Ανόρθωση: Εννιά μήνες από την τεσσάρα της άσπρης βούλας

Νικηφόρα ήταν η τελευταία επίσκεψη της «Μεγάλης Κυρίας» στο ΓΣΖ

Η επανέναρξη του πρωταθλήματος φέρνει την Ανόρθωση να επισκέπτεται το ΓΣΖ προκειμένου να αντιμετωπίσει τον Ερμή, με τους κυανόλευκους της Αμμοχώστου να αγωνίζονται ξανά στο εν λόγω γήπεδο πριν από περίπου εννιά μήνες. Κατά την περσινή περίοδο, το στάδιο της Λάρνακς φιλοξενούσε την Καρμιώτισσα, την οποίαν η ομάδα του Ρόνι Λέβι κλήθηκε να αντιμετωπίσει στα πλαίσια της 25ης αγωνιστικής και συγκεκριμένα στις 26 Φεβρουαρίου.

Η καλή βραδιά φάνηκε από το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, διάστημα κατά το οποίο η «Μεγάλη Κυρία» κατάφερε να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων με δύο διαφορετικούς σκόρερ. Μόλις στο 3ο λεπτό ήταν ο Άντρε Άλβες ο οποίος νίκησε τον Χαράλαμπο Καϊρίνο με κεφαλιά μέσα από την περιοχή, ενώ τη σκυτάλη της παραγωγικότητας πήρε ο Ρούμπεν Ράγιο ο οποίος μετουσίωσε σε γκολ το κερδισμένο πέναλτι του Καλό.

Ο Πορτογάλος στάθηκε αφορμή να στηθεί και δεύτερη φορά η μπάλα στην άσπρη βούλα, με τον Ράγιο να κάνει τα προσωπικά του γκολ δύο, ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 0-3 στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι δεν έφτασαν απλώς στην μείωση του σκορ στο 65ο λεπτό αλλά σημάδεψαν δις το δοκάρι στα τελευταία στάδια της αναμέτρησης, προκαλώντας καρδιοκτύπια στους κυανόλευκους.

Εν τέλει μια ατομική ενέργεια του Δημήτρη Γιαννούλη έδωσε το δικαίωμα στον Φελίπε Ολιβέιρα να διαμορφώσει το τελικό 1-4, με το διπλό αυτό να αποτελεί και το τελευταίο που χάρηκε η ομάδα της Αμμοχώστου κατά την περσινή περίοδο.