Ανόρθωση-Ερμής 4-0: Πάει φορτσάτη στα ντέρμπι!

Επιβλητική η ομάδα του Λέβι κόντρα στον Ερμή

Μια απλή και ουσιαστική Ανόρθωση κέρδισε πολύ εύκολα την ομάδα του Ερμή με 4-0 για την 25η αγωνιστική του πρωταθλήματος μας και πάει φορτσάτη στα συνεχόμενα ντέρμπι που ακολουθούν. Από δύο γκολ σημείωσαν οι Ράγιος και Ντούρις ένα σε κάθε ημίχρονο. Στους 53 βαθμούς πάει η Ανόρθωση και στους 27 ο Ερμής.

Η Ανόρθωση ξεκίνησε πολύ δυνατά τον αγώνα, έχοντας την κατοχή από την αρχή του αγώνα και κατάφερε να σκοράρει στο 19’ με ωραία ατομική ενέργεια και σουτ του Ράγιος. Στη συνέχεια, ο Ερμής αντέδρασε, ισορρόπησε, είχε μια καλή ευκαιρία με σουτ του Αρτάμπε στο 21’ και ανάγκασε την ομάδα της Αμμοχώστου να έχει απλά την φλύαρη υπεροχή. Η Ανόρθωση προς το τέλος του ημιχρόνου, εκμεταλλεύτηκε ένα λάθος της άμυνας του Ερμή και πέτυχε δεύτερο γκολ με πλασέ του Μιχάλ Ντούρις από πλάγια σε κενή εστία, αφού ο Σλοβάκος απέφυγε και τον Αραμπατζή. Έτσι, η ομάδα της Αμμοχώστου πήγε στα αποδυτήρια με μεγάλο και ξεκάθαρο προβάδισμα στο σκορ.

Η επανάληψη ξεκίνησε με τεράστια ευκαιρία για την Ανόρθωση. Στο 49’, ο Ράγιος έδωσε την κάθετη στον Καλό, ο οποίος έκανε το πλασέ, όμως ο Αραμπατζής απέκρουσε σωτήρια. Στο 56’, ο Πράνιτς έδωσε στον Ράγιος, ο οποίος με πλασέ ανάγκασε τον Αραμπατζή σε πολύ δύσκολη απόκρουση. Τελικά, στο 58’ έγινε το 3-0. Ο Ράγιος έδωσε μια καταπληκτική κάθετη πάσα στον Αράζ Αμπντουλάγιεφ, αυτός έκανε το πλασέ που κατέληξε στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Ντούρις πέτυχε το 3-0 σε κενή εστία. Στο 67’ ο Ντούρις βγήκε μόνος, αλλά πλάσαρε μόλις άουτ. Το κρεσέντο των Αμμοχωστιανών δεν σταμάτησε εδώ, καθώς στο 70’ πέτυχαν και τέταρτο γκολ. Ο Πράνιτς έδωσε ωραία πάσα στον Ντούρις, ο οποίος έδωσε έτοιμο γκολ στον Ράγιος για το 4-0 μέσα σε αποθέωση. Η ομάδα της Αμμοχώστου συνέχισε να έχει την υπεροχή και έχασε κάποιες πολύ καλές ευκαιρίες μέχρι το τέλος του αγώνα για να διευρύνει τον δείκτη του σκορ, χωρίς αποτέλεσμα.

Οι συνθέσεις:

Ανόρθωση: Χάρους, Στρούνα, Πράνιτς (73' Καμαρά), Σίλντενφελντ, Βίκτορ, Γκάντσεφ, Ιγκιεμπόρ, Ράγιος, Καλό (64' Κοφί), Σισέ (56' Αράζ), Ντούρις

Ερμής: Αραμπατζής, Ψάλτης, Μπάουμαν (62' Ππούνας), Νταμσέφσκι, Κυπριανού (46' Τσούμου), Ιμερέκοφ (66' Λίλλης), Ταραλίδης, Αρτάμπε, Κωνσταντίνου, Μοντέιρο, Εμεγκάρα