Ανόρθωση-Άρης 1-0: Είχε Σισέ, πήρε το τρίποντο (vid)

Με γκολ του Ιβοριανού στο 61', η Ανόρθωση λύγισε την αντίσταση του Άρη

Με ωραίο πλασέ του Σισέ στο 61’, η Ανόρθωση κέρδισε έστω και δύσκολα τον Άρη με 1-0 και πήρε την πρώτη της εντός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα. Καλή εμφάνιση από την ομάδα της Αμμοχώστου και αξιόμαχη η ομάδα της Λεμεσού. Με 10 ο Άρης από το 81’, λόγω αποβολής του Εβαρίστε.

Αναγνωριστικά άρχισε το παιχνίδι στο «Αντώνης Παπαδόπουλος». Η Ανόρθωση μπήκε δυνατά από την αρχή και στο 6’ ο Ντουγκλάο έστειλε την μπάλα άουτ με κεφαλιά από το κόρνερ του Ράγιος. Στο 14’, η εκτέλεση φάουλ του Ράγιος βρήκε τον Καμαρά αμαρκάριστο μέσα στην περιοχή, αυτός έπιασε την κεφαλιά που κατέληξε μόλις άουτ. Η Ανόρθωση βρισκόταν διαρκώς στην επίθεση, προσπαθώντας κυρίως από αριστερά με τον Σισέ να διασπάσει την καλά οργανωμένη αμυντική παράταξη των παικτών του Άρη. Στο 31’, ο Παλάνκα με σουτ έστειλε την μπάλα μόλις άουτ από την σέντρα του Πράνιτς από αριστερά. Στο 41’, η εκτέλεση φάουλ του Ράγιος από πλάγια αριστερά βρήκε τον Καμαρά και πάλι αμαρκάριστο στην περιοχή, όμως η κεφαλιά του έφυγε άουτ. Την ίδια κατάληξη είχε και το πολύ καλό σουτ του Σισέ στο 44’ από αριστερά μέσα στην περιοχή. Έτσι, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο ισόπαλο 0-0, παρά την κυριαρχία της Ανόρθωσης στο παιχνίδι.

Η επανάληψη ξεκίνησε στον ίδιο ρυθμό. Η Ανόρθωση είχε την κατοχή της μπάλας, ενώ ο Άρης πίεζε αρκετά με σκοπό να κλέψει την μπάλα και να απειλήσει στην αντεπίθεση. Στο 54’, ο Αμπντουλάγιεφ που είχε περάσει στο παιχνίδι αντί του Παλάνκα, έκανε το σουτ που έφυγε άουτ. Στο 61’, λύθηκε ο «γόρδιος δεσμός» για την Ανόρθωση. Από γύρισμα του Πράνιτς στην περιοχή, ο Σεκού Σισέ με ωραίο τελείωμα σκόραρε για το 1-0. Δύο λεπτά αργότερα, ο Μαραγκουδάκης με προβολή μετά από φάση διαρκείας έστειλε την μπάλα με προβολή μόλις άουτ. Στο 67’ ο Καμαρά με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ από την σέντρα του Αμπντουλάγιεφ, ενώ ο Αζέρος εξτρέμ ένα λεπτό αργότερα έκανε ωραίο σουτ που κόντραρε και πήγε σε κόρνερ. Στο 81’, ο Εβαρίστε αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ πάνω στον Ράγιος και αποβλήθηκε από το ματς. Δύο λεπτά νωρίτερα, η Ανόρθωση διαμαρτυρήθηκε έντονα για πέναλτι, όταν ο Λεονάρντο παρεμπόδισε τον Αράζ μέσα στην περιοχή, όμως ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα άνοιξε πολύ το παιχνίδι. Ο Άρης προσπάθησε πολύ για την ισοφάριση, ενώ η Ανόρθωση είχε τις δικές τις στιγμές για διεύρυνση του σκορ. Στο 90’ ο Σίλντενφελντ από φάουλ του Ράγιος είχε κεφαλιά άουτ στην τελευταία καλή φάση του παιχνιδιού.

Οι συνθέσεις:

Ανόρθωση: Αρούς, Μπανταλόφσκι, Πράνιτς, Ντουγκλάο, Σίλντενφελντ, Βίκτορ, Σιβού, Ράγιος (90' Γκάντσεφ), Παλάνκα (46' Αμπντουλάγιεφ), Σισέ, Καμαρά (77 ' Καλό)

Άρης: Νουρεντινόφσκι, Χριστοφόρου, Μεντζιέντοβιτς, Φράγκος (56' Ιονίτα), Μαραγκουδάκης, Νικολίτα, Ντρομπάροφ, Λεονάρντο, Εβαρίστε, Παναγή, Ράντου