Ανόρθωση-ΑΕΛ 1-1: Ντέρμπι με τα όλα του!

Η Ελληνική Τράπεζα και το 24sports μαζί στο Κυπριακό Ποδόσφαιρο

Μετά από ένα πολύ ωραίο παιχνίδι ειδικότερα στο πρώτο ημίχρονο, Ανόρθωση και ΑΕΛ εξήλθαν ισόπαλες με 1-1 στο «Αντώνης Παπαδόπουλος». Η ομάδα της Αμμοχώστου προηγήθηκε στο 12’ με τον Αμπντουλάγιεφ, ενώ η ΑΕΛ ισοφάρισε στο 24’ με τον Λαφράνς. Στους 27 βαθμούς η Ανόρθωση και στην κορυφή, στους 23 και στην 3η θέση η ΑΕΛ.

Η εικόνα του αγώνα

Η Ανόρθωση μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα και είχε την κατοχή της μπάλας και ευτύχησε να προηγηθεί στην πρώτη της ξεκάθαρη ευκαιρία. Στο 12’, ο Καμαρά βρήκε έξοχα τον Αράζ  Αμπντουλάγιεφ, ο οποίος πέρασε τον Βοζίνια και πλάσαρε εύστοχα για το 1-0. Στο 19’, η ΑΕΛ έχασε τεράστια ευκαιρία. Η εκτέλεση φάουλ του Αβραάμ βρήκε τον Λαφράνς ολομόναχο στην περιοχή, όμως αυτός έστειλε την κεφαλιά του άουτ.Ο ίδιος παίκτης, όμως, με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι από το φάουλ του Λεάντρο Σίλβα ισοφάρισε στο 24’ σε 1-1. Το παιχνίδι, στη συνέχεια, απέκτησε τρελλό ρυθμό παρά τις κακές καιρικές συνθήκες. Η Ανόρθωση έχασε δύο καλές ευκαιρίες με Πράνιτς και Σίλντενφελντ σ’ ένα λεπτό, ενώ ο Αρουαμπαρένα απείλησε λίγο αργότερα την εστία του Αρούς. Στο 36’, το καλό σουτ του Σοάρες έφυγε λίγο άουτ μετά από αντεπίθεση των Λεμεσιανών. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να χάνουν ευκαιρίες, με την Ανόρθωση να είναι πιο απειλητική. Στο 43’, η σέντρα του Σιβού βρήκε τον Καμαρά, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα τον Βοζίνια, όμως βρισκόταν πιο πριν σε θέση οφσάιντ. Στην τελευταία καλή φάση του ημιχρόνου, ο Βοζίνια απέκρουσε εντυπωσιακά το φαλτσαριστό σουτ του Ράγιος σε κόρνερ. Έτσι, το πρώτο έληξε ισόπαλο με 1-1.

Η επανάληψη ξεκίνησε σε πολύ αργό τέμπο, με τις δύο ομάδες να προσέχουν περισσότερο τις άμυνες τους. Ευκαιρίες δεν είχαμε στο πρώτο διάστημα της επανάληψης, δείγμα της ποιότητας παιχνιδιού που είχαμε σε αυτά τα πρώτα λεπτά. Η Ανόρθωση, σταδιακά, πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού, προσπάθησε να γίνει πιο απειλητική, όμως δεν τα κατάφερε σε μεγάλο βαθμό. Η Ανόρθωση πίεζε, όμως η ΑΕΛ βρήκε την ξεκάθαρη ευκαιρία στα τελευταία στάδια, όταν ο Σιβού πρόλαβε τον Ουίλερ πριν πλασάρει και έδιωξε σε κόρνερ. Στις καθυστερήσεις, ο Ντουγκλάο βρήκε τον Ράγιος πλάγια μέσα στην περιοχή, αυτός ελίχθηκε ωραία, όμως έκανε το άστοχο σουτ. Στην τελευταία καλή φάση του παιχνιδιού, ο Καμαρά έκανε το σουτ άουτ από καλό σημείο.

Οι συνθέσεις:

Ανόρθωση: Αρούς, Σιβού, Σίλντενφελντ, Ντουγκλάο, Πράνιτς, Ζοάο Βίκτορ, Γκάντσεφ, Ράγιος, Παλάνκα (77' Άλβες), Αράζ Αμπντουλάγιεφ (67' Καρλίτος), Καμαρά

ΑΕΛ: Βοζίνια, Λαφράνς, Μιτρέα, Αβραάμ, Γουίλερ, Αϊρόσα, Φιντέλις, Σοάρες, Σίλβα (67' Ρεζέντε), Μπενίτεθ (88' Μέσκα), Αρουαμπαρένα (73' Σασί)