Τσούκου... τσούκου για πρωτάθλημα

Η Ανόρθωση τελείωσε την κανονική περίοδο με το στενό 1-0... και ελπίζει ότι με κάθε τρόπο θα κόψει πρώτη το νήμα

Κωνσταντίνος Νικολάου

nikolaouk@sppmedia.com

Σημαντική νίκη πέτυχε η Ανόρθωση που σε παιχνίδι που έγινε στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής κέρδισε εντός έδρας την Δόξα με 1-0. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημειώθηκε από τον Αμπαρτζουμιάν (5’), ο οποίος μετά από εκτέλεση φάουλ του Καλτσά σκόραρε με το κεφάλι.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η ομάδα της Αμμοχώστου παρέμεινε στην 4η θέση αλλά πλέον μετρά 51 βαθμούς και ελπίζει σε στραβοπάτημα των ανταγωνιστών της. Στην όγδοη θέση με 30 βαθμούς παρέμεινε η Δόξα.

Α’ Ημίχρονο

Καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου μέρους η Ανόρθωση, που κράτησε περισσότερο μπάλα, ενώ είχε και τη πρωτοβουλία των κινήσεων. Εκεί που υστέρησε η ομάδα της Αμμοχώστου ήταν η δημιουργία φάσεων με οργανωμένες επιθέσεις, καθώς η συντριπτική πλειοψηφία των ευκαιριών της ήρθε από στημένες μπάλες.

Στην αντίπερα όχθη, η Δόξα είχε κυρίως παθητικό ρόλο και παρά το ότι η Δόξα υστέρησε στο επιθετικό κομμάτι, είχε δύο καλές στιγμές για να ισοφαρίσει.

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να ανοίξουν το σκορ μόλις στη πρώτη ευκαιρία που τους παρουσιάστηκε. Συγκεκριμένα, στο 5’ ο Καλτσάς με μια εκτέλεση φάουλ, βρήκε τον Αμπαρτζουμιάν και ο Αρμένιος με κεφαλιά εντός περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

Τρία λεπτά αργότερα, η Δόξα απάντησε στις ευκαιρίες, με σουτ του Καλό εντός περιοχής. Ο Λόρια ήταν στη σωστή θέση και μπλόκαρε.

Στο 18’ η Ανόρθωση έχασε μεγάλη ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματα της, αφού μετά από εκτέλεση κόρνερ του Καλτσά, ο Ρισβάνης έπιασε τη κεφαλιά, αλλά ο Σισκόφσκι έδιωξε με υπερένταση.

Στο 23’ οι φιλοξενούμενοι έχασαν νέα ευκαιρία με τον Οικονομίδη αυτή τη φορά να σουτάρει από το ύψος της μεγάλης περιοχής και να στέλνει τη μπάλα έξω.

Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, όμως η Κυρία θα μπορούσε να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη με δύο γκολ διαφορά, όμως ο Σισκόφσκι απάντησε αρνητικά στις κεφαλιές των Αμπαρτζουμιάν και Ρισβάνη. Αξίζει να σημειωθεί ότι η κεφαλιά του Αρμένιου προήλθε από νέα εκτέλεση φάουλ του Καλτσά.

Το 1-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Β΄ Ημίχρονο

Χαμηλός ήταν ο ρυθμός του αγώνα στη μεγαλύτερη διάρκεια της επανάληψης, με την Ανόρθωση να κρατά περισσότερο μπάλα και να προσπαθεί να σκοράρει ένα δεύτερο γκολ. Χωρίς τελική ολοκλήρωσε το δεύτερο ημίχρονο η Δόξα, η οποία όμως θα μπορούσε σε μια περίπτωση να φέρει το ματς στα ίσα.

Η πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο σημειώθηκε στο 76’, όταν ο Οκριασβίλι με μια πολύ καλή εκτέλεση φάουλ ανάγκασε τον Σισκόφσκι σε δύσκολη επέμβαση. Τρία λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία, καθώς ο Κβιλιτάια από πλεονεκτική θέση εντός περιοχής καθυστέρησε να τελειώσει τη φάση και οι ποδοσφαιριστές της Δόξας πρόλαβαν να διώξουν.

Η μοναδική καλή στιγμή της Δόξας ήρθε στο 85’, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα κτύπησε στον Αμπαρτζουμιάν πήρε πορεία προς τα δίχτυα και ο Λόρια τη τελευταία στιγμή πρόλαβε να μαζέψει.

Highlight: Το γρήγορο γκολ που πέτυχαν οι γηπεδούχοι, οι οποίοι στη συνέχεια επέβαλαν το ρυθμό τους και δεν αγχώθηκαν ιδιαίτερα.

Ανόρθωση (Τ. Κετσπάγια): Λόρια, Αρτυματάς, Κορέια, Νταουσβίλι (46' Χουσμπάουερ), Οκριασβίλι (86' Γκαλίτσιος), Μίχα (46' Χριστοφή), Αμπαρτζουμιάν, Καλτσάς (80' Μαργκάσα), Βργκοτς, Κβιλιτάια (86' Μανιάς), Ρισβάνης.

Δόξα (K. Σακκάς): Σισκόφσκι, Μουκτάρης, Εγγλέζου, Σαντίκ, Οικονομίδης (89' Μπουλότ), Χριστοφή, Καρλίτος (69' Μπιλάλ), Ασαμόα, Τραϊτσέφσκι (69' Ολιβέιρα), Μιντίκκης, Κίκας.

Σκόρερ: 5' Αμπαρτζουμιάν / -

Κίτρινες: 56' Χουσμπάουερ / 41' Κίκας, 57' Μουκτάρης.

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Βασίλης Δημητρίου.