Λάτσι-Ανόρθωση 1-0: Έγινε το κάζο... συνήθεια

Οι Αλβανοί έφραξαν το δρόμο στην ομάδα του Ρόνι Λέβι

Η Λάτσι Αλβανίας προστέθηκε στη λίστα με τις ομάδες εκείνες κατώτερης δυναμικότητας που στοιχειώνουν τις ευρωπαϊκές συμμετοχές της Ανόρθωσης καθώς με την πρώτη νίκη στην ιστορία της εκτός συνόρω, κατέφερε πλήγμα στους κυανόλευκους της Αμμοχώστου. Με συνολικό σκορ 2-2, ο κανόνας του εκτός έδρας γκολ ήταν αυτός που οδηγεί την ομάδα του Ρόνι Λέβι σε ταπεινωτικό αποκλεισμό και απρόβλεπτες συνέπειες σε αγωνιστικό και οικονομικό κομμάτι.

ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Την πρωτοβουλία των κινήσεων ανέλαβε νωρίς στην αναμέτρηση η Ανόρθωση με τους Αλβανούς να δίνουν χώρο στους ποδοσφαιριστές του Ρόνι Λέβι. Ο Πράνιτς ήταν και πάλι ο πιο δραστήριος ποδοσφαιριστής από πλευράς των κυανολεύκων της Αμμοχώστου με τη «Μεγάλη Κυρία» να εκδηλώνει τις πλείστες της επιθέσεις από αριστερά.

Στο 19ο λεπτό ένα πέσιμο του Μικελτάντζε έξω από τη μεγάλη περιοχή πέρασε απαρατήρητο από το Λιθουανό διαιτητή, ενώ έξι λεπτά αργότερα ο Σισέ πάτησε περιοχή ωστόσο ο Στούμπινα τον αναχαίτησε. Μια μπαλιά του Πράνιτς στο 28ο λεπτό απομακρύνθηκε από τον Τζιόνι, ενώ μια απευθείας εκτέλεση του Ράγιο τέσσερα λεπτά αργότερα, σταμάτησε στο ανθρώπινο τείχος.

Στο 34ο λεπτό ο Ιγιεμπόρ κατέγραψε την πρώτη προσπάθεια στο στόχο με τον Σελμάνι σε ετοιμότητα, με τη μεγαλύτερη ευκαιρία για την κυπριακή ομάδα να καταγράφεται τρία λεπτά πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, με τον Αλβανό τερματοφύλακα να παραχωρεί κόρνερ σε προσπάθεια του Σισέ.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με την ίδια αμυντικογενή τακτική προσέγγισαν την επανάληψη οι γηπεδούχοι δίνοντας έμφαση στα μετόπισθεν. Στο 51ο λεπτό ο Κατσαράβα πέρασε στον αγώνα πραγματοποιώντας ντεμπούτο, απειλώντας άμεσα με το κεφάλι, καταγράφοντας έτσι τελική προσπάθεια. Οι Αλβανοί ξεθάρρευσαν εφτά λεπτά αργότερα με ένα μακρινό σουτ του Ουζούνι να εξουδετερώνεται από τον Φελγκέιρας, με τον Ντούρις στο 59ο λεπτό να προδίδεται από το κοντρόλ της μπάλας και να μην απειλεί.

Δέκα λεπτά αργότερα ο Ράγιο εκτέλεσε κόρνερ με τον Σωτηρίου να κερδίζει το κεφάλι και να την κατευθύνει προς τον Σίλντεφελντ ο οποίος δεν μπόρεσε να σκοράρει. Ο Κύπριος αμυντικός ήταν πρωταγωνιστής και στην επόμενη φάση όταν είδε το πλασέ του να σταματά στην τελική γραμμή με τον Σελμάνι εξουδετερωμένο, ενώ στο 72ο λεπτό οι Αλβανοί απείλησαν με εκτέλεση φάουλ την οποίαν σταμάτησε ο Φελγκέιρας.

Εφτά λεπτά αργότερα ο Κατσαράβα επιχείρησε να απειλήσει στην αντεπίθεση ωστόσο η προσπάθειά του σταμάτησε στο σώμα του Τζιόνι, με τον Αλβανό τεχνικό να ολοκληρώνει τις αλλαγές του στο 81ο λεπτό. Τρία λεπτά αργότερα το πλασέ του Σισέ μέσα από τη μεγάλη περιοχή ανακόπηκε από αμυντικό και ενώ είχε πορεία προς τα δίκτυα, ενώ στο 87ο λεπτό ο Πράνιτς δεν μπόρεσε να νικήσει τον Σελμάνι με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Στο 88ο λεπτό ο Σεφτζίνι έκανε τη μπαλιά και ο Έλλερ με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τους Αλβανούς κάνοντας το 1-0. Στο πρώτο λεπτό της καθυστέρησης ο Ντούρις σκόραρε ωστόσο το γκολ δεν μέτρησε λόγω του ότι ο Σλοβάκος έκανε φάουλ.

ΔΙΑΚΡΙΘΗΚΕ

Μοναδικός σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Μίρτο Ουζούνι ο οποίος νίκησε τον Φελγκέιρας στο 88ο λεπτό. Ο 23χρονος Αλβανός επιθετικός ήταν αυτός που έκανε τη διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες πετυχαίνοντας το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΕ

Το δίδυμο Ρούμπεν Ράγιο και Μίχαλ Ντούρις δεν έδρασε με αποτέλεσμα η Ανόρθωση να μείνει άσφαιρη. Ο Ισπανός μέσος φάνηκε ιδιαίτερα καταπονημένος στα τελευταία στάδια της αναμέτρησης ενώ ο Σλοβάκος επιθετικός μακριά από τον καλό του εαυτό και έτσι το γκολ που θα έβαζε ταφόπλακα στα όνειρα των Αλβανών, δεν ήρθε ποτέ.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Στο πρώτο λεπτό της πεντάλεπτης καθυστέρησης ο Μίχαλ Ντούρις σκόραρε ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε. Ο Λιθουανός διαιτητής υπέδειξε επιθετικό φάουλ εις βάρος του Νίκα Κατσαράβα ο οποίος στην προσπάθειά του να σημαδέψει τον Σλοβάκο, υπέπεσε σε επιθετικό φάουλ.

Λάτσι (Πρένγκα): Σελμάνι, Χοξαλάρι, Σεφτζινί, Χατρόι (65' Φανγκάι), Γιουνουζί (81' Ξίξα), Ουζουνί, Τζιονί, Στούμπινα (81' Μπουσί), Κέντες, Λούσκια, Έλλερ

Ανόρθωση (Λέβι): Φελγκέιρας, Κοφί, Σίλντενφελντ, Ράγιο, Μικελντάντζε (51' Κατσαράβα), Ντούρις, Βίκτορ, Σισέ, Σωτηρίου (89' Εγγλέζου), Πράνιτς, Ιγκιεμπόρ

Στον πάγκο για την Ανόρθωση: Δημητρίου, Αρτυματάς, Εγγλέζου, Κατσιαράβα, Κυριάκου, Οικονομίδης, Χατζηπασχάλης

Διαιτητής: Ντονάτας Ρούμσας (Λιθουανία)

Σκόρερς: 88' Ουζούνι

Κίτρινες κάρτες: Έλλερ/Βίκτορ

Στάδιο: Λάτσι