Ανόρθωση: Απάντησε εκεί που έπρεπε

Η Ελληνική Τράπεζα και το 24sports μαζί στο Κυπριακό Ποδόσφαιρο

Πάλεψε, επέμεινε και δικαιώθηκε. Ο λόγος για την Ανόρθωση, η οποία ανέτρεψε το σκορ επί της ΑΕΚ και «πάτησε» κορυφή με 40 βαθμούς.

Δικαιότατη νίκη για την ομάδα της Αμμοχώστου σήμερα, παρόλο που το παιχνίδι άρχισε πολύ άσχημα γι’ αυτήν. Μόλις στο 3’, η ΑΕΚ πέτυχε το 0-1 και έβαλε δύσκολα στον Λέβι και στον ποδοσφαιριστές του. Μετά την πρώτη ψυχρολουσία, η ομάδα ανέβηκε, πίεσε τον αντίπαλο της, κέρδισε αρκετά κόρνερ και έχασε κάποιες ευκαιρίες με δράστες τους Αμπντουλάγιεφ και Σίλντενφελντ.

Ότι δεν κατάφερε στο πρώτο, το κατάφερε και με το παραπάνω στο δεύτερο η ομάδα του Ρόνι Λέβι. Ο αρχηγός και σκόρερ Ζοάο Βίκτορ έδωσε το σύνθημα, ο Γκάντσεφ έκανε αυτό που δεν έκανε στην πρεμιέρα κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα κάνοντας την ολική ανατροπή και ο Σισέ εκμεταλλεύτηκε τους κενούς χώρους στο 89’ και «σφράγισε» την παλλικαρίσια νίκη των ποδοσφαιριστών του Ρόνι Λέβι.

Αυτή η νίκη δίνει πολύ περισσότερα από τρεις βαθμούς. Ήταν μια ψυχολογική ένεση μετά από δύο αρνητικά αποτελέσματα αυτό το αποτέλεσμα, όπως επίσης και τα τρία τέρματα μέσα σε ένα ημίχρονο. Πλέον, η ομάδα κοιτάζει με αισιοδοξία τα επόμενα παιχνίδια. Πολύ καλός ο Αμπντουλάγιεφ, μεστό παιχνίδι από τον Βίκτορ για άλλη μια φορά, ενώ και οι υπόλοιποι που αγωνίστηκαν δεν υστέρησαν.

MVP του αγώνα ο κόσμος της ομάδας, ο οποίος δεν σταμάτησε να στηρίζει λεπτό τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών παρά την απουσία των οργανωμένων οπαδών και στο τέλος ανταμείφθηκε με μια σπουδαία νίκη.