Δόξα-Ανόρθωση 0-0: Χαμένες ευκαιρίες, χαμένοι βαθμοί

Η Ελληνική Τράπεζα και το 24sports μαζί στο Κυπριακό Ποδόσφαιρο

Μετά από ένα παιχνίδι με πολλές ευκαιρίες εκατέρωθεν, Δόξα και Ανόρθωση έμειναν στο 0-0 στο Μακάρειο Στάδιο για την 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος μας. Στους 37 βαθμούς η Ανόρθωση και στους 27 η Δόξα.

Η εικόνα του αγώνα

Το παιχνίδι στο Μακάρειο άρχισε με ευκαιρία για την Ανόρθωση. Στο 2’, ο Σεκού Σισέ έκανε μια ωραία ατομική προσπάθεια και με σουτ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα λίγο άουτ. Στο 10’, ο Ράγιος και στο επόμενο λεπτό ο Αράζ Αμπντουλάγιεφ με πολύ καλά σουτ απείλησαν την εστία του Γκρεμσλ. Στο 13’ ο Σαντίκ με σουτ πλάγια μέσα από την περιοχή ανάγκασε τον Αρούς σε σταθερή απόκρουση, ενώ ο Καμαρά με δυνατό σουτ από πλεονεκτική θέση έστειλε την μπάλα λίγο άουτ. Η Δόξα απάντησε στο 18’ με μεγάλη ευκαιρία. Ο Ράγιος έκανε το λάθος μέσα στην περιοχή, ο Παπαφώτης το εκμεταλλεύτηκε  και έκανε το πλασέ, όμως Ντουγκλάο έσωσε την τελευταία στιγμή. Στο 23’, ο Ράγιος βρήκε τον Καμαρά, ο οποίος έκανε το πλασέ όμως ο Γκρεμσλ έδιωξε σε κόρνερ. Στο 28’, ο Σισέ έκανε την μπαλιά στην περιοχή, όμως ο Καμαρά δεν πρόλαβε την μπάλα για να την στείλει στα δίκτυα. Τέσσερα λεπτά αργότερα, η Δόξα έχασε ξεκάθαρη ευκαιρία να προηγηθεί στο σκορ. Ο Σιβού απέτυχε να διώξει, ο Κάρλος το εκμεταλλεύτηκε, μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, όμως ο Αρούς έδιωξε σωτήρια. Έτσι, το πρώτο ημίχρονο τελείωσε στο 0-0, παρόλο που χάθηκαν αρκετές ευκαιρίες στο παιχνίδι.

Η επανάληψη ξεκίνησε με ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Ο Παπαφώτης βρήκε τον Λουίς Κάρλος μέσα στην περιοχή, αλλά αυτός έκανε άσχημο τελείωμα. Ο Αμπντουλάγιεφ στο 50’ έκανε το σουτ, όμως ο Γκρεμσλ απέκρουσε με διπλή προσπάθεια. Στο 53’, ο Ράγιος έκανε το γύρισμα προς τον Καμαρά, ο οποίος απέτυχε να βρει την μπάλα που έφυγε άουτ. Στο 61’, ο Γκάντσεφ βρήκε τον Καμαρά, ο οποίος με σουτ ανάγκασε τον Γκρεμσλ σε εντυπωσιακή απόκρουση σε κόρνερ. Στο 65’, ο Αράζ Αμπντουλάγιεφ έπιασε ένα ξαφνικό σουτ, το οποίο απέκρουσε ο Γκρεμσλ σε κόρνερ, ενώ ο Γκάντσεφ στο 68’ έκανε άσχημο τελείωμα μετά από πάσα του Ράγιος. Το παιχνίδι στη συνέχεια απέκτησε «άγρια ομορφιά», με τις δύο ομάδες να προσπαθούν για το γκολ, όμως καμιά να μην το πετυχαίνει. Έτσι, οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0.

Οι συνθέσεις:

Δόξα: Γκρεμσλ, Μπα, Ρεδόνδο, Παπαφώτης (79' Κυριάκου), Κάρλος (85' Κιφουετί), Γουίλσον, Ασαμόα, Ιωάννου, Ζατλ, Σαντίκ, Πουτζιουρής (58' Ενινφούλ)

Ανόρθωση: Αρούς, Σιβού (90+4' Αρτυματάς), Πράνιτς, Σίλντενφελντ, Ντουγκλάο, Οικονομίδης (71' Άλβες), Γκάντσεφ, Ράγιος, Σισέ, Αμπντουλάγιεφ, Καμαρά (79' Καλό)