Ανόρθωση: Το γαλλικό κλειδί και ο «μικρός» που ολοένα και μεγαλώνει

Δημητρίου και Κοφί έβαλαν την υπογραφή τους στην επιστροφή στις επιτυχίες

Τον δέκατό της βαθμό στους τελευταίους τέσσερις αγώνες πρωταθλήματος καρπώθηκε η «Μεγάλη Κυρία», η οποία μετά από έναν αγώνα με αρκετές αυξομειώσεις στην απόδοσή της, κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του μαχητικού Ερμή Αραδίππου. Το γκολ του Μίχαλ Ντούρις στο 22ο λεπτό ήταν σημαντικό μιας και ο αντίπαλος έδειξε πρόθεση να ασκήσει πίεση ψηλά και στα όρια της μεγάλης περιοχής της Ανόρθωσης, έχοντας καλή εικόνα μέχρι το «κτύπημα» του Σλοβάκου επιθετικού.

Η ομάδα της Αμμοχώστου ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με πέντε τελικές προσπάθειες εκ των οποίων οι τέσσερις στο στόχο, ενώ στο τέλος της αναμέτρησης στο σχετικό στατιστικό αυξήθηκε κατά ένα σουτ στον στόχο, αποδεικνύοντας τη διαφορά στην απόδοση στα δύο 45λεπτα. Το καθοριστικό τετράλεπτο ήταν αυτό μεταξύ 56ου και 59ου λεπτου με πρωταγωνιστές τον Δημήτρη Δημητρίου και τον Έρβιν Κοφί, τον οποίον ο Γιούργκεν Στρέπελ τοποθέτησε στη μεσαία γραμμή και στο πλευρό του Ζοάο Βίκτορ.

Ο 19χρονος τερματοφύλακας πραγματοποίησε διπλή και καθοριστική επέμβαση τόσο σε μακρινό σουτ του Γιάροσλαβ Μαρτίνιουκ, όσο και εξ επαφής πλασέ του Σεκού Κεϊτά, με τον Ολλανδό να παίρνει τη σκυτάλη αλλά και την τελική πάσα του Νίκα Κατσαράβα, για να ανεβάσει το δείκτη του σκορ σε 2-0 λίγο πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού.

Ο Ολλανδός τεχνικός των κυανολεύκων της Αμμοχώστου πιστώνεται τόσο την εμπιστοσύνη που δείχνει στον ταλαντούχο Κύπριο «άσο», όσο και στην έμπνευση για τοποθέτηση του Γάλλου στον άξονα, τον οποίον δοκίμασε εκεί στο φιλικό απέναντι στην ΠΑΕΕΚ Κερύνειας. Η μοναξία της έκτης θέσης της βαθμολογίας αποτελεί γεγονός με την «Μεγάλη Κυρία» να ξεφεύγει τρεις βαθμούς από την Ομόνοια, μειώνοντας ταυτόχρονα την απόσταση από τη συμπολίτισσα Νέα Σαλαμίνα, αλλά και την ΑΕΚ, η οποία όμως έχει τρεις αγώνες λιγότερους.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Τελευταία Ενημέρωση