Αλκή -Ανόρθωση 0-1: Την «γλύτωσε» στο φινάλε! (vid)

Πρώτη νίκη για την Ανόρθωση στο πρωτάθλημά μας

Σε ένα μέτριο παιχνίδι χωρίς πολλές φάσεις, η Ανόρθωση κατάφερε να επιβληθεί στο τέλος της μαχητικής Αλκής με 0-1. Το γύρισμα του Πράνιτς κτύπησε στο σώμα του τερματοφύλακα Στρατηλάτη και κατέληξε στα δίκτυα, δίνοντας τη νίκη στην ομάδα της Αμμοχώστου.

Η εικόνα του αγώνα

Το παιχνίδι άρχισε αναγνωριστικά στη Λάρνακα. Στο 9’, ο Ντουγκλάο πάσαρε πίσω στον Αρούς αδύναμα, ο Ντουβεντρού προσπάθησε να παρέμβει, όμως τον πρόλαβε ο Αρούς και απομάκρυνε. Η Ανόρθωση σιγά σιγά αποκτούσε τον έλεγχο του παιχνιδιού και την κατοχή της μπάλας, χωρίς όμως να δημιουργεί ευκαιρίες μπροστά στην εστία του Στρατηλάτη. Στο 28’, ο Ρούμπεν Ράγιος είχε ένα καλό σουτ που κατέληξε στα χέρια του Στρατηλάτη. Η Ανόρθωση πραγματοποίησε αναγκαστική αλλαγή στο 30’, όταν ο Γκάντσεφ αντικατέστησε τον Μπανταλόφσκι λόγω τραυματισμού. Στο 41’, ο Μιγκέλ Παλάνκα είχε ένα καλό φαλτσαριστό σουτ λίγο άουτ από την εστία του Στρατηλάτη. Ένα λεπτό αργότερα, ο Καμαρά είχε ένα σουτ άουτ από καλή θέση πλάγια μέσα στην περιοχή από κάθετη του Ντουγκλάο. Έτσι, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια στο ισόπαλο 0-0.

Η επανάληψη άρχισε σε αργό ρυθμό. Στο πρώτο δεκάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου, δεν δημιουργήθηκαν ευκαιρίες από τις δύο ομάδες. Στο 53’, ο Καμαρά πέτυχε γκολ που ακυρώθηκε ως οφσάιντ από τον βοηθό. Στην επαναληπτική προβολή της φάσης, φάνηκε πως ο επιθετικός της Ανόρθωσης ήταν οριακά μπροστά από τον τελευταίο αμυντικό της Αλκής. Μέσα σε ένα λεπτό, η ομάδα της Αλκής είχε διπλή ευκαιρία με σουτ του Βασίλεφ και κεφαλιά του Τριμπό άουτ από το κόρνερ του Τιγκρουτζιά. Όσο περνούσε ο χρόνος, το παιχνίδι γινόταν πιο γρήγορο σε ρυθμό, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν το γκολ. Στο 75’, ο Αντρέ Άλβες είχε ένα σουτ εκτός περιοχής άουτ ενώ δύο λεπτά αργότερα την ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Σισέ. Η Ανόρθωση ενέτεινε την πίεση της στα τελευταία λεπτά και κατάφερε να λύσει τον «γόρδιο δεσμό» στο 87’. Ο Ντάνιελ Πράνιτς έκανε το γύρισμα, η μπάλα χτύπησε στον Στρατηλάτη και κατέληξε στα δίκτυα.

Έτσι, η Ανόρθωση πήρε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα πολύ δύσκολα. Από την άλλη η Αλκή κρατά την πολύ καλή της προσπάθεια.

Οι συνθέσεις:

Αλκή :  Στρατηλάτης, Πάρπας (46' Ιτούα), Φραγκέσκου, Ντουβεντρού, Σεμέδο, Χαρής, Τιγκρουτζιά(82' Χαραλάμπους), Βασίλεφ, Πιεράτσι, Μπιλάλ (46' Τριμπό), Ντιακιτέ

Ανόρθωση: Αρούς, Μπανταλόφσκι (30' Γκάντσεφ), Πράνιτς, Σίλντενφελντ, Ντουγκλάο, Βίκτορ, Σιβού, Ράγιος, Παλάνκα (66' Άλβες), Σισέ (86' Αμπντουλάγιεφ), Καμαρά