Ανόρθωση-Δόξα 3-1: Με ανατροπή κτίζει...σερί! (vid)

Νίκη με ανατροπή για την ομάδα της Αμμοχώστου επί της σκληροτράχηλης...Δόξας

Τρίτη συνεχόμενη εντός έδρας νίκη για την Ανόρθωση, η οποία επικράτησε της Δόξας με 3-1 σε παιχνίδι για την 12η αγωνιστική. Πράνιτς, Μπεσάτ και Κατσιαράβα τα γκολ της Ανόρθωσης. Ο Σαντίκ το γκολ της Δόξας.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η Δόξα έχασε την πρώτη της καλή ευκαιρία μόλις στο 2’. Ο Κάρλος έκανε την σέντρα από αριστερά και ο Νιλς Ζατλ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα μόλις άουτ. Στο 9’, η Δόξα πέτυχε το 0-1 με εξαιρετικό φαλτσαριστό σουτ του Σαντίκ εκτός περιοχής. Στο 14’, ο Δημητρίου δεν βρήκε την μπάλα, ο Σαντίκ το εκμεταλλεύτηκε και έκανε το πλασέ από πλάγια αριστερά, όμως ο Σίλντενφελντ απομάκρυνε σε κόρνερ πριν η μπάλα περάσει την γραμμή. Στο 19’, η Ανόρθωση κέρδισε πέναλτι σε παράβαση του Άδωνη στον Κατσιαράβα. Ο Πράνιτς ευστόχησε στο πέναλτι και ισοφάρισε. Στη συνέχεια, η Ανόρθωση έχασε σωρεία ευκαιριών με Μικελτάντζε στο 21’, Κατσιαράβα στο 24’ και Κοφί στο 23’. Η μεγαλύτερη ευκαιρία για την ομάδα της Αμμοχώστου χάθηκε στο 32’. Ο Νίκα Κατσιαράβα μπήκε στην περιοχή, έκανε την σέντρα στον Μικελτάντζε, ο οποίος μόνος του έκανε το πλασέ που πέρασε άουτ. Ενδιάμεσα, η Δόξα είχε τεράστια ευκαιρία στο 30’ με το εντυπωσιακό σουτ του Λουίς Κάρλος να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Δημητρίου. Η Ανόρθωση συνέχισε να υπερέχει και στο 44’ ο Γκρεμσλ απέκρουσε ασταθώς το ξαφνικό σουτ του Μπεσάτ εκτός περιοχής. Αυτή ήταν και η τελευταία ευκαιρία ενός πολύ καλού ημιχρόνου, το οποίο έληξε στο 1-1.

Β΄ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η επανάληψη ξεκίνησε με ευκαιρία για την Ανόρθωση στο 50’. Ο Ράγιο πάσαρε στον Πράνιτς, αυτός την σέντρα από αριστερά και ο επερχόμενος Κατσιαράβα έκανε το πλασέ άουτ. Τρία λεπτά αργότερα, ήρθε το 2-1. Ο δραστήριος Κατσιαράβα μπήκε στην περιοχή, έκανε το πλασέ, ο Γκρεμσλ απέκρουσε ασταθώς και ο Μπεσάτ με φοβερό τελείωμα με το αριστερό σκόραρε το πρώτο του φετινό γκολ. Στο 57’, η ομάδα της Αμμοχώστου έχασε απίστευτη ευκαιρία, όταν ο Κατσιαράβα και πάλι μπήκε στην περιοχή, γύρισε την μπάλα στον Μικελτάντζε, ο οποίος έκανε το πλασέ άουτ από πολύ πλεονεκτική θέση. Η Δόξα στο 73’ έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Κάρλος, ο οποίος έκανε μια κεφαλιά μόλις άουτ από μέσα στην περιοχή του Δημητρίου. Η ομάδα της Αμμοχώστου πέτυχε και το τρίτο της γκολ στο 81’. Ο Κυριάκου έδωσε στον Κατσιαράβα, ο οποίος πρόλαβε την έξοδο του Γκρεμσλ και πέτυχε το 3-1 μέσα σε αποθέωση.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και η Ανόρθωση έφθασε τους 19 βαθμούς.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Από την Ανόρθωση, ξεχώρισαν οι Κατσιαράβα, Μπεσάτ και Κοφί. Από την Δόξα, Κάρλος και Γκρεμσλ ήταν οι καλύτεροι παίκτες της Δόξας.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Πολλές χαμένες ευκαιρίες για τον Μικελτάντζε από πλευράς Ανόρθωσης. Από πλευράς Δόξας απογοήτευσε ο Ζατλ και Μιτρέα.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

Ο Γιούρχεν Στρέπελ ξεκίνησε τον αγώνα με τον Γκόρντον Σίλντενφελντ στο αρχικό σχήμα, ο οποίος ξεπέρασε τον τραυματισμό του. Ο Μίχαλ Ντούρις έμεινε εκτός επιλογών, αφού ήταν άρρωστος με ίωση. Οι αλλαγές του ήταν προσώπων μέσα στον αγώνα.

Ο Λούκας Χατζηλούκας ξεκίνησε τον αγώνα με τριάδα στα μετόπισθεν για πρώτη φορά φέτος. Γρήγορα στον αγώνα και πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, απέσυρε τον Άδωνη και έβαλε στον αγώνα τον Μπόλιεβιτς. Στη συνέχεια, έριξε στον αγώνα όλα τα επιθετικά του όπλα, όμως δεν κατάφερε να πάρει κάτι από το παιχνίδι.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Ο Θεουλή έκανε λάθος στην φάση του 8', αφού υπήρχε πέναλτι πάνω στον Κατσιαράβα. Στο 19', υπήρχε μια επαφή με τα χέρια ανάμεσα στον αμυντικό της Δόξας και στον Κατσιαράβα, αλλά ο επιθετικός της Ανόρθωσης περισσότερο κέρδισε το πέναλτι. Σωστές οι κάρτες που έδειξε στον αγώνα.

Οι συνθέσεις:

Ανόρθωση (Στρέπελ): Δημητρίου, Στρούνα, Σίλντενφελντ, Ντουγκλάο, Πράνιτς (69' Εγγλέζου), Βίκτορ, Κοφί (91' Κάτσαρ), Ράγιος, Μπεσάτ, Μικελτάντζε (74' Κυριάκου), Κατσαράβα

Δόξα (Χατζηλούκας): Γκρεμσλ, Περέιρα, Μουκτάρης, Τίνκου, Σαντίκ, Λουίς Κάρλος, Ασαμόα, Ζατλ (61' Παβλόφ) (80' Χατζηβασίλης), Μιτρέα, Άδωνη (40' Μπόλιεβιτς), Νελσίνιο

Σκόρερς:  19' Πράνιτς (πέν.), 52' Μπεσάτ, 81' Κατσιαράβα/9' Σαντίκ

Κίτρινες:  Κατσιαράβα/ Άδωνη, Μουκτάρης