Αλκή – Ανόρθωση 0-0: Πλήρωσε την αστοχία της η «Κυρία»

Χωρίς τέρματα ο αγώνας στο Αμμόχωστος – Επιστροφή

Στο μηδέν έμειναν κολλημένες οι δυο ομάδες στο Αμμόχωστος – Επιστορφή και ως εκ τούτου Αλκή και Ανόρθωση μοιράστηκαν από ένα βαθμό. Η «Κυρία» έχασε πολλές ευκαιρίες για να σκοράρει και στο τέλος το πλήρωσε. Με το τέλος του αγώνα οι οπαδοί της Ανόρθωσης ζήτησαν την αποπομπή του Ρόνι Λέβι.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α’ ημίχρονο

Με το καλημέρα η Ανόρθωση έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν μόλις στο 1’ μετά το κόρνερ ο Σίλντεφελντ, κέρδισε την κεφαλιά με τον Μπελαμεϊρί να διώχνει στην γραμμή. Στα επόμενα λεπτά η πίεση συνεχίστηκε με την Αλκή όμως να δοκιμάζει να βγει μπροστά σε κάποιες αντεπιθέσεις. Στο 11’ ο Μικελτάντζε πάτησε περιοχή από αριστερά, έκανε και το δυνατό σουτ, όμως η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό και πέρασε σε κόρνερ. Απ’ το κόρνερ κερδισμένη βγήκε η Αλκή και έφυγε στην αντεπίθεση, με τον Κάρλος να πατά περιοχή και τον Κοφί να του παίρνει τη μπουκιά απ’ το στόμα. Στο επόμενο λεπτό ο ίδιος ποδοσφαιριστής δοκίμασε το πόδι του απ’ το ύψος της περιοχής, έκανε το σουτ, όμως ο Βάργκιτς ήταν έτοιμος και έσωσε την εστία του. Στο 17’ ο Νόσα απείλησε με ανάποδο ψαλιδάκι όμως ο Σεφρά έβαλε την κόντρα και έδιωξε τη μπάλα. Στο 23’ ο Μικελτάντζε έπιασε τη κεφαλιά από κοντά, με τον Πάρντο να κάνει μια πολύ σημαντική επέμβαση. Στο επόμενο λεπτό ο Νόσα σκόραρε όμως σωστά το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Η πίεση συνεχίστηκε από πλευράς Ανόρθωσης και στο 31’ ο Ντούρις βρέθηκε σε θέση βολής μετά από κόρνερ, όμως ο Φλόρες έπεσε με αυτοθυσία για να διώξει. Η Ανόρθωση είχε την υπεροχή όμως δεν κατάφερε να την εξαργυρώσει. Στο 45’ ο Ηλία σε μια ωραία ατομική ενέργεια, πάτησε στην περιοχή της Ανόρθωσης, έκανε και το σουτ, όμως έστειλε τη μπάλα ψηλά πάνω απ’ τα δοκάρια.

Β’ ημίχρονο

Η Ανόρθωση συνέχισε να πιέζει για το τέρμα. Στο 47’ ο Πάρντο είπε όχι στον Μικελτάντζε, ενώ στο 49’ ο Σίφο δεν βρήκε εστία με το κεφάλι. Στο 50’ ο Πάρντο είπε όχι σε σουτ του Πράνιτς, ενώ στο επόμενο λεπτό η βολίδα του Μικελτάντζε πέρασε λίγο έξω. Στα επόμενα λεπτά η Αλκή ξεθάρρεψε κάπως και στο 60’ ο Μόουρα δοκίμασε το πόδι του από αρκετή απόσταση με τον Βάργκιτς να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ. Η ώρα περνούσε και η Ανόρθωση παρά το γεγονός πως πίεζε δεν μπορούσε να βρει ευκαιρίες για να σκοράρει. Οι μπαλιές στην περιοχή της Αλκής ήταν εύκολη λεία για τον Φλόρες και τον Σερφά. Επόμενη καλή στιγμή για την Ανόρθωση ήρθε στο 84' και αυτό τα λέει όλα. Σε εκείνο το λεπτό ο Ντουγκλάο κέρδισε μια κεφαλιά μετά από κόρνερ με τη μπάλα να φεύγει όμως έξω. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή του αγώνα με τις ομάδες να μένουν στο 0-0.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

Αλκή (Κώστας Σακκάς): Ο τεχνικός της Αλκής ζήτησε απ’ τους ποδοσφαιριστές του να κλείσουν τους χώρους καλά και να κτυπήσουν στην αντεπίθεση. Αυτό ακριβώς έκαναν και ο βαθμός της ισοπαλίας τον αφήνει απόλυτα ικανοποιημένο.

Ανόρθωση (Ρόνι Λέβι): Ζήτησε πίεση απ’ την αρχή και το γρήγορο τέρμα. Δεν ήρθε αυτό και τελικά η ομάδα το πλήρωσε. Δεν του βγήκαν και οι αλλαγές καθώς με την αλλαγή προσώπων και συστήματος η ομάδα έχασε την επιθετικότητα της.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Αλκή: Η ομάδα κατέθεσε ψυχή στο γήπεδο όμως αν πρέπει ξεχωρίσουμε κάποιο αυτός θα είναι ο Φλόρες που ήταν ένας πύργος στο κέντρο της άμυνας

Ανόρθωση: Δεν μπόρεσε να σκοράρει και είναι αποτυχία αυτό. Ο Κοφί είχε σημαντικές παρεμβάσεις αμυντικά και έκοψε 2-3 πολύ καλές προϋποθέσεις της Αλκής και γι’ αυτό θα πάρει μια θέση εδώ. Επιθετικά δεν βοήθησε, όμως αν δεν ήταν στη σωστή θέση τη σωστή στιγμή στην άμυνα του, τότε ίσως η Ανόρθωση να δεχόταν και τέρμα

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Αλκή: Δύσκολα θα βρεις ποδοσφαιριστή που να απογοήτευση. Η ομάδα ήταν εξαιρετική και όλοι οι ποδοσφαιριστές έδωσαν την ψυχή τους

Ανόρθωση: Ο Ντούρις για ακόμη μια φορά κινήθηκε σε ρηχά νερά. Δεν έχει βρει τα πατήματα του ακόμη και η ομάδα υποφέρει στο σκοράρισμα μιας και περιμένουν πολλά από αυτόν.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Σωστό το ακυρωθέν τέρμα της Ανόρθωσης μιας και ο Ιγκιεμπόρ ήταν σε θέση οφσάιντ. Ζήτησε πέναλτι ο Λαβόρδε και σωστά ο διαιτητής δεν έδειξε την άσπρη βούλα, ενώ σημαντικό λάθος υπήρξε απ’ τον βοηθό στο 83’ όταν έδωσε τη μπάλα για κόρνερ στην Ανόρθωση ενώ η μπάλα βγήκε έξω απ’ τα πόδια του Μικελτάντζε.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

Αλκή (Κώστας Σακκάς): Πάρντο, Σερφά, Γκαντάτσα, Φράνκα (22' Μαλόν), Μπελαμεϊρί, Χαρής, Σπόλιαριτς (57' Ακόστα), Τρατσέφσκι, Κυπριανού, Φλόρες, Ηλία (78' Κωνσταντίνου)

Ανόρθωση (Ρόνι Λέβι): Βάργκιτς, Κοφί, Σίλντελφελτ, Ντουγκλάο, Μπεσάτ, Ιγκιεμπόρ (64' Σισέ), Βίκτορ, Ράγιο (78' Κατσαράβα, Πράνιτς, Μικελτάντζε, Ντούρις (64' Λαβόρδε)

Σκόρερς: - / -

Κίτρινες Κάρτες: Ακόστα, Τρατσέφσκι, Μαλόν, Σπόλιαρτις / Κοφί, Λαβόρδε

Κόκκινες Κάρτες: - / -

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Τελευταία Ενημέρωση