Ανόρθωση: Να διευρύνει το αήττητο οκταετίας

Αήττητη στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» παραμένει η Ανόρθωση με αντίπαλο τον Απόλλων στα playoffs

Ένα εντυπωσιακό στατιστικό στοιχείο άρχισε να κτίσει η Ανόρθωση τη διετία 2009-2010 και παρά το γεγονός ότι τα τελευταία χρόνια δεν πραγματοποιεί πρωταγωνιστικές πορείες, κατάφερε να το διατηρήσει. Η πρώτη μονομαχία της «Μεγάλης Κυρίας» απέναντι στον Απόλλων σε δεύτερη φάση πρωταθλήματος, έγινε στις 28 Μαρτίου 2010 και έκτοτε ακολούθησαν άλλες πέντε μάχες με τους κυανόλευκους της Αμμοχώστου να χαμογελούν ή αν μη τι άλλο να μην χάνουν.

Βαγγέλης Μάντζιος και Χρίστος Μαραγκός ήταν οι ποδοσφαιριστές που βοήθησαν την Ανόρθωση να κάνει ποδαρικό με το δεξί σε μονομαχίες με την ομάδα της Λεμεσού σε φάση playoffs, ενώ το επόμενο ραντεβού πραγματοποιήθηκε δόθηκε στις 18 Μαΐου 2014 με την προβληματική τότε ομάδα της Αμμοχώστου να χάνει το βαθμό της ισοπαλίας στις καθυστερήσεις. Ο Σότα Γκριγκαλασβίλι με δύο γκολ είχε ανατρέψει προσωρινά το προβάδισμα του Απόλλων δια ποδός Μεριέμ, με Χάμπερ στο φινάλε να στερεί την νίκη γοήτρου από τους τότε γηπεδούχους.

Ένα περίπου χρόνο αργότερα, η Ανόρθωση του Άντρε Πάους πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στις 16 Μαΐου 2015 και με σκόρερς τους Γκονσάλβες, Μακρή και Μάκο, επικράτησε με 3-1 του Απόλλων με αντεπίθεση διαρκείας στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, όταν και σημειώθηκαν δύο γκολ. Το τρίτο σερί ραντεβού των δύο ομάδων σε φάση playoffs πραγματοποιήθηκε στις 27 Απριλίου 2016 με τους Μανώλη Τζανακάκη και Λούκα Στογιάνοβιτς να βρίσκουν δίκτυα διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.

Αναμέτρηση με αρκετές συγκινήσεις αλλά και γκολ ήταν και η περσινή μεταξύ Ανόρθωσης και Απόλλων, με τη «Μεγάλη Κυρία» να φτάνει σε νίκη με σκορ 3-1 και Ισπανούς πρωταγωνιστές. Ο Ερέρο με κεφαλιά άνοιξε το σκορ, ο Ράγιο τον μιμήθηκε ενώ ένα αυτογκόλ του Πελαγία ανέβασε το δείκτη του σκορ μέχρι και το 3-0, πριν ο Παπουλλής πετύχει το γκολ της τιμής για την ομάδα της Λεμεσού.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Τελευταία Ενημέρωση