24 sports

Ενθαρρυντικό 45λεπτο (pics)

Νικηφόρο ήταν το τελευταίο φιλικό του ΑΠΟΕΛ πριν από το πρώτο επίσημο ευρωπαϊκό παιχνίδι. Οι «γαλαζοκίτρινοι» νίκησαν με 2-1 τον ΠΑΣ Γιάννινα στο Δασάκι.

Η ομάδα του Τόμας Κρίστιανσεν είχε μια αρκετά καλή παρουσία στο πρώτο ημίχρονο και έδειξε κάποια πολύ καλά στοιχεία. Στην επανάληψη έπεσε αισθητά ο ρυθμός του παιχνιδιού.

Ο Πίερος Σωτηρίου πέτυχε και τα δυο γκολ του ΑΠΟΕΛ ενώ για τον ΠΑΣ ισοφάρισε προσωρινά ο Φεφελής.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Τόμας Κρίστιανσεν παρέταξε την ομάδα του με ένα καθαρόαιμο αμυντικό μέσο, τον Νούνο Μοράις. Ο Δανός τεχνικός του ΑΠΟΕΛ έβαλε τους Βινίσιους και Ντε Βινσέντι να κινούνται στην ίδια ευθεία, εμφανέστατα πιο μπροστά από τον Μοράις, σε ένα σχηματισμό 4-1-4-1. Ο Εφραίμ αγωνίστηκε στο αριστερό άκρο και ο Βάντερ στο δεξί με μοναδικό προωθημένο τον Πιέρο Σωτηρίου.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» είχαν μια καλή και γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας. Στα πρώτα 30 λεπτά του ημιχρόνου οι «γαλαζοκίτρινοι» έβαλαν πίεση αρκετά ψηλά και δυσκόλευαν την ανάπτυξη των παικτών του ΠΑΣ. Ο Τόμας Κρίστιανσεν ζήτησε από τους δυο στόπερ του ΑΠΟΕΛ (Καρλάο, Αστίθ) να ανεβαίνουν όταν επιτίθεται η ομάδα για να μην υπάρχει τόσο μεγάλη απόσταση ανάμεσα στην τετράδα της άμυνας και τον Νούνο Μοράις.

Ο ΑΠΟΕΛ άνοιξε το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό με ένα ωραίο πλασέ του Πιέρου Σωτηρίου μετά από πάσα του Βινίσιους. Ο ΠΑΣ απάντησε άμεσα αφού στο επόμενο λεπτό ισοφάρισε με σουτ του Φεφελή. Οι «γαλαζοκίτρινοι» πήραν εκ νέου προβάδισμα στο 12ο λεπτό με κοντινή προβολή μετά από σέντρα του Εφραίμ.

Στο 19’ ο ΑΠΟΕΛ έφτασε μια ανάσα από το 3-0 όμως η κεφαλιά του Εφραίμ σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Οι «γαλαζοκίτρινοι» απείλησαν ξανά στο 38’ με μια μακρινή εκτέλεση φάουλ του Βάντερ όμως η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

Όπως ήταν φυσιολογικό, ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε στην επανάληψη. Στο 54’ ο Σωτηρίου έκανε την προβολή από το ύψος της μικρής περιοχής όμως η μπάλα έφυγε ψηλά. Στο τελευταίο μισάωρο του αγώνα οι δυο ομάδες κατέβασαν στροφές. Το 2-1 έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Καρλάο, Αστίθ (67’ Μερκής), Μιλάνοβ (71’ Σέρτζιο), Αλεξάνδρου, Μοράις (79’ Αρτυματάς), Βινίσιους (67’ Ορλάντι), Ντε Βινσέντι (80’ Μπρεσάν), Βάντερ (82’ Παπαφώτης), Εφραίμ (63’ Αλωνεύτης), Σωτηρίου (88’ Χαραλάμπους).

ΠΑΣ Γιάννινα: Πασχαλάκης, Μπέριος,Γαρουφαλιάς (55’ Λίλα), Μιχαήλ, Γιάκος, Τζικόπουλος, Ακόστα, Λόπεζ, Καρανίκας, Κούτρης, Φεφελής.

ΑΠΟΕΛ: Τελευταία Ενημέρωση