Ανόρθωση-ΑΠΟΕΛ 0-3: Απόλυτος αιφνιδιασμός και ντεμαράζ τίτλου

Η Ελληνική Τράπεζα και το 24sports μαζί στο Κυπριακό Ποδόσφαιρο

Σκοράροντας μόλις στο 14ο δευτερόλεπτο της αναμέτρησης, ο ΑΠΟΕΛ έφτασε στον απόλυτο αιφνιδιασμό απέναντι σε μια Ανόρθωση που δυσκολεύτηκε πάρα πολύ να ανακάμψει. Η ταχύτατη τριάδα των Ζαχίντ, Εμπεσίλιο και Σαλάι πίσω από τον Ποτέ δημιούργησε πολλούς μπελάδες στην εστία του Αρούς με δύο εξ αυτών να χρίζονται σκόρερς. Σημαντική κρίνεται η φάση του 78ου λεπτό όταν ο Πέρες σταμάτησε την εκτέλεση πέναλτι του Βίκτορ, μη επιτρέποντας στον Βραζιλιάνο να μειώσει προσωρινά σε 1-2. Έτσι το αήττητο των «κυανόλευκων» έσπασε γεγονός που έφερε την οπισθοχώρηση στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, την ίδια στιγμή που ο ΑΠΟΕΛ μείωσε την απόσταση στο τρίποντο με δύο παιχνίδια στο χέρι

Πρώτο ημίχρονο

Τον απόλυτο αιφινιδιάσμο πέτυχε ο ΑΠΟΕΛ καθώς μόλις στο 14ο δευτερόλεπτο της αναμέτρησης, έφτασε στο ζητούμενο με τον Ποτέ να πλασάρει εύστοχα τον Αρούς για το 0-1. Οι γηπεδούχοι έδειξαν αιφνιδιασμένοι από την εξέλιξη της αναμέτρησης, με τους φιλοξενούμενους να φέρνουν το παιχνίδι στα μέτρα τους μιας και αμύνθηκαν υποδειγματικά, όντας ταυτόχρονα επικίνδυνοι στην αντεπίθεση με τους γρήγορους Σαλάι και Ζαχίντ. Στο 9ο λεπτό ο Λάγο σημάδεψε τον Σαλάι στην περιοχή ωστόσο ο Αρτυματάς ανέκοψε, ενώ ένα φάουλ του Ράγιο τρία λεπτά αργότερα απομακρύνθηκε από τον Μερκή.

Στο 16ο λεπτό ο Σαλάι έκανε τον ελιγμό από αριστερά ωστόσο η μπαλιά του κατέληξε στην αγκαλιά του Αρούς, με την Ανόρθωση να βλέπει δύο επισκέψεις της στην αντίπαλη περιοχή στο 22ο και 24ο λεπτό να σταματούν ορθά με υπόδειξη οφσάιντ. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα ο Σάλαι έκανε το ξεπέταγμα από αριστερά και το γύρισμα στο σημείο του πέναλτι εκεί όπου ο Ντουγκλάο με καθοριστική παρέμβαση στέρησε από τον Ποτέ το τετ-α-τετ. Πέντε λεπτά αργότερα η Ανόρθωση έφτιαξε την πρώτη (!) αξιόλογή της φάσης όταν ο Ράγιο σημάδεψε τον Αμπντουλάγιεφ εντός περιοχής με τον Αζέρο να μην μπορεί να βρει στόχο.

Στο 37ο λεπτό ο Σόουζα έπαιξε μπάλα με το χέρι με τον διαιτητή να υποδεικνύει παράβαση εκτός περιοχής, ενώ πέντα λεπτά αργότερα ο Γκάντσεφ με μακρινό σουτ βρήκε τον Πέρες σε ετοιμότητα.

Δεύτερο ημίχρονο

Ο Σαλάι έμεινε στα αποδυτηρία με τον Γιώργο Δώνη να επιστρατεύει τον Αλωνεύτη, με τους γηπεδούχους να παρουσιάζονται πιο απαιτητικοί και να απειλούν στο 47ο λεπτό με μια μπαλιά του Πράνιτς την οποίαν ανέκοψε ο Μερκής. Μια εκτέλεση φάουλ του Ζαχίντ δύο λεπτά αργότερα δεν είχε αποδέκτη στην αντίπαλη περιοχή, με τον Αλωνεύτη στο 56ο λεπτό να βρίσκεται φάτσα με το γκολ ωστόσο ο Αρτυματάς με προβολή σταμάτησε το πλασέ πάνω στην τελική γραμμή. Δύο λεπτά αργότερα ο νεαρός Κύπριος αμυντικός έκανε κακή εκτίμηση της φάσης δίνοντας την ευκαιρία στον Εμπεσίλιο να κάνει το 0-2 με εξ επαφής κεφαλιά.

Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα ο Ποτέ νίκησε στο τετ-α-τετ τον Αρούς ωστόσο υποδείχθηκε λανθασμένα σε θέση οφσάιντ, με τους γηπεδούχους να μοιάζουν αιφνιδιασμένοι για δεύτερη φορά στον αγώνα. Στο 62ο λεπτό ο Καμαρά αντικατέστησε τον αρνητικό Καλό, με την Ανόρθωση να απειλεί, ανεπιτυχώς, με μακρινό σουτ του Βίκτορ τρία λεπτά αργότερα.

Στο 74ο λεπτό ο Καμαρά έσπρωξε την ομάδα του στην αντεπίθεση με τον Ράγιο να υστερεί στην τελική πάσα, με το Αφρικανό επιθετικό να κερδίζει στο 76ο λεπτό πέναλτι σε ανατροπή του από τον Καρλάο. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Βίκτορ ο οποίος είδε τον Πέρες να πέφτει σωστά στη δεξιά του γωνιά και να κρατά το μηδέν παθητικό.

Στο 85ο λεπτό ο νεοεισελθόντας Ντε Καμάργκο νίκησε στον αέρα τον Ντουγκλάο κάνοντας το 0-3, με τους πρωταθλητές να διαχειρίζοντα ιδανικά τα υπέρ τους δεδομένα και να φτάνουν σε μια σημαντική νίκη που επιβεβαίωνει την διατήρησή τους σε τροχιά τίτλου.

Ανόρθωση (Ρ. Λέβι): Αρούς, Πράνιτς, Σιβού, Αρτυματάς, Ντουγκλάο, Βίκτορ, Γκάντσεφ (85' Πηλέας), Ράγιο, Καλό (62' Καμαρά), Αμπντουλάγιεφ, Σισέ (72' Άλβες)

ΑΠΟΕΛ (Γ. Δώνης): Πέρες, Λάγο, Εμπεσίλιο (87' Φαρίας), Ποτέ (84' Ντε Καμάργκο), Ζαχίντ, Σαλάι (46' Αλωνεύτης), Μοράις, Βούρος, Μερκής, Καρλάο, Σόουζα

Σκόρερ: 1' Ποτέ, 58' Εμπεσίλιο, 85' Ντε Καμάργκο

Κίτρινες κάρτες: Γκάντσεφ (3η), Βίκτορ (3η)/Σόουζα, Μοράις

Το φιλμ του αγώνα:

93'Τέλος του αγώνα ο οποίος ήταν μια προσφορά της Ελληνικής Τράπεζας

89'Κυριάκος Τοφή: 3 λεπτά καθυστέρησης

87'Εμπεσίλιο εκτός, Φαρίας εντός

86'ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ! Με κεφαλιά ο Ντε Καμάργκο κάνει το 0-3 και τελειώνει το παιχνίδι!

85'Γκάντσεφ εκτός, Πηλέας εντός

84'Ποτέ εκτός, Ντε Καμάργκο εντός

83'Κάθετη πάσα του Εμπεσίλιο προς τον Αλωνεύτη με τον Αρούς να μπλοκάρει

81'Κυριάκος Τοφή: Χάνουν μεγάλη ευκαιρία να επιστρέψουν στο ντέρμπι οι γηπεδούχοι

79'Εκτελεί το πέναλτι ο Βίκτορ αλλά ο Πέρες πέφτει στη δεξιά γωνιά και κρατά το μηδέν παθητικό

77'Κυριάκος Τοφή: Δείχνει να έχει κτυπήσει σοβαρά ο Βραζιλιάνος αμυντικός

76'Πέναλτι για την Ανόρθωση σε ανατροπή του Καμαρά από τον Καρλάο

74'Ο Καμαρά σημαδεύει τον Ράγιο στο αριστερό άκρο αλλά το γύρισμα του Ισπανού είναι άστοχο

72'Σισέ εκτός, Άλβες εντός

70'Κίτρινη κάρτα στον Βίκτορ

65'Σουτ του Βίκτορ εκτός περιοχής με τον Καρλάο να παραχωρεί κόρνερ με υπερένταση

63'Κάθετη πάσα του Ζαχίντ προς τον Ποτέ με τον Ντουγκλάο να τον ανακόπτει

62'Καλό εκτός, Καμαρά εντός

60'Ο Ποτέ σκοράρει ωστόσο υποδεικνύεται λανθασμένα σε θέση οφσάιντ

58'ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ! Ο Μοράις σπρώχνει την ομάδα του στην αντεπίθεση με τον Εμπεσίλιο στην εξέλιξη της φάσης να κάνει το 0-2 με κεφαλιά!

56'Κίτρινη στον Μοράις

56'Πλασέ του Αλωνεύτη σε κενή εστία με τον Αρτυματά να πραγματοποιεί καταπληκτικό κόψιμο

55'Πλαγιοκόπηση του Σιβού από δεξιά ο οποίος ανακόπτεται λανθασμένα ως οφσάιντ

54'Καθοριστική παρέμβαση του Μερκή σε μπαλιά του Πράνιτς από δεξιά

52'Εκτέλεση φάουλ του Ράγιο με τον Πέρες να μπλοκάρει σταθερά

51'Κυριάκος Τοφή: Παρατηρήσεις προς τον Γιώργο Δώνη από τον Λεόντιο Τράττο για διαμαρτυρίες

49'Εκτέλεση φάουλ του Ζαχίντ με τον Καρλάο να μην μπορεί να την αξιοποιήσει τοποθετημένος στο δεύτερο δοκάρι

47'Μπαλιά του Πράνιτς με τον Μερκή να ανακόπτει προ του Σισέ

46'Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου

46'Σαλάι εκτός, Αλωνεύτης εντός

45'Τέλος του πρώτου ημιχρόνου το οποίο ήταν μια προσφορά της Ελληνικής Τράπεζας

44'Σειρά του Ράγιο να εκτελέσει φάουλ με τον Σιβού να παραχωρεί επιθετικό φάουλ στον Πέρες

44'Κυριάκος Τοφή: 1 λεπτό καθυστέρησης

43' Εκτέλεση φάουλ του Ζαχίντ με τον Αρούς να μπλοκάρει προ του Μερκή

42'Σουτ του Γκάντσεφ εκτός περιοχής με τον Πέρες να μπλοκάρει σταθερά

41'Ξεχύνεται στην αντεπίθεση ο Λάγο ωστόσο πριν στοχεύει τον Ποτέ τον σταματά ο Σιβού

40'Σέντρα του Ράγιο με στόχο τον Καλό ο οποίος θα υποπέσει σε επιθετικό φάουλ στον Μερκή

38'Κίτρινη στον Γκάντσεφ

37'Ο Σόουζα πέφτοντας πήρε τη μπάλα μετα χέρια με τον διαιτητή να υποδεικνύει παράβαση εκτός περιοχής

35'Ωραία υποδοχή της μπάλας από Αμπντουλάγιεφ μέσα στην περιοχή αλλά κακό τελείωμα της φάσης

34'Ατομική ενέργεια του Καλό και πέσιμο στην περιοχή με τον διαιτητή να αφήνει την ομαλή εξέλιξη της αναμέτρησης

33'Κυριάκος Τοφή: Χωρίς τελική προσπάθεια οι γηπεδούχοι οι οποίοι δείχνουν βραχυκυκλωμένοι στο κομμάτι της ανάπτυξης

31'Ο Σαλάι σερβίρει στον Ποτέ ο οποίος όμως δεν μπορεί να εκδηλώσει τελική προσπάθεια μετά από παρέμβαση του Ντουγκλάο

30'Κυριάκος Τοφή: Στο 58% η κατοχή για την Ανόρθωση ωστόσο δεν είναι ουσιαστική

27'Ελιγμός του Αμπντουλάγιεφ από δεξιά ωστόσο η προσπάθειά του σταματά στο σώμα του Λάγο

26'Κυριάκος Τοφή: Ο Σίλντενφελντ φαίνεται να λείπει περισσότερα οργανωτικά παρά αμυντικά για τους γηπεδούχους με τον Ντουγκλάο να μην έχει καθαρό μυαλό

24'Εκτέλεση φάουλ του Ζαχίντ με τον Σαλάι αφύλακτο στο δεύτερο δοκάρι να μην μπορεί να κρατήσει τη μπάλα εντός αγωνιστικού χώρου

22'Ο Σαλάι δοκιμάζει ανεπιτυχώς το πόδι του από τα 20 μέτρα

21'Ο Βίκτορ σημαδεύει τον Σισέ στο σημείο του πέναλτι ωστόσο ο Ιβοριανός είναι σε θέση οφσάιντ

19'Εκτέλεση φάουλ του Ράγιο με τον Ντουγκλάο να βρίσκεται σε θέση οφσάιντ

18'Κυριάκος Τοφή: Παρατηρείται μαζική είσοδος φίλων του ΑΠΟΕΛ στο πέταλο που τους αναλογεί

16'Σέντρα-σουτ του Σαλάι από αριστερά με τον Αρούς να μπλοκάρει σταθερά

15'Σουτ του Αμπντουλάγιεφ εκτός περιοχής που σταματά στο σώμα του Λάγο

14'Κυριάκος Τοφή: Έχει φέρει το παιχνίδι στα μέτρα του ο ΑΠΟΕΛ ο οποίος αμύνεται υποδειγματικά και έχει μια ταχύτατη γραμμή κρούσης

12'Ο Ράγιο εκτελεί φάουλ με τον Μερκή να απομακρύνει μπάλα και κίνδυνο

11'Κίτρινη κάρτα στον Σόουζα

10'Σέντρα του Βούρο και εντυπωσιακό ανάποδο του Σάλαι το οποίο όμως είναι απελπιστικά άστοχο

9'Κάθετη πάσα του Λάγο προς τον Σάλαι με τον Αρτυματά να τον ανακόπτει με προβολή

7'Κυριάκος Τοφή: Προσπαθεί να ορθοποδήσει η Ανόρθωση προσπαθώντας να αναπτυχθεί από αριστερά με Πράνιτς και Καλό

5'Μπαλιά του Πράνιτς στο κενό χώρο με τον Βούρο να ανακόπτει πριν η μπάλα φτάσει στον Καλό

3'Κυριάκος Τοφή: Τον απόλυτο αιφνιδιασμό πετυχαίνουν οι πρωταθλητές με τους γηπεδούχους να ψάχνονται

1'ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ! Στο 14ο δευτερόλεπτο ο Ποτέ με πλασέ μέσα από την περιοχή κάνει το 0-1!

0'Σέντρα του αγώνα που είναι μια προσφορά της Ελληνικής Τράπεζας

-4'Ντουγκλάο και Αρτυματάς θα αγωνιστούν για δεύτερη φορά μαζί φέτος μετά τον αγώνα κυπέλλου με την Ξυλοτύμπου

-7'Κυριάκος Τοφή: Στον πρώτο γύρο η Ανόρθωση επικράτησε με 0-1 στο ΓΣΠ με γκολ του Ζοάο Βίκτορ

-10'Οι πρωταθλητές συνεχίζουν την δική τους αντεπίθεση επικρατώντας της Νέας Σαλαμίνας με 2-1 στο ΓΣΠ και μάλιστα με ανατροπή

-13'Η Ανόρθωση βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας προερχόμενη από το διπλό στο Τσίρειο με 0-2 επί του Άρη

-16'Κυριάκος Τοφή: Ομαλή η προσέλευση των φίλων των δύο ομάδων στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» με ισχυρή αστυνομική δύναμη να την εποπτεύει

-19'Στον πάγκο μένει ο Αλωνευτής με τους Εμπεσίλιο, Σαλάι και Ζαχίντ να συνθέτουν μια ευέλικτη τριάδα πίσω από τον Ποτέ

22'Άλβες και Καμαρά έμειναν στον πάγκο με τον Ρόνι Λέβι να χρίζει ως επιθετικό κορυφής τον Σεκού Σισέ

-25'Κυριάκος Τοφή: Λιγότερα από 100 εισιτήρια χωρίζουν τον αγώνα από ένα εντυπωσιακό sold out καθότι το παιχνίδι διεξάγεται σε εργάσιμη ημέρα

-28'Ο Γιώργος Δώνη θα στηριχθεί επίσης στους Κουτίνιο, Εφραίμ, Ντε Καμάργκο, Μπερτόλιο, Αλεξάνδρου, Ορ, Αντωνίου, Φαρίας, Μαρκή, Άδωνη και Αλωνεύτη

-31'Εναλλακτικές επιλογές για τον Ρόνι Λέβι αποτελούν οι Δημητρίου, Άλβες, Μπανταλόφσκι, Πηλέας, Καμαρά, Οικονομίδης, Χατζηπασχάλης και Ματθαίου

-34'Κυριάκος Τοφή: Πατούν χορτάρι για πρώτη φορά οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων με αποθέωση για τους μεν και αποδοκιμασίες για τους δε

-37'ΑΠΟΕΛ: Πέρες, Λάγο, Εμπεσίλιο, Ποτέ, Ζαχίντ, Σαλάι, Μοράις, Βούρος, Μερκής, Καρλάο, Σόουζα

-40'ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Αρούς, Πράνιτς, Σιβού, Αρτυματάς, Ντουγκλάο, Βίκτορ, Γκάντσεφ, Ράγιο, Καλό, Αμπντουλάγιεφ, Σισέ