Αλκή - Πάφος 3-3: Μοιρασία στις καθυστερήσεις (vid)

Το γκολ του Φλώρες στις καθυστερήσεις έδωσε από ένα βαθμό στις δυο ομάδες

Σε έναν χορταστικό από γκολ αγώνα και αρκετά νεύρα από τις δυο ομάδες Αλκή και Πάφος εξήλθαν ισόπαλες 3-3 στο N.Papas Group Αμμόχωστος Επισροφή. Οι φιλοξενόυμενοι προηγήθηκαν στο σκορ στο 32΄ με το ωραίο πλασέ του Ανγκούλο εντός περιοχής, ενώ οι γηπεδούχοι με δυο γκολ του Σπόλιαριτς στο 36΄ και στο 40΄ έκαναν την ανατροπή. Η Πάφος αντέδρασε και στο 45΄ ο Καρώ πήρε τη κεφαλιά και ισοφάρισε σε 2-2 πριν πάνε στα αποδυτήρια οι δυο ομάδες. Μάλιστα η Πάφος πήρε εκ νέου προβάδισμα στο σκορ με το κοντινό πλασέ του Κουλς στο 76΄ αλλά η Αλκή είπε την τελευταία λέξη στο ματς. Στο 95΄ ο Φλόρες με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Ο αγώνας:

Α΄ Ημίχρονο: Το πρώτο σουτ στο ματς έγινε στο 2΄ από τον Πάβελ αλλά κατέληξε στα χέρια του Πάρντο. Στο 18΄ η Πάφος σέντραρε στην περιοχή της Αλκής, η μπάλα έσκασε μπροστά από το τέρμα, αλλά ο Πάρντο ήταν σε ετοιμότητα και απέκρουσε πλάγια. Στο 26΄ είχαμε δοκάρι για την Αλκή, όταν έπειτα από γύρισμα στη περιοχή, ο Φλόρες πήρε τη κεφαλιά βρίσκοντας την αριστερή κάθετη δοκό του Μολ. Στο 32΄ η Πάφος άνοιξε το σκορ. Οι ποδοσφαιριστές των φιλοξενουμένων συνδυαστήκαν ωραία προτού ο Ανγκούλο με ωραίο πλασέ ψηλά στη γωνιά κάνει το 0-1. Στο 35΄ η Αλκή βρήκε καλή στιγμή όταν ο Ιβάν Κάρλος μπήκε στη περιοχή και έκανε το συρτό σουτ αλλά αυτό έφυγε λίγο έξω. Ένα λεπτό μετά η Αλκή βρήκε το δρόμο προς τα δίκτυα. Ο Σπόλιαριτς πήρε το ριμπάουτ μετά την απόκρουση του Μολ και με κοντινό πλασέ ισοφάρισε. Στο 40΄ η Αλκή αναπτύχθηκε γρήγορα δίνοντας στον Σπόλιαριτς ο οποίος εντός περιοχής πλάσαρε σωστά τον Μολ κάνοντας έτσι το 2-1. Στο 45΄ η Πάφος έφτασε στην ισοφάριση. Ο Καρώ πήρε τη κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι μετά από εκτέλεση φάουλ κοντά στη περιοχή και σκόραρε. Ένα λεπτό πριν τη λήξη του πρώτου μέρους ο Πάρντο μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια το δυνατό σουτ εκτός περιοχής που επιχειρήθηκε από τους φιλοξενούμενους.

Β΄ Ημίχρονο: Στο 48΄ ο Ράκελς πήγε σε ατομική ενέργεια από αριστερά επιχειρώνταςτο σουτ που κατέληξε στην αγκαλιά του Πάρντο. Στο 55΄ ο Πάρντο έκοψε δύσκολα το ευθύβολο δυνατό σουτ εκτός περιοχής που επιχείρησε ο Ζάντερ. Στο 61΄ ο Σταύρου σύγκλινε εντός περιοχής και έκανε το φαλτσαριστό σουτ που έδιωξε με γροθιές ο Μολ. Στο 72΄ η Πάφος είχε καλή φάση με τον Ράκελς που με ατομική ενέργεια βρήκε χώρο και έκανε το σουτ αλλά αυτό έφυγε εκτός εστίας. Στο 76ο λεπτό η Πάφος πήρε για δεύτερη φορά προβάδισμα στο σκορ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Κουλς έκανε το σουτ από πολύ κοντά και έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα. Στο 87 ο Σπόλιαριτς εκτέλεσε απευθείας το φάουλ αλλά ο Μολ με σπουδαία επέμβαση κράτησε το προβάδισμα για την ομάδα του. Την τελευταία λέξη στο ματς την κρατούσε ο Φλώρες ο οποίος στο 93΄ πήρε τη κεφαλιά έπειτα από πλάγια εκτέλεση φάουλ και έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα του Μολ.

Κοουτσάρισμα:

Σακκάς (Αλκή Ορόκλινη): Ευκαιρία να ξεφύγει από τις τελευταίες θέσεις είχε με νίκη στο σημερινό παιχνίδι η ομάδα της Λάρνακας αλλά το τελικό αποτέλεσμα και η εξέλιξη που πήρε το ματς σίγουρα δεν την αφήνει δυσαρεστημένη. Οι αλλαγές του προπονητή της Αλκής βοήθησαν στην άσκηση πίεσης που έβαλαν οι γηπεδούχοι τα τελευταία λεπτά και κατάφεραν να μην ηττηθούν.

Κόπιτς (Πάφος): Το γεγονός ότι κρατούσαν τη νίκη μέχρι το τελευταίο λεπτό αλλά τελικά δεν κατάφεραν να πάρουν τους τρεις βαθμούς αφήνει πικρή γεύση στους φιλοξενούμενους.

Διακριθέντες: Σπόλιαριτς από πλευράς Αλκής και Ράκελς για την Πάφο ήταν ανάμεσα στους διακριθέντες για τις δυο ομάδες. Ήταν μέσα στις φάσεις και βοήθησαν τις ομάδες τους στις επιθετικές τους προσπάθειες.

Απογοητεύσαντες: Αρκετά τα αμυντικά λάθη και από τις δυο ομάδες. Λάθος τοποθετήσεις και μαρκαρίσματα από τους αμυντικούς ποδοσφαιριστές της Αλκής και της Πάφου κόστισαν.

Διαιτησία: Στο πρώτο μέρος σωστά δεν υπέδειξε πέναλτι το οποίο ζήτησε η Αλκή, ωστόσο καθ΄ όλη τη διάρκεια του ματς έδειξε ασυνέπεια στις κίτρινες κάρτες με αποτέλεσμα να ξεφύγει το ματς με τα σκληρά μαρκαρίσματα να δίνουν και να παίρνουν και από τις δυο ομάδες.

Αλκή (Σακκάς): Πάρντο, Σερφά, Σταύρου (Τριμπό 79΄), Γκαντάτσια (Ηλία 90΄), Ιβάν Κάρλος, Μπελαμεϊρι, Σπόλιαριτς, Ακόστα (Τραϊτσέφσκι 79΄), Κυπριανού, Φλόρες, Σταρόκιν.

Πάφος (Κόπιτς): Μολ, Χολτ, Μπάγκαρντ, Καρώ, Ζάντερ, Ζϊβουλιτς, Κουλς, Πάβελ (Παναγιώτου 27΄), Ράκελς (Λουις Μαρσέλο 93΄), Ανγκούλο, Νέμετς (Ντόβμπνια 86΄)

Σκόρερ: Σπόλιαριτς (36΄, 40΄), Φλώρες (95΄) / Ανγκούλο (32΄), Καρώ (45΄), Κουλς (76΄)

Κίτρινες κάρτες: Κυπριανού, Ακόστα / Χολτ, Ζίβουλιτς, Νέμετς, Παναγιώτου, Κουλς

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Λεόντιος Τράττου