Ανόρθωση: Έτσι είδαν την νίκη επί του Ερμή (vid)

H ανάλυση του αγώνα από την επίσημη ομάδα

Η επίσημη Ανόρθωση, ανέλυσε τον αγώνα με τον Ερμή από τη δική της οπτική γωνιά.

Αναλυτικά:

Στα επιτυχημένα αποτελέσματα επέστρεψε η ομάδα μας, επικρατώντας του Ερμή εντός έδρας με 2-1 στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta. Τα γκολ για την ομάδα μας πέτυχαν οι Ντούρις στο 22ο λεπτό και Κοφί στο 60ο.

Εικόνα αγώνα:

Χωρίς την απαραίτητη ενέργεια ξεκίνησε το παιχνίδι το σύνολο του Γιούργκεν Στρέπελ, κάτι που διόρθωσε όμως στη πορεία του παιχνιδιού, καθώς μετά τη συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου είχε τον πλήρη έλεγχο και την πρωτοβουλία των κινήσεων. Αυτή λοιπόν η υπεροχή καρποφόρησε στο 22ο λεπτό, με τον Ντουγκλάο να βγάζει μπαλιά στο Μπεσάτ που ανέβηκε από τα αριστερά, με τον Γάλλο αμυντικό να βρίσκει τον Κατσαράβα μέσα στην περιοχή και τον Γεωργιανό με εξαιρετική πάσα-τακουνάκι να δίνει έτοιμο γκολ στον αμαρκάριστο Ντουρίς, ο οποίος από πολύ κοντά και με ψύχραιμο πλασέ νίκησε τον Αραμπατζή κάνοντας το 1-0.

Στη συνέχεια του αγώνα και μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου η ομάδα μας δημιούργησε κι’ άλλες επικίνδυνες στιγμές μπροστά από την εστία του αντίπαλου τερματοφύλακα χωρίς όμως να έχουν το επιθυμητό αποτέλεσμα, την ίδια στιγμή που δεν άφησε τον Ερμή να γίνει επικίνδυνος σε καμία φάση σε ολόκληρο το πρώτο μέρος. Με αυτά τα δεδομένα λοιπόν, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με την Ανόρθωση να διατηρεί το προβάδισμα που απέκτησε από το 22′.

Βελτιωμένη ήταν η αγωνιστική παρουσία του Ερμή στο γήπεδο στην έναρξη του β’ ημιχρόνου, ο οποίος λίγο έλειψε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα στο 57′, με τον Δημητρίου ωστόσο με σπουδαία διπλή επέμβαση να κρατά ανέπαφη την εστία του. Αυτή η ευκαιρία ήχησε σαν καμπανάκι στα αυτιά των ποδοσφαιριστών μας, με τον Κατσαράβα τρία λεπτά αργότερα να δίνει εξαιρετική πάσα στον Κοφί, ο οποίος έφυγε πίσω από την άμυνα των φιλοξενουμένων και με υποδειγματικό πλασέ μέσα από την περιοχή πέτυχε το δεύτερο τέρμα της ομάδας μας.

Ο Ερμής όπως ήταν λογικό έψαξε το γκολ που θα τον έβαζε μέσα στο παιχνίδι χωρίς ωστόσο να δημιουργήσει κάποια επικίνδυνη στιγμή μπροστά από την εστία μας. Όλα αυτά μέχρι το 86ο λεπτό, με τον Σισέ να ανατρέπει τον Μαλόν μέσα στην περιοχή και τον διαιτητή της αναμέτρησης να σφυρίζει πέναλτι. Η εκτέλεση από τον Ταραλίδη ήταν εύστοχη μειώνοντας σε 2-1 λίγα λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα. Οι τελευταίες στιγμές του παιχνιδιού ήταν ιδιαίτερα δραματικές με τον Ερμή να ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης, χωρίς ωστόσο αυτό να έρθει ποτέ μέχρι και τη λήξη του αγώνα και την ομάδα μας να παίρνει τη νίκη και τους τρεις βαθμούς.

Πως ξεκίνησε τον αγώνα η ομάδα μας:

47223816_2390130704347540_6548979150986674176_n

Δημητρίου, Μπεσάτ, Σίλντενφελντ, Ντουγκλάο, Στρούνα, Βίκτορ, Κοφί(Αρτυματάς 90+1′), Ράγιος, Μικελτάντζε(Οικονομίδης 86′), Ντούρις, Κατσαράβα(Σισέ 77′)

Κίτρινες: Ντούρις, Οικονομίδης

Οι δηλώσεις του Γιούργκεν Στρέπελ:

«Ήταν μια δίκαιη νίκη. Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε τον έλεγχο, δεν δώσαμε ευκαιρίες στον αντίπαλο. Δημιουργήσαμε κάποιες ευκαιρίες, από τον Μπέκα. Θέλαμε να φτιάξουμε περισσότερες ευκαιρίες, ειδικά στο πρώτο μέρος. Στο δεύτερο μέρος ξεκινήσαμε καλά και ήμασταν τυχεροί με το δεύτερο γκολ, αυτό είναι αλήθεια. Μετά από αυτό δεν παίξαμε. Υπήρχε πολύς χώρος. Παίζαμε με μακρινές μπαλιές κι΄αυτό είναι κάτι που δεν θέλω. Θα μπορούσαμε να μην το κάνουμε αυτό και να προσπαθήσουμε να δημιουργήσουμε περισσότερες ευκαιρίες. Ο Δημήτρης μας έσωσε σε μια φάση. Μετά βάλαμε τον Αρτυματά γιατί έπαιζαν με μακρινές μπαλιές. Νομίζω ότι ήταν μια δίκαιη νίκη. Ήταν πολύ σημαντικό για μας να πάρουμε αυτό το τρίποντο. Κάναμε ένα καλό βήμα».

Οι δηλώσεις του Κοφί:

«Κάναμε καλή δουλειά. Ξεκινήσαμε άσχημα στο πρωτάθλημα και έπρεπε να κερδίσουμε. Το κάναμε και είμαι πολύ χαρούμενος. Στην προπόνηση δουλέψαμε πολύ. Είναι καλό για την ομάδα ότι κερδίσαμε γιατί θέλουμε πάντα να κερδίζουμε και τα δίνουμε όλα. Πιστεύω στην ομάδα μου”.

Για το γεγονός ότι αγωνίστηκε σε διαφορετική θέση: «Δεν ξέρω, ο προπονητής με έβαλε εκεί… Εγώ θέλω απλά να παίζω και με ενδιαφέρει μόνο να κερδίζω. Τα δίνω όλα σε όποια θέση και να παίζω».

Αν του άρεσε η θέση στην οποία αγωνίστηκε; «Ναι μου αρέσει το ποδόσφαιρο επομένως μου αρέσει κάθε θέση!».