Ανόρθωση-Πάφος 0-0: Δεν (Χ)άρηκε καμιά! (vid)

Η Ελληνική Τράπεζα και το 24sports μαζί στο Κυπριακό Ποδόσφαιρο

Μετά από ένα δυνατό παιχνίδι, Ανόρθωση και Πάφος FC συμβιβάστηκαν στο ισόπαλο 0-0. Χαμένο πέναλτι ο Ράγιος για την Ανόρθωση, που βρήκε το δοκάρι στο 71’. Η Πάφος έμεινε αήττητη για ακόμη ένα παιχνίδι συνεχίζοντας την πολύ καλή της πορεία στο πρωτάθλημα. Στην κορυφή με 19 βαθμούς η Ανόρθωση. Βαρύς ο αγωνιστικός χώρος στο δεύτερο ημίχρονο, κάνοντας πολύ δύσκολη την προσπάθεια των ποδοσφαιριστών.

Η εικόνα του αγώνα

Η Ανόρθωση μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι του «Αντώνης Παπαδόπουλος». Το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό από την αρχή του, με την ομάδα της Πάφου να πιέζει πολύ ψηλά την αντίπαλό της. Στο 6’, ο Κόπριβετς γκρέμισε τον Παλάνκα πριν να αποκρούσει την μπάλα, με τον Ψευδιώτη να δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι. Η Ανόρθωση δυσκολευόταν πάρα πολύ να δημιουργήσει ευκαιρίες μπροστά στην εστία του Κόπριβετς. Στο 22’, ο Αντρέ Άλβες είχε ένα πλασέ άουτ από πλεονεκτική θέση που κατέληξε άουτ στην πρώτη ευκαιρία των Αμμοχωστιανών στο παιχνίδι. Στο 27’, ο Ράγιος βρήκε τον Παλάνκα  στην περιοχή, του οποίου το πλασέ κόντραρε και πήγε σε κόρνερ. Στο 34’, το ξαφνικό σουτ του Αμοντουλάγιεφ ανάγκασε τον Γιαν Κόπριβετς σε ασταθή απόκρουση. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, η Ανόρθωση πίεσε αρκετά, κέρδισε συνεχόμενα κόρνερ, όμως το 0-0 «σφράγισε» τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Η επανάληψη ξεκίνησε με το γήπεδο να έχει αρκετό νερό και την μπάλα να «κολλά» σε πολλά σημεία, δυσκολεύοντας τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών. Στο 56’, ο Γιάνζα είχε μια πολύ καλή εκτέλεση άουτ. Δύο λεπτά αργότερα, ο Σίλντενφελντ πάσαρε στον Ράγιος, ο οποίος μπήκε στην περιοχή, έκανε το πλασέ που έφυγε άουτ. Στο 64’, ο Ράγιος εκτέλεσε ένα φάουλ που απέκρουσε ο Κόπριβετς με διπλή προσπάθεια. Στο 69’, η Ανόρθωση κέρδισε πέναλτι σε παράβαση του Ντομίνγκες πάνω στον Καμαρά. Ο Ράγιος, όμως, βρήκε το δοκάρι στην εκτέλεση του, χάνοντας ανεπανάληπτη ευκαιρία. Στο 77’, ο Ράγιος εκτέλεσε το φάουλ, ο Γκόρντον Σίλντενφελντ κέρδισε την κεφαλιά που κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι και απομακρύνθηκε. Στο 87’, η Πάφος είχε καλή ευκαιρία, όταν το πλασέ του Μοστέφα από καλή θέση έφυγε άουτ.

Έτσι, η Ανόρθωση παρέμεινε στην κορυφή με 19 βαθμούς, ενώ η Πάφος συνεχίζει την εντυπωσιακή φετινή της πορεία.

Οι συνθέσεις:

Ανόρθωση: Αρούς, Μπανταλόφσκι, Πράνιτς, Ντουγκλάο, Σίλντενφελντ, Βίκτορ, Γκάντσεφ, Ράγιος, Παλάνκα, Αμπντουλάγιεφ, Άλβες

Πάφος FC: Κόπριβετς, Ντομίνγκεζ, Χόριτς, Μπρουλς, Ντεούλ, Γκάμποβς, Φυλακτού, Καμαρά, Γιάνζα, Μοστεφά, Γκουλόν