Επιτέλους... άσος

Μια διόλου τιμητική παράδοση γκρέμισε η Ανόρθωση με την Σαββατιάτικη επικράτησή της επί της Ομόνοιας, με το... αγγλικό σκορ 4-3. Οι τέσσερις διαφορετικοί σκόρερς της «Μεγάλης Κυρίας» βοήθησαν ώστε η ομάδα τους να πετύχει την πρώτη εντός έδρας νίκη επί των «πράσινων» από το 2007-2008 και την χρονιά εφαρμογής του πλάνου για τη δεύτερη φάση του πρωταθλήματος. Σε εννιά αναμετρήσεις, η Ανόρθωση είχε καταγράψει μόλις τρεις τιμητικές ισοπαλίες απέναντι στον... κακό της δαιμόνα και έξι ήττες με αποτέλεσμα την... καζούρα μεταξύ οπαδών.

Αν το στατιστικό γενικευτεί και για τους εκτός έδρας αγώνες της Ανόρθωσης απέναντι στην Ομόνοια στα playoffs, τότε τα δεδομένα δεν βελτιώνονται. Μάλιστα επί συνόλου 19 αναμετρήσεων, οι «κυανόλευκοι» κατέγραψαν μόλις μια νίκη και συγκεκριμένα το διπλό της διετίας 2011-2012 και συγκεκριμένα στις 21 Απριλίου 2012 με δράστες τους Βραζιλιάνους Μαρκίνιος και Ρονκάτο. Μάλιστα το νικητήριο γκολ ήρθε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων και ενώ προηγούμενως η τότε ομάδα του Ρόνι Λέβι είχε μείνει με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Λαβόρδε.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Τελευταία Ενημέρωση