Αλκή - Δόξα 1-3: Στο τέλος... μίλησε ο Σαντίκ!

Ανατροπή και τρίποντο για τη Δόξα...

Στο τέλος μίλησε ο Σαντίκ!

Η Δόξα επικράτησε 3-1 επί της Αλκής, με τον Σαντίκ να πετυχαίνει και τα τρία γκολ των γηπεδούχων, και μάλιστα στα τελευταία στάδια της αναμέτρησης.

Α’ ημίχρονο

Καλύτερα άρχισε η Αλκή στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης, η Δόξα πήρε τα πάνω της, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που σκόραραν. Ας τα πάρουμε όμως από την αρχή. Η «Αθάνατη» στο 6’ απείλησε για πρώτη φορά μετά από δυνατό σουτ του Μαλφλουρί το οποίο κατέληξε έξω. Δύο λεπτά αργότερα, η Δόξα κέρδισε πέναλτι μετά από χέρι του Αντρέου εντός περιοχής. Ο Σαντίκ εκτέλεσε, όμως ο Στρατηλάτης απέκρουσε και κράτησε ανέπαφη την εστία του. Στο 18’ ο Ζατλ με γυριστό πλασέ σημάδεψε το δοκάρι στην μεγαλύτερη ευκαιρία των φιλοξενουμένων. Κόντρα στην ροή του αγώνα, η Αλκή άνοιξε το σκορ με κοντινή προβολή του Φαμπρίτσιο ο οποίος πρόλαβε την άμυνα της Δόξας και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα. Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου (41’) η Δόξα έχασε τεράστια ευκαιρία μετά από κοντινή προβολή του Σαντίκ, με την μπάλα να καταλήγει λίγο έξω.

Β’ ημίχρονο

Πολύ λίγες φάσεις σημειώθηκαν στο δεύτερο 45λεπτο από τις δύο ομάδες, ενώ ήταν ισοζυγισμένο. Ο Ζατλ στο 55’ έχασε ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσα, καθώς το πλασέ του πέρασε λίγο έξω. Η Αλκή στο 72’ δημιούργησε καλή φάση με τον Μπιλάλ, το πλασέ του οποίου πέρασε επίσης λίγο έξω από την εστία της Δόξας. Στα αξιοσημείωτα του πρώτου μέρους, ήταν η πτώση του Ροντρίγκες ο οποίος έχασε τις αισθήσεις του (77’). Ευτυχώς, ο παίχτης των φιλοξενουμένων είναι καλά στην υγεία του, και στο 81ο λεπτό μπήκε και πάλι στο παιχνίδι. Στο 86’ ο Μαλφλουρί έχασε τεράστια ευκαιρία όταν μόνος με τον Γκρεμλς, δεν κατάφερε να νικήσει τον κίπερ της Δόξας. Ένα λεπτό αργότερα, η Δόξα κατάφερε να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης μετά από σουτ του Σαντίκ, ωστόσο δεν είπε την τελευταία του λέξη! Στο 90’+3 και στο 90’+4 ο ίδιος ποδοσφαιριστής σκόραρε δύο γκολ και διαμόρφωσε το τελικό 3-1!

Αλκή (Σάββας Δαμιανού): Στρατηλάτης, Ντουβεντρού, Μανώλη, Χαρής (53' Πάρπας), Ανδρέου, Πιεράτσι, Μαλφλουρί, Φαμπρίτσιο, Μπιλάλ, Ντιακιντέ, Γκλομπάρ.

Δόξα (Λούκας Χατζηλούκας): Γκρεμλς, Μπα, Μουχτάρης, Κάρλος, Ασαμόα, Ναρ (46' Ροντρίγκες), Ιωάννου, Ζαλτ (Παπαφώτης), Χαραλάμπους (46' Ενινφούλ), Σαντίκ, Άδωνη.

Σκόρερ: 37' Φαμπρίτσιο / 87', 90'+3, 90'+4 Σαντίκ