Ανόρθωση-Ομόνοια 1-2: Ο Ματ μίλησε στο τέλος!

Ολική ανατροπή για την Ομόνοια επί της Ανόρθωσης με 1-2 στο τέλος του αγώνα

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ματ Νταρμπισάιρ, η Ομόνοια κέρδισε την Ανόρθωση με 1-2 και μείωσε την διαφορά από την σημερινή της αντίπαλο στους 6 βαθμούς. Ο Άγγλος σκόραρε στο 85' και στο 90+2'. Η Ανόρθωση προηγήθηκε στο 54' με τον Σισέ.

Η εικόνα του αγώνα

Το ντέρμπι στη Λάρνακα άρχισε με γρήγορο ρυθμό. Η Ανόρθωση είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στα αρχικά στάδια του αγώνα, ενώ η Ομόνοια ήθελε να «χτυπήσει» στις αντεπιθέσεις. Το πρώτο 25λεπτο του παιχνιδιού είχε πολλές δυνατές μονομαχίες . Στο 27’, η Ομλονοια απείλησε με μακρινό σουτ του Χριστοφή, που απέκρουσε σταθερά ο Χάρους. Στο 34’, ο Ρούμπεν Ράγιος εκτέλεσε το φάουλ και ο Άλβμπόγκε απέκρουσε σωτήρια. Ο Σουηδός κίπερ τραυματίστηκε σε αυτή την φάση στον ώμο και αντικαταστάθηκε από τον Χριστοδούλου. Στο 39, ο Ιγκιεμπόρ έκανε την απομάκρυνση από την άμυνα και βρήκε τον Ντούρις που έφυγε μόνος, έκανε το πλασέ, όμως η μπάλα έφυγε μόλις άουτ. Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Σισέ έκανε το γύρισμα προς τον Ράγιος, ο οποίος σούταρε προς την εστία, όμως η μπάλα κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ. Το 0-0 ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Η επανάληψη ξεκίνησε με ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Άλεξ Σοάρες εκτέλεσε το κόρνερ και ο Κατελάρης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ. Η Ανόρθωση απάντησε με γκολ στο 54’. Ο Ιγκιεμπόρ πάσαρε στον Σισέ, ο οποίος με εξαιρετικό σουτ εκτός περιοχής σκόραρε για το 1-0. Οι «πράσινοι» απείλησαν στο 61’ με πλασέ του Νταρμπισάιρ από πλάγια, το οποίο εξουδετέρωσε ο Χάρους στην κλειστή του γωνία. Η Ανόρθωση ήλεγχε τον ρυθμό του αγώνα στη συνέχεια και στο 73’ έχασε σπουδαία ευκαιρία. Ο Παλάνκα έδωσε την κάθετη στον Καμαρά, ο οποίος βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Χριστοδούλου, όμως το πλασέ του έφυγε μόλις άουτ σε τεράστια ευκαιρία για τους «κυανόλευκους» της Αμμοχώστου. Η Ομόνοια κατάφερε να ισοφαρίσει στο 85’ με τον συνήθη ύποπτο. Ο Τζαϊλσον έκανε την σέντρα και ο Ματ Νταρμπισάιρ με ωραία κεφαλιά έγραψε το 1-1. Στις καθυστερήσεις, ο Χριστοφή έκανε την σέντρα και ο Νταρμπισάιρ με ωραία κεφαλιά σημείωσε την ολική ανατροπή μέσα σε αποθέωση.

Οι συνθέσεις:

Ανόρθωση: Χάρους, Κοφί, Πράνιτς, Σίλντενφελντ, Ντουγκλάο, Βίκτορ, Ιγκιεμπόρ, Ράγιος, Καλό, Σισέ, Ντούρις

Ομόνοια: Αλβμπόγκε, Γουίλιαμ Σοάρες, Άλεξ Σοάρες, Κιπιάνι, Τζαϊλσον, Ράφα Λόπες, Καντέ, Βύντρα, Ντάρμπισαϊαρ, Κατελάρης, Χριστοφή