Ανόρθωση: Ο Ντούρις, ο Εντλοβού και η διπλή ντοπιέτα

Δύο χρόνια μετά καταγράφονται δύο ζευγάρια γκολ σε αγώνα της «Μεγάλης Κυρίας»

Το διπλό ζευγάρι γκολ που πέτυχαν το απόγευμα της Κυριακής οι Μίχαλ Ντούρις και Ρούμπεν Ράγιο, ήταν και αυτό που ουσιαστικά επέτρεψε στην Ανόρθωση να πανηγυρίσει την όγδοη φετινή εντός έδρας νίκη και να διατηρηθεί στην τρίτη θέση της βαθμολογίας για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική. Ο Σλοβάκος κεντρικός επιθετικός και ο Ισπανός επιτελικός μέσος βρέθηκαν σε πολύ καλή αγωνιστική κατάσταση εκτελεστικά και δημιουργικά, ωθώντας την ομάδα τους σε ένα τρίποντο που της επιτρέπει να κλειδώσει την παρουσία της στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας με το τέλος της πρώτης φάσης του πρωταθλήματος.

Η τελευταία φορά που μια διπλή ντοπιέτα, δηλαδή δύο γκολ από δύο ποδοσφαιριστές, εμφανίστηκε σε αγώνα της Ανόρθωσης, ήταν τον Φεβρουάριο του 2016. Στα πλαίσια της 22ης αγωνιστικής της διετίας 2015-2016, κατά την οποίαν η «Μεγάλη Κυρία» πραγματοποιούσε πορεία πρωταθλητισμού, υποδέχθηκε την Πάφο στο «Αντώνης Παπαδόπουλος».

Οι κυανόλευκοι της Αμμοχώστου έψαχναν ξέσπασμα και αντίδραση στο κακό ξεκίνημα μέσα στο 2016, επικρατώντας της Παφιακής ομάδας με το επιβλητικό 5-1, έχοντας τους Ντίνο Εντλοβού και Ευθύμη Κουλούρη σε εξαιρετική βραδιά. Ο Νοτιαφρικανός επιθετικός είχε πάρει φανέλα βασικού σκοράροντας στο 14ο και 71ο λεπτό της αναμέτρησης, ενώ ο Ελλαδίτης ήρθε από τον πάγκο για να διαμορφώσει το τελικό σκορ με γκολ στο 89ο και 93ο λεπτό.

Στον εν λόγω αγώνα, είχαν αγωνιστεί για την Ανόρθωση επίσης οι Κόπριβετς, Σβέχλεν, Γκάμπριελ, Νούχου, Βίκτορ, Πελέ, Κάλβο, Μαϊσουράτζε, Ορλάντι και Μαρτίνες.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Τελευταία Ενημέρωση