Ανόρθωση: Οι αντοχές των «έξι»

Έχουν βαρυφορτωθεί συγκεκριμένοι παίκτες και χρειάζονται διαχείριση

Η ήττα από την Ομόνοια ήταν μόλις η δεύτερη φετινή για την Ανόρθωση, αλλά ήταν τέτοια που προκάλεσε ανησυχία για κάποια πράγματα. Για πρώτη φορά η ομάδα του Λέβι δέχθηκε ανατροπή και επίσης για πρώτη φορά της έτυχε να δεχθεί δυο γκολ μαζεμένα.

Η προηγούμενη ήττα, εντός και πάλι 3-0 από ΑΠΟΕΛ, καθορίστηκε από το πολύ γρήγορο γκολ που δέχθηκε η ομάδα και στο οποίο δεν αντέδρασε. Απέναντι στην Ομόνοια όμως, ήταν η ίδια που προηγήθηκε και στο τέλος έδειξε να μένει από δυνάμεις. Η έξοδος του Ρούμπεν Ράγιος έπαιξε το ρόλο της, αλλά λάθη έκαναν κι άλλοι που δεν μας τα συνήθισαν. Όλα έχουν την εξήγησή τους.

Μια εξάδα παικτών στην Ανόρθωση έχει μαζέψει πάνω της πολλά λεπτά συμμετοχής στα 23 παιχνίδια και κάποια στιγμή αυτό θα βγει. O Χαρούς τα έπαιξε όλα (2070) αλλά είναι τερματοφύλακας και αυτό συνηθίζεται. Ο Σίφο έχασε μόνο ένα παιχνίδι (1980), Βίκτορ έχασε ένα και βγήκε αλλαγή σε ένα ακόμα (1973), ο Ντουγκλάο έχασε δυο (1890) και ακολουθούν οι Ράγιος με 1809 και Πράνιτς με 1740. Ο επόμενος στη λίστα είναι ο έβδομος της παρέας των αναντικατάστατων, Σίβου, που πρόλαβε να παίξει 1656 λεπτά πριν την κάνει για Τουρκία.

Από όσους είναι στο ρόστερ, ο Καμαρά έπεται με 1414 λεπτά αλλά μάλλον τη θέση του στην ενδεκάδα την έχασε. Είναι φανερή η διαφορά και εξηγείται εύκολα από το γεγονός πως δεν είχε τις πολλές επιλογές ο προπονητής. Χαρακτηριστικό το ματς πρώτου γύρου με Ολυμπιακό που Βίκτορ και Ράγιο μπήκαν με μισή προπόνηση.

Αυτό το «φόρτωμα» δημιούργησε πρόβλημα τόσο από άποψη φθοράς (τραυματισμοί/κάρτες) όσο και επηρεάζει τις αντοχές τους εντός αγώνων. Για το Ράγιο ήταν ξεκάθαρο πως δύσκολα θα έβγαζε το παιχνίδι και για αυτό άλλωστε στην Πάφο δε μπήκε καθόλου.

Η έλευση του Νόσα θα μπορούσε να ξεκουράσει λίγο το Βίκτορ, αλλά προέκυψαν τα προβλήματα του Γκάντσεφ και είναι ανέφικτο. Πανικός στην ομάδα δεν υπάρχει, αλλά αυτές οι επισημάνσεις γίνονται.

Ακολουθούν δυο αγώνες με Ολυμπιακό και Ερμή που καλείται να τους κερδίσει για να κλείσει στην τετράδα την πρώτη φάση. Σε αυτούς θα φανεί κατά πόσο η κούραση είναι διαρκές πρόβλημα ή μιλάμε για ένα μεμονωμένο περιστατικό.