Ανόρθωση-Δόξα 2-0: V for Victor(y)!

Η Ελληνική Τράπεζα και το 24sports μαζί στο Κυπριακό Ποδόσφαιρο

Με πρωταγωνιστή και σκόρερ για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι τον Ζοάο Βίκτορ, η Ανόρθωση κέρδισε με 2-0 την Δόξα στο «Αντώνης Παπαδόπουλος». Ο Βραζιλιάνος μέσος σκόραρε στο 59’ και 69’ και έδωσε την σημαντική νίκη. Στην κορυφή με 13 βαθμούς η ομάδα του Ρόνι Λέβι, που κράτησε το μηδέν για 4ο συνεχόμενο παιχνίδι. Καλή εικόνα από την Δόξα, η οποία δεν συνοδεύτηκε από βαθμολογικό κέρδος.

Η εικόνα του αγώνα

Το παιχνίδι ξεκίνησε με διπλή ευκαιρία για την Δόξα. Στο 4’ ο Κιφουετί έκανε το σουτ, ο Αρούς απέκρουσε ασταθώς δύσκολα και στην επαναφορά ο Ασαμόα μόνος σούταρε στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 8’, η Ανόρθωση απείλησε με την σειρά της. Ήταν η μπαλιά του Ράγιος αριστερά προς τον Σισέ, αυτός μπήκε στην περιοχή, έκανε το πλασέ, όμως ο Γκρεμσλ απέκρουσε σε κόρνερ σωτήρια. Στη συνέχεια, η Ανόρθωση είχε την φλύαρη υπεροχή σ’ ένα ματς που δεν είχε τις πολλές φάσεις. Στο 36’ η σέντρα του Πράνιτς βρήκε τον Ράγιος, ο οποίος έκανε την κεφαλιά άουτ. Στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου η Ανόρθωση βρήκε σπουδαία ευκαιρία. Ήταν το σουτ του Παλάνκα που απέκρουσε ασταθώς ο Γκρεμσλ και στην επαναφορά ο Καμαρά μόνος σούταρε άουτ από πολύ ευνοϊκή θέση. Έτσι, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα.

Η επανάληψη άρχισε με ευκαιρία για τους γηπεδούχους μ’ ένα πολύ καλό σουτ του Οικονομίδη μόλις άουτ. Ένα λεπτό αργότερα ο Σίλντενφελντ έβαλε την προβολή σε επικίνδυνο πλασέ του Σισοκό εντός περιοχής και την έστειλε σε κόρνερ. Η Ανόρθωση ευτύχησε να προηγηθεί στο 59’. Ήταν η φάση διαρκείας στην περιοχή της Δόξας, ο Παλάνκα έκανε το σουτ, ο Γκρεμσλ απέκρουσε ασταθώς και ο Βίκτορ από κοντά σκόραρε με πλασέ. Δέκα λεπτά αργότερα ο Βίκτορ σκόραρε ξανά. Ήταν η όμορφη ενέργεια του Ράγιος από δεξιά, την κατάλληλη στιγμή πάσαρε στον Βίκτορ που σκόραρε το δεύτερο του προσωπικό γκολ μέσα σε αποθέωση. Στη συνέχεια, έγινε ένα παιχνίδι που το ήλεγχε απόλυτα η ομάδα του Ρόνι Λέβι. Η Δόξα προσπάθησε αρκετά, όμως δεν έφτιαξε σχεδόν καμιά ευκαιρία προς την εστία του Αρούς.

Έτσι, η Ανόρθωση πήρε δίκαια την 4η της νίκη σε 5 παιχνίδια και «φιγουράρει» στην κορυφή με 13 βαθμούς. Από την άλλη, η Δόξα προσπάθησε αλλά δεν ήταν αρκετό.

Οι συνθέσεις:

Ανόρθωση: Αρούς, Σιβού, Πράνιτς (46' Μπανταλόφσκι), Σίλντενφελντ, Ντουγκλάο, Βίκτορ, Οικονομίδης, Ράγιος, Παλάνκα (82' Άλβες), Σισέ, Καμαρά (69' Καλό)

Δόξα: Γκρεμσλ, Σισοκό (62' Ζατλ), Μπα, Μουχτάρης, Παπαφώτης (62' Ενινφούλ), Νέουτον, Κένεντι, Λεάντρο, Ασαμόα, Σαντίκ (78' Ντίλαν), Κιφουετί