Ο Καφού δεν παραδόθηκε

Έξι χρόνια συμπληρώνονται από την ημέρα που η Ανόρθωση γνώρισε τον αποκλεισμό από τον τέταρτο προκριματικό γύρο του Europa League, υστερώντας απέναντι στην ΤΣΚΑ Μόσχας. Στην πορεία εκείνη που κράτησε τέσσερις γύρους, η «Μεγάλη Κυρία» με τον Γκιγίερμε Όγιος στο τιμόνι, απέκλεισε κατά σειρά Μπάνατς Αρμενίας, Σίμπενικ Κροατίας και Σερκλ Μπριζ Βελγίου πριν βρει μπροστά της την ομάδα του στρατού.

Στον πρώτο αγώνα που έγινε στη Μόσχα οι Ρώσοι επιβεβαίωσαν τον τίτλο του φαβορί, επικρατώντας με το ευρύ 4-0, σκορπίζοντας τις όποιες ελπίδες των «κυανολεύκων» για πρόκριση. Μια εβδομάδα περίπου αργότερα, οι ποδοσφαιριστές της Ανόρθωσης δεν έπεσαν αμάχητοι και με γκολ του Αρλίντο Σεμέδο Καφού στο 76o λεπτό, έφτασαν μια ανάσα από μια ιστορική νίκη. Δύο κακές εκτιμήσεις του Μάτους Κόζατσικ μεταξύ 85ου και 89ου λεπτού έφεραν τα πάνω-κάτω με την ομάδα του στρατού να περνά με δεύτερη νίκη απέναντι στους «κυανόλεκους».

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Τελευταία Ενημέρωση