Αλκή-Πάφος 3-0: 3 στα 3 με…τριάρα η «Αθάνατη»(vid)

Σημαντική επιτυχία για την Αλκή κόντρα στην Πάφο

Εκπληκτική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο από την «Αθάνατη» που πανηγύρισε την νίκη επί της Πάφου με 3-0 και έκανε το 3 στα 3 στο β’ γκρουπ των πλέι άουτ, παίρνοντας σημαντικούς τρεις βαθμούς ενόψει συνέχειας. Η Αλκή πλέον φιγουράρει στην 3η θέση του δευτέρου γκρουπ με 32 βαθμούς. Οι σκόρερ για την Αλκή ο Ντιακιτέ στο 43’, Μπιλάλ στο 48’ και Μαλφλουρί στο 61’. Απογοήτευσε η Πάφος και παρέμεινε στους 29 βαθμούς.

Ο αγώνας:

Α’ ημίχρονο:

Αρκετά υποτονικό πρώτο 10λεπτο με αρνητικά μαντάτα για την Αλκή και τον Ιτούα που υπέστη θλάση μόλις στο 3’ και έγινε αναγκαστική αλλαγή στο 6’. Στο 11’ έγινε η πρώτη και μάλιστα τεράστια ευκαιρία για την Αλκή! Ο Τιγκρουτζιά έκανε το γύρισμα και ο Ντιακιτέ από πολύ καλή θέση έστειλε την μπάλα μόλις δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κόπριβετς.

Στα επόμενα λεπτά η Αλκή έδειξε να πατά καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και να πιέζει ψηλά την Πάφο. Αντίστοιχα, η ομάδα του Πρέσλι δυσκολευόταν να φτιάξει κάποια φάση και φαινόταν να έχει εγκλωβιστεί στα αμυντικά της καθήκοντα. Στο 27’ η Πάφος απάντησε με πολύ μεγάλη ευκαιρία να χάνεται, με κεφαλιά του Σικόρσκι έπειτα από μπαλιά ακριβείας του Φυλακτού. Η μπάλα έφυγε μόλις δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Πάρντο.

Στο 36’ ο Μπρουλς έπιασε ένα δυνατό σουτ με το αριστερό, δύσκολα ο Πάρντο σε κόρνερ. Στο 37’ καταγράφηκε ένα σουτ από τον Μπιλάλ που επέφερε ένα κόρνερ για την Αλκή. Στο 40’ χάθηκε πολύ καλή φάση για την Πάφο. Ο Σικόρσκι επιχείρησε να κάνει ένα δύσκολο σουτ μέσα στην περιοχή, κόντραρε η μπάλα και έφτασε τον Φυλακτού που σούταρε και πήρε κόρνερ. Στο 43’ η Αλκή θα καταφέρει να προηγηθεί στο σκορ με 1-0 και να πάει στα αποδυτήρια μ’ αυτό, με την κεφαλιά του Ντιακιτέ.

Β΄Ημίχρονο:

Με γκολ από τα αποδυτήρια μπήκε στην επανέναρξη η Αλκή με τον Μπιλάλ στο 48’. Ένα απίθανο γκολ σε δημιουργία που χάθηκε η μπάλα από τους παίκτες της «Αθάνατης», η πανέμορφη ενέργεια Ντουβεντρού και εν τέλει με το υπέροχο τελείωμα του Μπιλάλ για το 2-0. Σαφώς, αντίθετα συναισθήματα για την ομάδα της Πάφου που δέχθηκε την ψυχρολουσία στο γρήγορο γκολ της Αλκής.

Η Αλκή έξανε πολύ δυναμικό μπάσιμο στο δεύτερο μέρος και έχασε καλή φάση στο 51’ αλλά και στο 52’, όταν ο Φαμπρίσιο έκανε ένα σουτ, αλλά ο Κομπανί έσωσε και απομάκρυνε. Στο 60’ καταγράφηκε ένα εξαιρετικό σουτ από τον Φαμπρίτσιο, ο Κόπριβετς πραγματοποίησε μεγάλη απόκρουση.

Στο 61’ ήρθε και το 3-0 με τον Μαλφλουρί σε κενή εστία μετά την πάσα του Μπιλάλ. Στα εναπομείναντα λεπτά η Αλκή διαχειρίστηκε το υπέρ της προβάδισμα και κατάφερε να φύγει με ευρεία και σπουδαία νίκη από το «Αμμόχωστος».

Κοουτσάρισμα:

Δαμιανού (Αλκή): Ο Δαμιανού ξεκίνησε την ομάδα του με ένα σχήμα 4-2-3-1, ωστόσο η ατυχία έδωσε… ραντεβού με τον Ιτούα. Ο Γάλλος στόπερ, μόλις στο 3’ υπέστη θλάση και έγινε αναγκαστική αλλαγή από τον Λοϊζίδη στο 6’. Η Αλκή επιτιθόταν και δημιουργούσε στο πρώτο μέρος κυρίως από το δεξί άκρο της επίθεσης και γινόταν αρκετά απειλητική. Τελικά βρήκε τον τρόπο από στημένο να ανοίξει το σκορ στο 43’ με τον Ντιακιτέ, ενώ στο δεύτερο μέρος έκανε πάρτι διευρύνοντας και το δείχτη του σκορ στο 3-0. Δεύτερο πρόβλημα προέκυψε για τον Δαμιανού με τον Μπιλάλ να γίνεται δεύτερη αναγκαστική αλλαγή στο 73’ από τον Ρούγκα.

Πρέσλι (Πάφος): Ο Πρέσλι ξεκίνησε με ένα σχηματισμό 4-4-2, αρκετά νωθρά στα πρώτα λεπτά. Στη συνέχεια ανέβασαν στροφές παίκτες κλειδιά όπως ο Μπρουλς που είναι πολύ βοηθητικός στο δημιουργικό κομμάτι. Στο δεύτερο μέρος η Πάφος δέχθηκε την ψυχρολουσία με το γρήγορο δεύτερο γκολ της Αλκής μόλις στο 48’ από τον Μπιλάλ. Ο τεχνικός της ομάδας έκανε αυτομάτως το σύστημά του πιο επιθετικό αποσύροντας Μοστέφα και ρίχνοντας μέσα Ρόγκουλιτς, κάτι που εκ του αποτελέσματος φάνηκε ότι δεν του βγήκε αφού η ομάδα του δεν κατάφερε να μπει στον αγώνα και έχασε με 3-0. Ένα γενικότερο σχόλιο θα ήταν ότι η Πάφος έπαιζε ανορθόδοξο ποδόσφαιρο και δεν κατάφερε να απειλήσει.

Διακριθέντες:

Αλκή: Πολύ καλό αγώνα πραγματοποίησε ο Ντουβεντρού που έδωσε δυο ασίστς στον αγώνα στο 1ο και στο 2ο γκολ.

Πάφος: Από την Πάφο ξεχώρισε η προσπάθεια του Σικόρσκι, αλλά γενικώς η ομάδα του Πρέσλι ήταν μουδιασμένη στον αγώνα.

Απογοήτευσαν:

Αλκή: Απογοήτευσε ο γρήγορος τραυματισμός του Ιτούα που έφερε την αναγκαστική αλλαγή μόλις στο 6’ και άλλαξε τα όποια πλάνα είχε ο Δαμιανού. Πάρα πολύ καλή παρουσία στο δεύτερο μέρος για την Αλκή, οπότε κανείς δεν υστέρησε.

Πάφος: Ο Μπρούλς στα αρχικά λεπτά ήταν εντελώς εκτός παιχνιδιού, δεν έχει πάρει πάνω του επιθετικές προσπάθειες κάτι που στη συνέχεια διόρθωσε και βοήθησε την ομάδα της Πάφου τόσο στην ανάπτυξη, όσο και στην επίθεση, όχι για πολύ όμως. Ο Μπεριγκό ήταν επίσης απογοητευτικός σήμερα αφού δεν τροφοδοτήθηκε σωστά σε καμιά περίπτωση.