Πάφος FC-Αλκή Ορόκλινη 0-1: Διπλό δια ποδός Σπόλιαριτς

Η ομάδα του Κώστα Σακκά ξεκόλλησε από τον πάτο της βαθμολογίας

Το πρώτο τρίποντο της σεζόν πανηγύρισε η Αλκή Ορόκλινη η οποία εκμεταλλεύτηκε την πίεση που υπήρχε στο αντίπαλο στρατόπεδο, κρατώντας την εστία της ανέπαφη και σκοράροντας με τον Σπόλιαριτς στο 41ο λεπτό. Παρά το γεγονός ότι χρειάστηκε να αγωνιστεί με παίκτη λιγότερα στα τελευταία δεκαπέντε λεπτά της αναμέτρησης, οι φιλοξενούμενοι είχαν την ψυχραιμία και την ηρεμία να υπερασπιστούν το υπέρ τους σκορ και να ξεκολλήσουν από τον πάτο της βαθμολογίας. Το ντεμπούτο του Κροάτη Κόπιτς δεν έγινε με τον ιδανικό τρόπο και αντιθέτως η Πάφος FC παραμένει στην τελευταία θέση, βυθιζόμενη σε ακόμη μεγαλύτερο προβληματισμό.

ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με συντηρητική τακτική προσέγγισαν τα πρώτα στάδια της αναμέτρησης οι δύο μονομάχοι με την Αλκή Ορόκλινη να απειλεί πρώτη στο 11ο λεπτό με τον Φλόρες να μη μπορεί να νικήσει τον Μολ με σουτ εκτός περιοχής. Εφτά λεπτά αργότερα ήταν σειρά του Ηλία να δοκιμάσει τα αντανακλαστικά του τερματοφύλακα των γηπεδούχων, οι οποίοι έφτιαξαν την πρώτη τους προϋπόθεση στο 20ο λεπτό με το πλασέ του Νέμετς στην κίνηση να είναι άστοχο.

Στο 29ο λεπτό ο Σταύρου σημάδεψε τον Ηλία με μπαλιά από το αριστερό άκρο ωστόσο ο τελευταίος δεν μπόρεσε να σπρώξει τη μπάλα στα δίκτυα, ενώ έξι λεπτά αργότερα ο δραστήριος Καντάτσια είδε το σουτ του να σταματά σε σώμα αμυντικού. Στο 41ο λεπτό η ομάδα της Ορόκλινης έφτασε στο ζητούμενο με τον Σπόλιαριτς να κάνει το 0-1 με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Η αντίδραση της Πάφος FC ήταν άμεση αλλά όχι ικανή να φέρει την ισοφάριση πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, καθώς η κεφαλιά του Κουλς στο 43ο λεπτό ανάγκασε τον Πάρντο να παραχωρήσει κόρνερ.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με αβίαστο λάθος του Πάρντο έφτασε κοντά στην ισοφάριση η γηπεδούχος ομάδας καθώς στο 48ο λεπτό ο Φόλπρεχτ δεν μπόρεσε να σκοράρει με τον αντίπαλο τερματοφύλακα εξουδετερωμένο. Δύο λεπτά αργότερα ο Νέμετς απείλησε ανεπιτυχώς με το κεφάλι, ενώ ο Σλοβάκος διεθνής επιθετικός δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει μεταβίβαση του Σιρόκ στο 56ο λεπτό μη μπορώντας απλά να σπρώξει τη μπάλα στα αντίπαλα δίκτυα.

Στο 63ο λεπτό ο Σταύρου σημάδεψε τον Ηλία στη μεγάλη περιοχή των γηπεδούχων ωστόσο ο Ζάντερ απομάκρυνε με το κεφάλι, με τον προπονητή της Πάφου FC να εξαντλεί τις αλλαγές του από το 72ο λεπτό επιστρατεύοντας Ανγκούλο, Λοράν και Πολίτσι. Τρία λεπτά αργότερα οι αριθμητικές ισορροπίες διαφοροποιήθηκαν με τον Κυπριανού να σταματά την προσπάθεια του Λοράν να εκδηλώσει αντεπίθεση, αντικρίζοντας τη δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας την Αλκή Ορόκλινη με παίκτη λιγότερο.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν με κινητήριους μοχλούς τους Ανγκούλο και Πολίτσι με τον τελευταίο στο 86ο λεπτό να σημαδεύει τον Ράσιτς ο οποίος δεν κατάφερε να νικήσει τον Πάρντο με κοντινή κεφαλιά. Δύο κεφαλιές του Νέμετς δεν βρήκαν στόχο κατά τη διάρκεια της πεντάλεπτης καθυστέρησης με την Αλκή Ορόκλινη να κατακτά το πρώτο τρίποντο της σεζόν.

ΔΙΑΚΡΙΘΗΚΕ

Από τη στιγμή που ένα γκολ χώρισε τις δύο ομάδες, ο Ματίας Σπόλιαριτς ξεχώρισε μιας και ήταν αυτός που νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 41ο λεπτό. Το άστρο του 21χρονου μέσου ο οποίος αγωνίζεται ως δανεικός από τον Απόλλωνα στην Αλκή Ορόκλινη, έλαμψε, χαρίζοντας στην ομάδα του Κώστα Σακκά το πρώτο τρίποντο της σεζόν.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΕ

Κατώτερος των περιστάσεων και ανύμπορος να βοηθήσει την ομάδα του στο δημιουργικό κομμάτι παρουσιάστηκε ο Φεντερίκο Ράσιτς. Ο 26χρονος Αργεντινός επιθετικός με προϋπηρεσία στη Γιμνάσια Λα Πλάτα και την Άρσεναλ Τουλάν, άφησε αρκετές προσπάθειες ημιτελείς και ακόμα και το γεγονός ότι δεν αποτέλεσε μια από τις τρεις αλλαγές της Πάφος FC, αποτελεί έκπληξη.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Ο χαμηλός ρυθμός του παιχνιδιού στο πρώτο ημίχρονο δεν έβαλε δύσκολα στον Δημήτρη Μασία ο οποίος πραγματοποίησε την πρώτη του φετινή διαιτησία. Στο 75ο λεπτό χρέωσε, ορθά, με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Δημήτρη Κυπριανού ο οποίος ανέκοψε αντικανονικά την προσπάθεια αντίπαλου να εκδηλώσει αντεπίθεση.

Πάφος FC (Ζ. Κόπιτς): Μολ, Μπαγκάρντ, Χολτ, Σιρόκ, Ζάντερ, Φόλπρεχτ, Ζίβουλιτς (72' Πολίτσι), Κουλς (62' Λοράν), Ζαχαρίου (46' Ανγκούλο), Νέμετς, Ράσιτς

Αλκή Ορόκλινη (Κ. Σακκάς): Πάρντο, Σερφά, Σταύρου (80' Κωνσταντίνου), Καντάτσια, Μπελαμεϊρί (74' Σταρόκιν), Σπόλιαριτς, Χριστοφή, Ακόστα, Κυπριανού, Φλόρες, Ηλία (82' Κάρλος)

Διαιτητής: Δημήτρης Μασιάς

Κίτρινες κάρτες: Κουλς, Ανγκούλο, Ράσιτς/Χριστοφή, Μπελαμεϊρί

Κόκκινη κάρτα: Κυπριανού (2η κίτρινη)

Σκόρερς: 41' Σπόλιαριτς

Γήπεδο: Στέλιος Κυριακίδης

ΑΛΚΗ: Τελευταία Ενημέρωση