Ανόρθωση: Είναι πολλά τα ψυχικά αποθέματα

Η «Μεγάλη Κυρία» έπαιξε για την ιστορία της και σίγησε τη ψιθυρολογία

Πέντε λεπτά μακριά από μια νίκη γοήτρου έφτασε η Ανόρθωση στο φινάλε της σεζόν μιας και δέχθηκε στο 88ο λεπτό ένα γκολ που δεν της επέτρεψε να πανηγυρίσει έστω το βαθμό της ισοπαλίας και το οποίο έμεινε αναπάντητο στα τρία (μόλις) λεπτά καθυστέρησης που υπέδειξε ο διαιτητής της αναμέτρησης. Ο Μιγκέλ Παλάνκα φρόντισε στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου να δώσει μια ενδιαφέρουσα τροπή σε έναν αγώνα ο οποίος σχολιάστηκε ποικιλοτρόπως πριν την έναρξή του, ωστόσο ο καθένας έβγαλε τα συμπεράσματά του με τα όσα είδε μέσα στις τέσσερις γραμμές του γηπέδου.

Οι απουσίες των Ντούρις, Σισέ και Ντουγκλάο έγιναν περισσότερο εμφανείς στην επανάληψη, εκεί όπου ο αντίπαλος ουσιαστικά περιόρισε τους ποδοσφαιριστές του Ρόνι Λέβι σε παθητικό ρόλο, με τον Ισραηλινό τεχνικό να αναγκάζεται ευθύς εξ αρχής να αντιμετωπίσει με αλχημίες την έλλειψη κλασσικού επιθετικού περιοχής. Ακόμα και με το σκορ στο 1-1 η Ανόρθωση είχε ευκαιρία να πάρει εκ νέου προβάδισμα με κεφαλιά του Οικονομίδη η οποία κατέληξε με περιπετειώδη τρόπο στο οριζόντο δοκάρι, ωστόσο η έλλειψη εναλλακτικών λύσεων έφερε και κόπωση και αδυναμία του να κρατηθεί η μπάλα στο αντίπαλο μισό.

Ο Ισραηλινός τεχνικός κρατά τα συμπεράσματα από άλλο ένα ντέρμπι στο οποίο κατάφερε με δυσκολία να εφαρμόσει την τακτική του, αναμένοντας ότι το καλοκαίρι θα εξοπλιστεί με περισσότερες επιλογές. Ο αγώνας αυτός καθ’ αυτός δεν χρίζει ιδιαίτερου σχολιασμού, ούτε γεγονότα που έλαβαν χώρα πέραν του χώρου που φιλοξένησε τους πραγματικούς πρωταγωνιστές της αναμέτρησης.

Είναι όμως άλλη μια ευκαιρία για τους ιθύνοντες της «Μεγάλης Κυρίας» ώστε να δουν τι έλειψε κατά τη φετινή χρονιά, ώστε του χρόνου να διορθωθεί και να επιτρέψει στην ομάδα να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από έξοδο στην Ευρώπη.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Τελευταία Ενημέρωση