Ανόρθωση - Απόλλων 1-1: Ένταση, διακοπή και... αήττητο για δύο!

Η Ελληνικη Τραπεζα και το 24sports μαζι στο Κυπριακο Ποδόσφαιρο

Μετά από ένα ντέρμπι που τα είχε πραγματικά όλα, Ανόρθωση και Απόλλων συμβιβάστηκαν στο ισόπαλο 1-1 με τον Γκόρντον Σίλντεφελντ να είναι την ίδια στιγμή, ωραίος και μοιραίος για τους γηπεδούχους, έχοντας εμπλοκή και στα δύο γκολ. Η «Μεγάλη Κυρία» χρειάστηκε να φτάσει στην ισοφάριση με παίκτη λιγότερο μιας και η αποβολή του Σιβού στο 40ο λεπτό είναι ένα γεγονός που θα συζητηθεί. Ο Απόλλων βρέθηκε πολύ κοντά σε ένα σπουδαίο διπλό και στο να σπάσει μια δυσμενή παράδοση που τον θέλει να μην κερδίζει στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» από το Δεκέμβρη του 2014, ωστόσο παρά τις διορθωτικές και επιθετικογενείς κινήσεις από τον πάγκο, περιορίστηκε στο ένα γκολ και τον ένα βαθμό.

ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με διάθεση από πλευράς γηπεδούχων να πιέσουν μέχρι τα όρια της αντίπαλης περιοχής ξεκίνησε η αναμέτρηση και τους φιλοξενούμενους με τη σειρά τους να κυκλοφορούν με άνεση τη μπάλα. Η πρώτη υποψία φάσης παρατηρήθηκε στο 4ο λεπτό όταν η ατομική ενέργεια του Σισέ σταμάτησε στον Γιούστε και τον Βάλε τέσσερα λεπτά αργότερα να μπλοκάρει κάθετη μπαλιά του Μπανταλόφσκι. Ένα σουτ του Ζάντερ από πλάγια θέση με τη συμπλήρωση δέκα λεπτών αγώνα δεν ήταν ικανό να απειλήσει την εστία του Αρούς, με τους γηπεδούχους να κτυπούν στην αντεπίθεση στο 13ο λεπτό όταν ο Σισέ απέφυγε τον Πέδρο αλλά το πλασέ του σταμάτησε στον Βάλε.

Στο 17ο λεπτό ο Ντα Σίλβα εκμεταλλεύτηκε αβίαστο λάθος του Σίλντεφελντ και έσπρωξε στην ομάδα του στην αντεπίθεση, δίνοντας έτοιμο γκολ στον Μάγκλιτσα που έκανε το 0-1. Ο Βραζιλιάνος απείλησε ανεπιτυχώς με απευθείας εκτέλεση φάουλ πέντε λεπτά αργότερα, όπως και ο Γιούστε στο 27ο λεπτό με κεφαλιά μετά από κόρνερ. Στο 31ο λεπτό ο Αμπντουλάγιεφ πλαγιοκόπησε από δεξιά αλλά η μπαλιά του ήταν κακή, με το παιχνίδι να... τινάζεται στον αέρα εφτά λεπτά αργότερα όταν σε μια ανύποπτη φάση, ο Σιβού αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα του Τράττου με τον αγώνα να διακόπτεται για δεκαπέντε λεπτά. Με την επανέναρξή του η Ανόρθωση ζήτησε πέναλτι στο 42ο λεπτό όταν Σισέ και Πέδρο μονομάχησαν εντός της μεγάλης περιοχής, σε μια φάση που ο ακραίος επιθετικός των γηπεδούχων, δέχθηκε την τρίτη φετινή κίτρινή του κάρτα.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με τη συμπλήρωση τεσσάρων λεπτών στην επανάληψη ο Απόλλων κατέγραψε την πρώτη υποψία φάσης με ένα μακρινό σουτ του Πέδρο να μην απειλεί. Στο 52ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν ξανά στο προσκήνιο με τον Γίακολιτς να περνά κάθετη πάσα η οποία δεν έτυχε αξιοποίησης από Μάγκλιτσα και Σαρδινέρο. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού ο Σισέ έφυγε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας αλλά Γιούστε και Βάλε ενήργησαν αστραπιαία για να μην του επιτρέψουν να απειλήσει καν. Δέκα λεπτά αργότερα ο Σίλντεφελντ πήρε το αίμα του πίσω καθώς με γερό πάτημα και καρφωτή κεφαλιά νίκησε τον Βάλε κάνοντας το 1-1 μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ράγιος.

Στο 78ο λεπτό ο Άλεφ δοκίμασε με μακρινό σουτ να διασπάσει τη διπλή άμυνα ζώνης των γηπεδούχων, αλλά η προσπάθειά του σταμάτησε στο σώμα του Μπανταλόφσκι. Ο αγώνας πήρε ένα άναρχο ρυθμό στο τελευταίο δεκάλεπτο με τους ποδοσφαιριστές του Απόλλων να μην έχουν το καθαρό μυαλό στην κυκλοφορία της μπάλας παρά τις διορθωτικές κινήσεις από τον πάγκο. Ένα σουτ εκτός περιοχής του Αμπντουλάγιεφ στο 85ο λεπτό δεν ανησύχησε τον Βάλε, ενώ η σπουδαία φάση για τον Απόλλων ήρθε τρία λεπτά αργότερα όταν το εξ επαφής πλασέ του Μάγκλιτσα σταμάτησε στην γραμμή και το σώμα του Σίλντεφελντ. Στο τρίλεπτο των καθυστερήσεων οι φιλοξενούμενοι πίεσαν ασφυκτικά αλλά δεν βρήκαν τη λύση με το τελικό 1-1 να σφραγίζει τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Ανόρθωση (Ρ. Λέβι): Αρούς, Μπανταλόφσκι, Σιβού, Ντουγκλάο, Σίλντεφελντ, Οικονομίδης (40’ Πηλέας), Βίκτορ, Ράγιος, Σισέ (88’ Άλβες), Αμπντουλάγιεφ, Καμαρά (54’ Καλό)

Απόλλων (Σ. Αυγουστή): Βάλε, Σακέττι, Ντα Σίλβα (72’ Μαρτίνες), Ζοάο Πέδρο, Ζάντερ, Ρομπέρζ, Γιούστε, Σαρδινέρο (57’ Σκέμπρι), Γιάκολιτς (76’ Ζελάγια), Άλεφ, Μάγκλιτσα

Κίτρινες κάρτες: Μπανταλόφσκι, Σισέ (3η)/Σαρδινέρο

Κόκκινη κάρτα: Σιβού