Νέα Σαλαμίνα-Ανόρθωση 1-1: Από ένα ημίχρονο, από ένα βαθμό

Ισόπαλες με 1-1 Νέα Σαλαμίνα και Ανόρθωση στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος

Ισόπαλες με 1-1 αναδείχτηκαν Νέα Σαλαμίνα και Ανόρθωση στην πρεμιέρα του νέου πρωταθλήματος. Από ένα ημίχρονο είχαν οι δύο ομάδες. Δύο δοκάρια η Νέα Σαλαμίνα στο παιχνίδι. Ο Ράγιος «άνοιξε» το σκορ στο 16’ και ο Νταμάχου στο 73’ ισοφάρισε. Κατάμεστο το γήπεδο από τους οπαδούς των δύο ομάδων.

Η εικόνα του αγώνα

Αναγνωριστικά άρχισε το βαρωσιώτικο ντέρμπι στο «Αμμόχωστος Επιστροφή». Στο 9’, ο Καρώ είχε μια κεφαλιά άουτ από το κόρνερ του Σανγκόι. Η Ανόρθωση στην πρώτη της ευκαιρία στο ματς ευτύχησε να σκοράρει. Στο 16’, ο Ρούμπεν Ράγιος με εκτέλεση φάουλ από πλάγια δεξιά εκτός περιοχής «νίκησε» τον Βεσελόφσκι για το 0-1.  Στο 19’ ο Βίκτορ και στο 23’ ο Αράζ Αμπντουλάγιεφ είχαν ευκαιρίες για το δεύτερο γκολ των «κυανολεύκων». Στο 29’ ο Σανγκόι είχε μια καλή εκτέλεση φάουλ άουτ, με τους «ερυθρόλευκους» της Αμμοχώστου να κερδίζουν μέτρα, χωρίς όμως να μπορέσουν να είναι ουσιαστικοί στην τελική πάσα. Έτσι, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Ρόνι Λέβι μπροστά στο σκορ με 0-1.

Η επανάληψη άρχισε με τους γηπεδούχους να είναι καλύτεροι. Στο 52’ ο Αρούς «νίκησε» τον Μπριτζίτο σε τετ α τετ μετά από φάση διαρκείας και στο 56’, ο Μακρίεφ με σουτ βρήκε τον συμπαίκτη του Κάκκο και η μπάλα πήγε άουτ!. Στο 61’, ο Γκαστόν Σανγκόι είχε φάουλ από πολύ μακριά στο οριζόντιο δοκάρι του Αρούς, με την Νέα Σαλαμίνα να είχε την υπεροχή στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά να μην είναι αποτελεσματική μπροστά στην εστία της Ανόρθωσης. Στο 71’, ο νεοεισελθών Γκάντσεφ βγήκε μόνος από εξαιρετική πάσα του Ράγιος, όμως πλάσαρε άουτ σε κενή εστία. Στο 73’, η Νέα Σαλαμίνα εξαργύρωσε την υπεροχή της και ισοφάρισε με καρφωτή κεφαλιά του Νταμάχου από πολύ κοντά. Στη συνέχεια, το παιχνίδι «άνοιξε» πολύ, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν το νικητήριο γκολ. Στο 87’, οι γηπεδούχοι είχαν και νέο δοκάρι σε κεφαλιά του Καρώ, ο Σίλντενφελντ πήγε να διώξει, η μπάλα βρήκε το δοκάρι και απομακρύνθηκε στην τελευταία καλή φάση του παιχνιδιού.

Οι συνθέσεις:

Νέα Σαλαμίνα:  Βεσελόφσκι, Καρώ, Κορέια, Γκράσι, Βοσκανιάν, Νταμάχου, Μανογιάν, Μπριτζίντο, Κυπριανού, Σανγκόι, Μακρίεφ

Ανόρθωση: Αρούς, Μπανταλόφσκι, Πράνιτς, Σίλντενφελντ, Ντουγκλάο, Βίκτορ, Σιβού, Ράγιος, Παλάνγκα, Αμπντουλάγιεφ, Καμαρά

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Τελευταία Ενημέρωση