ΑΠΟΕΛ: Πότε σκοράρει και πότε δέχεται;

Η Ελληνική Τράπεζα και το 24sports μαζί στην ενημέρωση για τις κυπριακές ομάδες στην Ευρώπη

Ο ΑΠΟΕΛ στην αρχή της περιόδου παρουσίασε ένα επιθετικό πρόβλημα που μέχρι και την διακοπή δεν βρήκε τρόπο να το λύσει. Επίσης οι «γαλαζοκίτρινοι» δέχθηκαν και αρκετά γκολ κυρίως στις Ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Κάναμε μια μικρή έρευνα για να δούμε σε ποια χρονικά σημεία του αγώνα σκοράρει ο ΑΠΟΕΛ και σε ποια χρονικά σημεία δέχεται το γκολ προκειμένου να βρούμε τα αδύναμα και δυνατά τέταρτα των «γαλαζοκιτρίνων». Στους 13 πρώτους αγώνες ο ΑΠΟΕΛ πέτυχε μόνο 14 γκολ επιβεβαιώνοντας έτσι ότι αντιμετωπίζει επιθετικό πρόβλημα.

Το πιο παραγωγικό του δεκαπεντάλεπτο είναι το πρώτο αφού σε αυτό κατάφερε να πετύχει 3 γκολ ωστόσο γενικά υπάρχει μια ισορροπημένη εικόνα. Επίσης 3 γκολ κατάφερε να πετύχει και στην παράταση του αγώνα με την Βιτορούλ. Ακολουθούν τα τρία δεκαπεντάλεπτα του β’ ημιχρόνου όπου επιτεύχθηκαν από δύο γκολ σε κάθε τέταρτο. Τα λιγότερα παραγωγικά δεκαπεντάλεπτα είναι αυτά που ακολουθούν του πρώτου, δηλαδή τα διαστήματα 15-30 και 31-45 όπου ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να σκοράρει μόνο ένα γκολ σε κάθε ένα από αυτά.

Όσο αφορά για τα γκολ που δέχθηκε ο ΑΠΟΕΛ αυτά είναι στο σύνολο 11 με τα 9 από αυτά να τα δέχεται σε Ευώπη και Σούπερ Καπ. Το χειρότερο τέταρτο του ΑΠΟΕΛ είναι το διάστημα μεταξύ του 61 και του 75. Σε αυτό το δεκαπεντάλεπτο οι «γαλαζοκίτρινοι» δέχθηκαν 4 γκολ. Το δεύτερο χειρότερο δεκαπεντάλεπτο του ΑΠΟΕΛ είναι το 76-90 και το 0-15 αφού οι «γαλαζοκίτρινοι» δέχθηκαν δύο γκολ σε αυτά τα διαστήματα. Σε όλα τα υπόλοιπα δεκαπεντάλεπτα ο ΑΠΟΕΛ δέχθηκε μόλις από ένα γκολ και έτσι βγαίνουν στο σύνολο 11.

Σίγουρα ο απολογισμός 14 γκολ υπέρ και 11 κατά δεν είναι καλός για τον ΑΠΟΕΛ. Μπορεί βέβαια οι «γαλαζοκίτρινοι» να δέχθηκαν τα 6 από τα 11 γκολ απέναντι σε ομάδες όπως η Ρεάλ και η Τότεναμ ωστόσο οι αριθμοί είναι αυτοί και δεν είναι καλοί. Πρέπει λοιπόν ο Γιώργος Δώνης αφενός να λύσει το επιθετικό πρόβλημα και να βελτιώσει την άμυνα του στον μέγιστο δυνατό βαθμό.