Ανόρθωση: Σε αναζήτηση νέων... σκόρερς

Καμπρέρα, Κολούνγκα και Γκονσάλβες σκόραραν τα τέσσερα περσινά γκολ απέναντι στον Άρη

Οι δύο περσινές μονομαχίες μεταξύ Ανόρθωσης και Άρη συνοδεύτηκαν από κυανόλευκα χαμόγελα μιας και τόσο στον αγώνα που έγινε στο «Τσίρειο», όσο και στον αντίστοιχο στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», η ομάδα της Αμμοχώστου έφτασε στο ζητούμενο. Κοινό σημείο των δύο αγώνων το γεγονός ότι η «Μεγάλη Κυρία» πέτυχε και στους δύο, από ένα ζευγάρι γκολ, ενώ το τρίποντο ήταν διαπραγματεύσιμο μέχρι και τα τελευταία στάδια του κάθε παιχνιδιού.

Χρονικά προηγήθηκε η αναμέτρηση στη Λεμεσό στα πλαίσια της τρίτης αγωνιστικής, με τη ψυχρολουσία να έρχεται μόλις στο 5ο λεπτό για την Ανόρθωση, όταν και ο Μηνάς Αντωνίου άνοιξε το σκορ. Η αντεπίθεση διαρκείς στο δεύτερο ημίχρονο με τον Καλό ως ενορχηστρωτή από το αριστερό άκρο, απέφερε καρπούς μιας και ο Κολούνγκα από τα έντεκα βήματα στο 71ο λεπτό και ο Καμπρέρα που ήρθε από τον πάγκο στο αμέσως επόμενο, έφεραν τα πάνω κάτω διαμορφώνοντας το τελικό 1-2. Η νίκη της 11ης Σεπτεμβρίου 2016 ήταν και η πρώτη της Ανόρθωσης στην περσινή χρονιά και η πρώτη με τον Ισπανο τεχνικό Αντόνιο Πούτσε στον πάγκο.

Η συνέχεια δόθηκε λίγο πριν τη διακοπή του πρωταθλήματος για την γιορτή των Χριστουγέννων και συγκεκριμένα στις 22 Δεκεμβρίου 2016 στη Λάρνακα. Μετά από ένα επεισοδιακό αγώνα που συνοδεύτηκε μεταξύ άλλων από την υπόδειξη ενός πέναλτι από πλευράς Δημήτρη Μασία, την οποίαν ο ίδιος αναίρεσε, η Ανόρθωση επικράτησε με 2-0 με ισάριθμα γκολ του Ίσμαελ Γκονσάλβες. Ο Αφρικανός επιθετικός πραγματοποίησε μια παραγωγική εμφάνιση η οποία συνείσφερε και αυτή στη μεταγραφή του στην Σκωτία και την Χαρτς.

Το συμπέρασμα που προκύπτει είναι ότι ουδείς από τους τρεις περσινούς σκόρερς στις διπλές αναμετρήσεις με τον Άρη, δεν βρίσκεται στο φετινό ρόστερ της Ανόρθωσης. Οι δύο Ισπανοί και ο «Ίσμα» απεχώρησαν ο καθένας για τους δικούς του λόγους και πλέον ο Ρόνι Λέβι θα ψάξει τις λύσεις εκείνες που θα φέρουν τα γκολ και το τρίποντο.