Αλκή-Ολυμπιακός 1-1: Δεν (Χ)άρηκε κανείς

Η Ελληνική Τράπεζα και το 24sports μαζί στο Κυπριακό Ποδόσφαιρο.

Ολοκληρώθηκε η 20η αγωνιστική με την αναμέτρηση Αλκή– Ολυμπιακός Λευκωσίας στο «Da Noi Αμμόχωστος». Οι δυο ομάδες έμειναν στο 1-1 και μοιράστηκαν από ένα βαθμό. Η ομάδα της Λάρνακας ανεβαίνει στους 20 βαθμούς και ο Ολυμπιακός φτάνει στους 17. Δύσκολη αναμένεται η συνέχεια για τους "μαυροπράσινους" της Λευκωσίας, ενώ και η Αλκή δεν έχει αποφύγει εντελώς τις περιπέτειες.

Α’ ημίχρονο:

Παιγνίδι με γρήγορο ρυθμό για τις δυο ομάδες με την μπάλα να ανεβοκατεβαίνει στο πρώτο 15λεπτο του αγώνα. Το στοιχείο της τακτικής ήταν έντονο με πολλά τρεξίματα. Αν και ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στα πρώτα πέντε λεπτά, η Αλκή ανέβασε γρήγορα στροφές και ήταν πιο επικίνδυνη επιθετικά από τα φτερά της, κυρίως στη δεξιά πλευρά με τον Σεμέδο.

Μέχρι και το 12’ δεν σημειώθηκε κάποια αξιόλογη τελική προσπάθεια. Με την συμπλήρωση των 15 λεπτών, η Αλκή έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Ο Φαμπρίτσιο με πισινή κεφαλιά εντός της περιοχής κατέβασε την μπάλα στον Ντουβεντρού, ο οποίος δεν κατάφερε να πετύχει το γκολ από πολύ κοντά, με τον Κωνσταντίνου συνάμα να πραγματοποιεί σπουδαία επέμβαση.

Οι ποδοσφαιριστές της «Αθάνατης» είχαν περισσότερο κατοχή της μπάλας και έλεγχαν τον αγώνα, πολιορκώντας τα καρέ του Ολυμπιακού. Στο 26’ ο Ντουβεντρού, μπήκε στην περιοχή, αλλά θέλησε να κάνει το κάτι παραπάνω με τις ντρίμπλες και στο τέλος υπέπεσε σε επιθετικό φάουλ. Στο 35’ ο Ρούγκα έπιασε ένα ωραίο, δυνατό, διαγώνιο σουτ έξω από την περιοχή, όμως η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια του τερματοφύλακα του Ολυμπιακού.

Στο 36’ ο ίδιος ποδοσφαιριστής εκτέλεσε φάουλ με τον Ιτούα να κάνει την γυριστή κεφαλιά και να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι. Εκεί που όλα έδειχναν ότι η Αλκή είναι πιο κοντά στην επίτευξη ενός γκολ, σε μια υποδειγματική αντεπίθεση του Ολυμπιακού και κόντρα στην ροή του αγώνα οι «μαυροπράσινοι» κέρδισαν πέναλτι. Ο Πάρντο ανέτρεψε τον Τόρες, με τον διαιτητή να δείχνει αμέσως την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Πολίτσι, ο οποίος ψύχραιμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 0-1 για τον Ολυμπιακό στο 42’. Στο τελικό σφύριγμα του διαιτητή είχαμε διαμαρτυρίες από πλευράς Αλκής λόγω ενός φάουλ που δεν δόθηκε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

Β΄Ημίχρονο:

Η επανέναρξη του δευτέρου μέρους ξεκίνησε με κραυγαλέα χαμένη ευκαιρία του Ολυμπιακού με τον Τόρες στο 47’. Αναλυτικά, ο Σεραφείμ σέντραρε από αριστερά με τον Τόρες να πιάνει την κεφαλιά, να κατεβάζει με κοντρόλ και ενώ βρέθηκε σε ευνοϊκή θέση στην περιοχή, το σουτ του ήταν πάρα πολύ άστοχο. Αμέσως στο επόμενο λεπτό ο Γκλομπαρ για λογαριασμό της Αλκής, επιχείρησε ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής με την μπάλα να φεύγει λίγο έξω. Στο 52’ και πάλι πρωταγωνιστής ο Τόρες, ο οποίος δεν μπόρεσε να κάνει την προβολή μπροστά από το τέρμα, μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα ωστόσο κόντραρε σε παίκτη της Αλκής και πέρασε εκ νέου σε κόρνερ.

Στο 63’ η Αλκή έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει. Συγκεκριμένα, έπειτα από εκτέλεση φάουλ, ο Ιτούα πρώτα και στην συνέχεια σε δεύτερο χρόνο ο Γκλομπάρτ βρέθηκαν σε εξαιρετική θέση απέναντι από τον Κωνσταντίνου εντός της περιοχής, ωστόσο αμφότεροι μπερδεύτηκαν χάνοντας την ευκαιρία. Στο 65’ ο Φραγκέσκου εκτέλεσε απευθείας φάουλ με την μπάλα να περνά λίγο έξω από την περιοχή. Μάλιστα, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά και πέρασε λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι του τερματοφύλακα των φιλοξενουμένων.

Στο 69’ η Αλκή έφερε το παιχνίδι στα ίσα με τον Ντιακιτέ. Ο Γκλομπάρτ έκανε την χαμηλή παράλληλη μπαλιά από δεξιά με τον Ντιακιτέ να βρίσκεται τοποθετημένος στο δεύτερο δοκάρι και με εύστοχο πλασέ να ισοφαρίζει για την «Αθάνατη» σε 1-1.  Δέκα περίπου λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα, ο διαιτητής της αναμέτρησης απέβαλε τον προπονητή της Αλκής, Σάββα Δαμιανού.  Στο 92’ η Αλκή έχασε την ευκαιρία να γυρίσει το παιχνίδι με τον Ρούγκα. Ο ποδοσφαιριστής της «Αθάνατης» έπιασε δυνατό σουτ εντός της περιοχής όμως ο Κωνσταντίνου σωστά τοποθετημένος πραγματοποίηση πολύ δύσκολη επέμβαση κρατώντας το 1-1.

Συνθέσεις:

Ενδεκάδα της Αλκής (Δαμιανού): Πάρντο, Φραγκέσκου, Ντουβεντρού, Ενγκομό, Σεμέδο, Τιγκρουτζιά (Ανδρέου 79'), Ιτούα (Βασίλεφ 70'), Φαμπρίτσιο, Ρούγκα, Ντιακιτέ, Γκλομπάρ

Ενδεκάδα του Ολυμπιακού (Μιχαήλ): Κωνσταντίνου, Πουγιούκκας, Πεχλιβάνης (Κάστρο 88'), Μιγκελίτο, Τόρες (Καπαρτής 80') , Παχίπης, Σεραφείμ, Χριστοφίδης, Σωτηρίου, Τριμπό (Βαλικάεφ 70'), Πολίτσι

Σκόρερς: Ντιακιτέ (69') / Πολίτσι (42') πεν.

Κίτρινες: Πάρντο (40'), Ιτούα (58') -3η κίτρινη , Ανδρέου (85') Ρούγκα (94')/ Σεραφείμ (36'), Παχίπης (62')