Ανόρθωση-Ομόνοια 2-1: «Αντίο» με τρίποντο μπροστά στο κυανόλευκο κοινό (vid)

Με νίκη έκλεισε τις εντός έδρας υποχρεώσεις της η «Μεγάλη Κυρία»

Την πρώτη της νίκη εντός έδρας στη δεύτερη φάση του πρωταθλήματος κατέγραψε η Ανόρθωση, επικρατώντας πιο εύκολα απ' ότι μαρτυρά το τελικό σκορ της Ομόνοιας. Οι «πράσινοι» δεν κατάφεραν για άλλη μια φορά να σταθούν στο ύψος των περιστάσεων αν και στο τελευταίο δεκάλεπτο εξαπέλυσαν τη δική τους αντεπίθεση και είχαν ευκαιρία ακόμα και για να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα. Ο Ντάρμπισαϊαρ με το γκολ που πέτυχε μείωσε στο σκορ και έπιασε τον Φλοριάν Τολεμές στην κορυφή της λίστας των σκόρερ, ωστόσο Ντούρις και Ράγιο φρόντισαν στις αρχές της επανάληψης να δώσουν σημαντικό προβάδισμα στους γηπεδούχους, το οποίος διατηρήθηκε μέχρι το φινάλε.

ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η πρώτη υποψία φάσης στην αναμέτρηση καταγράφηκε στο 2ο λεπτό με ένα μακρινό σουτ του Κανού να φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Η απάντηση της Ανόρθωσης ήρθε τρία λεπτά αργότερα με τον Ντούρις να κερδίζει την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ράγιο και να αναγκάζει τον Χριστοδούλου να πραγματοποιήσει εντυπωσιακή επέμβαση. Με τη συμπλήρωση δέκα λεπτών στην αναμέτρηση ο Κοφί με ατομική ενέργεια πάτησε περιοχή ωστόσο πριν απειλήσει ανακόπηκε από τον Γουίλιαμ Σοάρες, ενώ μια κοκορομαχία μεταξύ Ντουγκλάο και Ντάρμπισαϊαρ στο 14ο λεπτό έφερε τις πρώτες κίτρινες κάρτες από πλευράς Νικόλα Νεοκλέους.

Στο 24ο λεπτό ο Αμπντουλάγιεφ έστειλε τη μπάλα στη μικρή περιοχή του Χριστοδούλου με τους Καλό και Ντούρις να μην μπορούν να σκοράρουν εξ επαφής. Τρεις εκτελέσεις κόρνερ από πλευράς Ράγιο πέρασαν ανεκμετάλλευτες με τη συμπλήρωση τριάντα λεπτών στην αναμέτρηση, ενώ αμέσως μετά ο Καλό δεν κατάφερε να χριστεί ούτε δημιουργός ούτε εκτελεστής σε προσπάθεια συνδυασμού με Ντούρις και Κοφί αντίστοιχα. Στο 38ο λεπτό ο Ράγιο έκανε το σουτ στην κίνηση με τη μπάλα να περνά ελάχιστα έξω, ενώ δύο λεπτά αργότερα μια εκτέλεση φάουλ του Άλεξ Σοάρες πέρασε ανεκμετάλλευτη.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στο 51ο λεπτό καταγράφηκε η πρώτη τελική προσπάθεια στην επανάληψη με τον Καλό να δοκιμάζει το πόδι του από το ύψος της μεγάλης περιοχής κερδίζοντας κόρνερ μετά την επέμβαση του Χριστοδούλου. Δύο λεπτά αργότερα ο Πορτογάλος έδωσε έτοιμο γκολ στον Ντούρις ο οποίος πλάσαρε σε κενή εστία για να ανοίξει το σκορ και να κάνει το 1-0. Η επόμενη επίσκεψη των γηπεδούχων στην αντίπαλη περιοχή έγινε και αυτή γκολ με τον Ράγιο να νικά τον Χριστοδούλου με σουτ στην κίνηση διαμορφώνοντας το 2-0.

Στο 62ο λεπτό μια εκτέλεση φάουλ του Κανού δεν ανησύχησε τον Αρούς ενώ μια μεταβίβαση του Παλάνκα από δεξιά δεν έφτασε στον Ντούρις ο οποίος φλέρταρε με δεύτερο γκολ. Ένα σουτ του Ράγιο στο 68ο λεπτό κατέληξε στην αγκαλιά του Χριστοδούλου όπως και μια του Κιπιάνι δύο λεπτά αργότερα, στον Αρούς. Στο 77ο λεπτό ο νεαρός Τζιωνής πραγματοποίησε ντεμπούτο με την πρώτη ομάδα της Ομόνοιας ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ντάρμπισαϊαρ δεν κατάφερε να μειώσει με πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής.

Ο Άγγλος επιθετικός ανέλαβε δράση στο 82ο λεπτό όταν με ψιλοκρεμαστή κεφαλιά έφτασε στο γκολ μειώνοντας σε 2-1, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Παλάνκα φλέρταρε με το γκολ ωστόσο ο Χριστοδούλου παραχώρησε κόρνερ στο σουτ προς την εστία του. Ένα λεπτό πριν το φινάλε ο Γκάντσεφ δεν κατάφερε να σκοράρει μετά από ασταθή απόκρουση του Χριστοδούλου, ενώ στο δεύτερο λεπτό της καθυστέρησης ο Αρούς είπε όχι στον Ντάρμπισαϊαρ ο οποίος επιχείρησε κεφαλιά από κοντινή απόσταση.

ΔΙΑΚΡΙΘΗΚΑΝ

Την καλύτερή του φετινή εμφάνιση και μάλιστα μακράν πραγματοποίησε ο Καλό ο οποίος αποτέλεσε μόνιμη πηγή κινδύνων για την εστία της Ομόνοιας από την αριστερή πτέρυγα. Ο Πορτογάλος πήρε από νωρίς τον... αέρα του νεαρού Φώτη και στο 53ο λεπτό κατάφερε να δώσει έτοιμο γκολ στον Ντούρις ο οποίος απλώς έσπρωξε τη μπάλα στο πλεκτό.

Στο ύψος των περιστάσεων στάθηκε ο Γουίλιαμ Σοάρες ο οποίος ξεχώρισε στα μετόπισθεν των φιλοξενούμενων. Ο κεντρικός αμυντικός της Ομόνοιας είχε αρκετές επίκαιρες τοποθετήσεις ενώ βγήκε κερδισμένος στην πλειοψηφία των ατομικών μονομαχιών που κλήθηκε να δώσει. Ουσιαστικά αποτέλεσε το αντίδοτο στις επιτυχημένες πλαγιοκοπήσεις της Ανόρθωσης μιας και οι ακραίοι αμυντικοί υστέρησαν σημαντικά.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Κίτρινη κάρτα που του στερεί το δικαίωμα συμμετοχής στον τελευταίο αγώνα της χρονιάς δέχθηκε ο Ντουγκλάο ο οποίος για άλλο ένα παιχνίδι μετά την επιστροφή του από τον τραυματισμό έδειξε επηρεασμένος και κατώτερος των προσδοκιών. Στη φάση του γκολ της Ομόνοιας δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον Ντάρμπισαϊαρ ενώ σε δύο περιπτώσεις φλέρταρε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Για άλλη μια φορά απογοητευτικός ήταν ο Κανού ο οποίος δεν κατάφερε να ανταποκριθεί στον δημιουργικό ρόλο που του ανέθεσε ο Γέσπερ Φρέντμπεργκ. Ο Αφρικανός μέσος είχε δύο προσπάθειες στον στόχο, ωστόσο και οι δύο έφυγαν πάνω από το αντίπαλο οριζόντιο δοκάρι, μη μπορώντας ούτε να σκοράρει, ούτε να τροφοδοτήσει τον Ντάρμπισαϊαρ στην κορυφή της επίθεσης.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Εκτεταμένη χρήση της κίτρινη κάρτας έκανε ο Νικόλας Νεοκλέους ο οποίος μέχρι το 50ο λεπτό της αναμέτρησης, τιμώρησε έξι ποδοσφαιριστές. Σε έναν αγώνα χωρίς ιδιαίτερο βαθμολογικό ενδιαφέρον, ο διαιτητής της αναμέτρησης θα μπορούσε να διαχειριστεί με περισσότερο συμβουλετικό χαρακτήρα τους πρωταγωνιστές, χωρίς κατά τα άλλα να υποπέσει σε κάποιο σοβαρό λάθος.

Ανόρθωση (Ρ. Λέβι): Αρούς, Κοφί, Στρούνα, Ντουγκλάο, Σίλντενφελντ, Βίκτορ, Οικονομίδης (86' Ματθαίου), Ράγιο, Καλό (74' Γκάντσεφ), Αμπντουλάγιεφ (46' Παλάνκα), Ντούρις

Ομόνοια (Γ. Φρέντμπεργκ): Χριστοδούλου, Γ. Σοάρες, Α. Σοάρες, Κανού, Τζαίλσον (61' Δημητρίου), Μαδούρο, Βύντρα, Ντάρμπισαιαρ, Κατσαντώνης (59' Κιπιάνι), Φώτη (77' Τζιωνής), Χριστοφή

Διαιτητές: Νικόλας Νεοκλέους, Αριστείδης Χρίστου, Κυριάκος Κυριάκου

Σκόρερς: 53' Ντούρις, 57' Ράγιο/82' Ντάρμπισαϊαρ

Κίτρινες κάρτες: Ντουγκλάο (3η), Αμπντουλάγιεφ, Ντoύρις (3η), Κοφί/Α. Σοάρες, Γ. Σοάρες