Ανόρθωση: Η κατάρα από τα έντεκα βήματα

Ο Ρούμπεν Ράγιος αστόχησε στο πέμπτο, συνολικά, φετινό πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του

Το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα με την Πάφος FC, αποτέλεσε μονόλογο για την Ανόρθωση ωστόσο το γκολ δεν ήρθε ποτέ. Πέραν της κεφαλιάς του Γκόρντον Σίλντεφελντ που σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του αντίπαλου, η πιο σημαντική ευκαιρία ήταν αυτή που έκανε φτερά, αφού η μπάλα στήθηκε στα έντεκα βήματα. Ο Αμπουμπακάρ Καμαρά κέρδισε πέναλτι και ο Ρούμπεν Ράγιος ανέλαβε να του μετουσιώσει σε γκολ, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Η φάση αυτή μπορεί να χαρακτηριστεί σημαντική, όχι όμως και καθοριστική από τη στιγμή που υπήρξαν άλλα 25 λεπτά παιχνιδιού. Δεν παύει όμως να δημιουργεί προβληματισμό μιας και αυτή ήταν η δεύτερη φορά σε επίσημο παιχνίδι, που οι κυανόλευκοι δεν κατάφεραν να σκοράρουν από την άσπρη βούλα. Προηγήθηκε άλλη μια εκτέλεση του Ισπανού μέσου στο φινάλε του ντέρμπι με τον ΑΠΟΕΛ, η οποία κατέληξε στον Βάντερμαν ωστόσο δεν στοίχισε μιας και το σκορ ήταν ήδη στο 0-1.

Στα φιλικά προετοιμασίας τρεις ποδοσφαιριστές της Ανόρθωσης έστησαν την μπάλα στα έντεκα βήματα αλλά δεν κατάφεραν να κερδίσουν τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Τον χορό των άστοχων προσπαθειών άνοιξε ο Άντρε Άλβες σε αγώνα που έγινε στη Βουλγαρία, ενώ τη σκυτάλη πήρε ο Ντάνιελ Πράνιτς στο φιλικό που έγινε στο «Δασάκι» με αντίπαλο τον Εθνικό. Η τρίτη εκτέλεση χωρίς το ζητούμενο παρουσιάστηκε στην πρόβα τζενεράλε του πρωταθλήματος όταν και πάλι ο Ρούμπεν Ράγιος δεν κατάφερε να κερδίσει τον τερματοφύλακα του Άρη Λεμεσού.

Σαφέστατα ο Ρόνι Λέβι θα κληθεί, μεταξύ άλλων, να διορθώσει και αυτό το πρόβλημα που παρουσιάστηκε μιας και κάθε ευκαιρία για γκολ θα πρέπει να μετουσιώνεται στο ζητούμενο.