουτ του Τολεμές έφυγε πολύ έξω. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν την κατοχή και έψαχναν το γκολ με την βοήθεια του κόσμου τους. Στο 88’ ο ΑΠΟΕΛ ζήτησε έντονα πέναλτι σε πτώση του Μιλάνοφ στην περιοχή με τον Νικολάου να κάνει λάθος και να μην δίνει την παράβαση. Ο ΑΠΟΕΛ συνέχισε να πιέζει αλλά δεν κατάφερε να βρει το γκολ που θα του έδινε τον τίτλο και έτσι ο αγώνας έμεινε στο 0-0.

Οι εντεκάδες:

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Λάγο, Αστίθ, Μερκής, Μιλάνοφ, Μοράις (80' Μπερτόλιο), Κάνιας, Βινίσιους, Βάντερ (72' Εφραίμ), Εμπεσίλιο (46' Εμπεσίλιο), Πιέρος

ΑΕΚ: Χουάν Πάμπλο, Τρουγιόλς, Μοισόφ, Καταλά, Λαρένα, Ακοράν, Τέτε, Τρισκόφσκι (67' Μυτίδης), Μπόλιεβιτς (72' Χαραλαμπίδης), Μουρίγιο (80' Μαλόκου), Φλοριάν

ΑΠΟΕΛ: Τελευταία Ενημέρωση