Ανόρθωση: Ο εγκέφαλος της «Μεγάλης Κυρίας»

Ο Ρούμπεν Ράγιο είχε συμμετοχή και στα δύο γκολ απέναντι στη Δόξα

Άλλη μια παράσταση υψηλού επιπέδου έδωσε το βράδυ της Δευτέρας ο Ρούμπεν Ράγιο ο οποίος είχε καθοριστική συμβολή στο τέταρτο σερί τρίποντο για την Ανόρθωση, το οποίο την κάνει να ριζώσει στην κορυφή της βαθμολογίας. Ο Ισπανός πήρε για άλλη μια φορά θέση στη μεσαία γραμμή σε ρόλο δημιουργού, έχοντας ουσιαστική συμμετοχή και στα δύο γκολ που πέτυχαν οι κυανόλευκοι της Αμμοχώστου απέναντι στην σκληροτράχηλη Δόξα.

Στη φάση του 59ου λεπτού, ο Ράγιος λειτουργεί ως δεύτερος επιθετικός, ασκεί διακριτική πίεση στον αντίπαλο κεντρικό αμυντικό και «μυρίζεται» το αβίαστο λάθος πραγματοποιώντας κλέψιμο σε πρώτο χρόνο. Το γρήγορο γύρισμα μέσα στην αντίπαλη περιοχή έφερε ανισορροπία στους φιλοξενούμενους με τον έτερο Ισπανό, Μιγκέλ Παλάνκα, να αναγκάζει τον Γκρελμς σε ασταθή απόκρουση, με τον Βίκτορ να σκοράρει στην επαναφορά.

Δέκα περίπου λεπτά αργότερα, ο επιτελικός μέσος της Ανόρθωσης ήταν ξανά πρωταγωνιστής όταν με προσποίηση απαλλάχτηκε από το μαρκάρισμα του Πίκολι και αφού ακροβάτησε στην τελική γραμμή, έδωσε πάσα πάρε-βάλε στον Βίκτορ ο οποίος διαμόρφωσε το 2-0. Σε τουλάχιστον δύο περιπτώσεις στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ισπανός έφτασε κοντά στο γκολ, το οποίο επιζήτησε με μανία μέχρι και την τελευταία φάση του αγώνα, με τον Λούκα Σωτηρίου να μην επιτρέπει την εκδήλωση αντεπίθεσης με παίκτες περισσότερους.

Μετά το τέλος του αγώνα, δεκάδες νεαροί φίλοι της Ανόρθωσης περίμεναν υπομονετικά τον Ράγιο έξω από τα αποδυτήρια, οποίος αποθεώθηκε κατά την έξοδό του.